ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

روش‌های نگهداری از خودرو
خودرو

کم هزینه‌ترین روش‌ نگهداری خودرو در ده گام

حفظ سلامت خودرو و مراقبت از آن یک هنر است. برای آن‌که فردی خودش را یک راننده قلمداد کند، بایستی روش‌های نگهداری از خودرو را به خوبی آموخته باشد. با توجه به افزایش شدید قیمت ...

سپهر زنگنه
نوشته شده توسط سپهر زنگنه | ۲۵ آبان ۱۴۰۱ | ۲۰:۳۰

حفظ سلامت خودرو و مراقبت از آن یک هنر است. برای آن‌که فردی خودش را یک راننده قلمداد کند، بایستی روش‌های نگهداری از خودرو را به خوبی آموخته باشد. با توجه به افزایش شدید قیمت خودرو طی چند سال اخیر، نگهداری از خودرو اهمیت ویژه‌ای نزد کاربران پیدا کرده است. در شرایط آشفته بازار خودرو ایران، اتومبیل‌هایی که به خوبی نگهداری شده باشند هواداران بسیاری دارند و ظرف زمانی کوتاه به فروش می‌رسند. روش‌های نگهداری از خودرو شامل نکات بسیاری می‌شوند که رعایت هر یک از آن‌ها موجب افزایش عمر وسیله نقلیه و همچنین حفظ ارزش آن می‌شود. در شرایطی که تعویض خودرو برای مشتریان به یک کابوس تبدیل شده است، نگهداری از خودرو می‌تواند ضامن حفظ سرمایه شما باشد اما مهمترین نکته آن است که بتوان با کمترین هزینه از خودرو خود نگهداری کرد. بنابراین قصد داریم تا در ادامه ده مورد مهم را بیان کنیم.

۱: سرویس منظم را در دستور کار قرار دهید

انجام منظم سرویس‌های دوره‌ای و تعمیرات خودرو یکی از نخستین گام‌ها برای حفظ سلامت خودرو است. روانکارها و قطعات مصرفی خودرو طی بازه‌های زمانی مختلف بایستی تعویض شوند و همچین قطعات فرسوده و آسیب دیده نیز بایستی مورد بررسی قرار بگیرند.

روش‌های نگهداری از خودرو

زمان انجام سرویس‌های دوره‌ای هر خودرو در دفترچه راهنمای آن ذکر شده است. سرویس‌های دوره‌ای هر خودرو براساس کیلومتر کارکرد یا زمان محاسبه می‌شود. بسته به میزان استفاده از خودرو، به سرویس‌های جزئی یا کلی خودرو نیاز خواهید داشت. سرویس‌های جزئی شامل تعویض فیلتر و روغن می‌شود، در حالی که سرویس‌های کلی قطعات بیشتر و بخش‌های وسیع‌تری از خودرو را شامل می‌شود.

۲: سیستم تهویه مطبوع را مورد استفاده قرار دهید

لازم است تا در فصول مختلف سال سیستم تهویه مطبوع اتومبیل را روشن کنید تا گاز مبرد در آن به حرکت در آید. در صورتی که سیستم تهویه مطبوع برای مدت طولانی خاموش بماند، گاز مبرد از آن به بیرون نشت می‌کند و در نتیجه به شارژ گاز کولر نیاز خواهید داشت. استفاده منظم از کولر موجب می‌شود تا عملکرد سیستم تهویه برای مدت طولانی‌تری تضمین شود.

روش‌های نگهداری از خودرو

۳:‌ فیلترها را به موقع تعویض کنید

تعویض فیلترها یکی از بخش‌های مرتبط با سرویس دوره‌ای خودرو محسوب می‌شود با این حال می‌توانید تعویض فیلترها را خودتان بر عهده بگیرید. فیلترها ضامن عملکرد صحیح خودرو هستند و از ورود مواد آلاینده به قطعات داخلی موتور جلوگیری می‌کنند. از جمله این فیلترها می‌توان به فیلتر هوا، فیلتر روغن، فیلتر هوای کابین، فیلتر بنزین و فیلتر گیربکس اشاره کرد. عمر هر فیلتر براساس زمان و کارکرد مشخص می‌شود، هرچند توصیه می‌کنیم پیش از فرا رسیدن موعد نسبت به تعویض فیلتر اقدام کنید.

