ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آب و هوا
علمی

جهان در معرض فاجعه زیست‌محیطی: آلودگی آب‌و‌هوا رکورد جدیدی در 2022 ثبت می‌کند

براساس گزارش بودجه کربن جهانی تهیه شده توسط بیش از ۱۰۰ محقق بین‌المللی، آلودگی آب‌وهوا در سال ۲۰۲۲ رکورد جدیدی ثبت می‌کند.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۵ آبان ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۰

براساس گزارش «بودجه کربن جهانی» که توسط بیش از ۱۰۰ محقق بین‌