روش‌های نگهداری از خودرو

۴: بازدید منظم مایع خنک کننده و روغن ها

هر خودرو درون‌سوز انبوهی از مایعات را در خودش جای داده است. یک راننده خوب این مایعات را به طور منظم چک می‌کند تا از سلامت آن‌ها مطمئن شود. روغن موتور، مایع خنک کننده (ضد یخ، آب رادیاتور)، روغن هیدرولیک، شیشه شوی و روغن ترمز بخشی از روانکارهای هر خودرو هستند. برخی از آن‌ها به وسیله یک میله سنجش قابل اندازه‌گیری هستند در حالی که سایر آن‌ها از طریق سطح‌بندی مخازن بررسی می‌شوند.

بررسی میزان و رنگ هرکدام از این مایعات می‌تواند توصیف دقیقی از وضعیت خودرو را به شما ارائه دهد. برای مثال اگر رنگ روغن موتور تیره شده باشد، بایستی در زمان نزدیک‌تری نسبت به تعویض آن اقدام کنید. تیره شدن رنگ روغن هیدرولیک فرمان (قرمز رنگ) و روغن ترمز (معمولا آبی رنگ) نیز نشانه‌های دیگری برای تعویض آن‌ها هستند. همچنین مخزن شیشه شور اتومبیل بایستی دائما پر باشد تا در مواقع لزوم قادر به تمیز کردن شیشه‌ها باشید.

روش‌های نگهداری از خودرو

۵: کیفیت و شرایط لاستیک‌ها را چک کنید

تایرها خط مقدم برخورد خودرو با سطح زمین هستند و به همین دلیل حفظ سلامت آن‌ها، نقش پررنگی در نگهداری از خودرو ایفا می‌کند. رانندگی با لاستیک‌هایی که در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برند خطرناک است، چرا که هر لحظه امکان ترکیدن آن‌ها وجود دارد. توصیه می‌شود تا هراز گاهی وضعیت تایرها و سطح آج آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید تا از سلامت تایرها مطلع شوید. همچنین فشار باد تایرها بایستی در محدوده مشخصی قرار گیرد و لازم است تا حداقل ماهی یکبار باد لاستیک‌ها چک شوند.

هرکدام از تایرها با توجه به محل قرارگیری خود، به طور متفاوتی ساییده می‌شوند. برای آن‌که سایش لاستیک‌ها همسان شود، بایستی جای تایرها به صورت جلو – عقب یا ضربدری تعویض شود. کارشناسان توصیه می‌کنند که پس از پیمایش حدود 20 هزار کیلومتر از مسیر، جای تایرها را به صورت طولی یا ضربدری تعویض کنید.

روش‌های نگهداری از خودرو

۶:‌ بدنه خودرو را تمیز نگه دارید

شستشوی خودرو یکی از ساده‌ترین روش‌های نگهداری از خودرو محسوب می‌شود. نظافت خودرو نه تنها ظاهر آن را بهبود می‌‌دهد بلکه عملکرد اتومبیل را نیز بهبود می‌بخشد. با تمیز کردن چرخ‌ها و قطعات داخلی خودرو آن‌ها را از شر گل و لای یا آلودگی‌ها خلاص می‌کنید و عمر آن‌ها را دوام می‌دهید. همچنین تمیز کردن دائمی بدنه خودرو مانع از خوردگی و پوسیدگی رنگ می‌شود و هزینه‌های شما بابت نگهداری از خودرو را کاهش می‌دهد.

علاوه بر نظافت بدنه خودرو، لازم است تا موتور خودرو را با اسپری‌های مخصوص مورد شستشو قرار دهید. شستشوی موتور با اسپری‌های مخصوص باعث زدوده شدن چربی‌ها از سطح پیشرانه می‌شود و امکان خوردگی و پوسیدگی را از قطعات موتور دور می‌کند. آلاینده‌های ریز زیر کاپوت ممکن است بسیار خطرناک باشند. برای مثال اکسیده شدن باطری منجر به خوردگی پایه‌های آن می‌شود و به مرور سر باطری را نابود می‌کند. بنابراین لازم است تا به حفظ نظافت خودرو چه در بیرون و چه داخل توجه ویژه‌ای داشته باشید.

روش‌های نگهداری از خودرو

۷: قطعات باکیفیت خریداری کنید

متاسفانه در شرایط فعلی، هزینه نگهداری از خودرو در ایران به شدت افزایش یافته است. با این حال خرید لوازم باکیفیت و اصل از جمله روش های نگهداری از خودرو محسوب می‌شود. یک قطعه اصل و باکیفیت عمر بیشتری نسبت به قطعات متفرقه دارد و علاوه برآن همراه با خدمات پس از فروش عرضه می‌شود.

برای مثال بسیاری از تولیدکنندگان مشهور لنت ترمز، محصولات خود را برای بازه زمانی خاصی تحت پوشش گارانتی قرار می‌دهند و در صورت عدم رضایت کاربر، آن را بدون دریافت هزینه تعویض می‌کنند. خرید قطعات باکیفیت در ابتدا هزینه بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت اما در بلندمدت هزینه‌های شما را از بابت نگهداری خودرو کاهش خواهد داد.

روش‌های نگهداری از خودرو

۸: باک سوخت را پر نگه دارید

بعضی رانندگان عادت دارند که تا زمان روشن شدن چراغ باک، پر کردن آن را به تاخیر بیندازند. این کار یک روش اشتباه است چرا که چند مشکل را به طور همزمان برای خودرو به وجود می‌آورد. هنگامی که ذخیره سوخت موجود در باک مورد استفاده قرار می‌گیرد، فشار مضاعفی به پمپ بنزین وارد می‌شود و علاوه برآن بخشی از آلایندگی‌ها و لجن‌های موجود ته باک نیز به درون انژکتور کشیده می‌شوند. به همین دلیل لازم است تا همیشه سطح بنزین موجود در باک را بالا نگه دارید.

روش‌های نگهداری از خودرو

۹:‌ چراغ‌های هشدار را جدی بگیرید

معمولا در مجموعه نشانگرهای پشت آمپر خودرو، چراغ‌ هشدار دهنده وضعیت قرار دارند. برخی خودروها نیز به سیستم گویا برای اعلام این هشدارها مجهز هستند یا اینکه پیام‌ها را روی نمایشگر سیستم سرگرمی به اطلاع راننده می‌رسانند.

یک راننده خوب به پیام‌های هشدار ارسال شده توجه می‌کند، چرا که این توجه به این پیام‌ها در لیست روش‌های نگهداری از خودرو قرار می‌گیرد. توجه به پیام هشدار باطری، هشدار روغن یا افزایش حرارت موجب خواهد شد تا از دردسرهای پیش رو اجتناب کنید.

روش‌های نگهداری از خودرو

۱۰:‌ از بیمه‌های معتبر بهره بگیرید

همزمان با افزایش قیمت خودرو در ایران، هزینه بیمه خودرو نیز افزایش یافته است. در این دوره برخی بیمه‌ها سعی دارند با روش‌های مختلف سطح پوشش خود را کاهش داده و هزینه تمام شده بیمه برای کاربر را کاهش دهند. حال آن‌که در مواقع لزوم، کاربر به اندازه‌ای که نیاز دارد مورد حمایت بیمه قرار نخواهد گرفت. علاوه برآن برخی شرکت‌های بیمه در زمینه کارشناسی خودرو و پرداخت خسارت به خوبی عمل نمی‌کنند و مالک را به دردسر می‌اندازند.

روش‌های نگهداری از خودرو تنها به بدنه و قسمت‌های فنی اتومبیل مربوط نمی‌شوند، بلکه لازم است تا راننده از بیمه مناسبی برای اتومبیل خود بهره ببرد. علاوه برآن خرید بیمه بدنه با پوشش مناسب در دوران فعلی یک ضرورت محسوب می‌شود، چرا که تصادفات رانندگی آسیب‌های غیرقابل جبرانی را به اتومبیل شما وارد خواهند کرد.

روش‌های نگهداری از خودرو

سوالات متداول

چرا کارشناسان اصرار دارند که باک خودرو پر بماند؟

بعضی رانندگان عادت دارند که تا زمان روشن شدن چراغ باک، پر کردن آن را به تاخیر بیندازند. این کار یک روش اشتباه است. هنگامی که ذخیره سوخت موجود در باک مورد استفاده قرار می‌گیرد، فشار مضاعفی به پمپ بنزین وارد می‌شود و بخشی از آلایندگی‌ها و لجن‌های موجود ته باک نیز به درون انژکتور کشیده می‌شوند.

چگونه از خودرو خود نگه‌داری کنیم؟

روش اول، سرویس منظم را در دستور کار قرار دهید. روش دوم، سیستم تهویه مطبوع را مورد استفاده قرار دهید. روش سوم، فیلترها را تعویض کنید. روش چهارم، بازدید روزانه مایعات . روش پنجم، کیفیت لاستیک‌ها را چک کنید. روش ششم، بدنه خودرو را تمیز نگه دارید. روش هفتم، قطعات باکیفیت خریداری کنید. روش هشتم، باک سوخت را پر نگه دارید. روش نهم، چراغ‌های هشدار را جدی بگیرید. روش دهم، از بیمه‌های معتبر بهره بگیرید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی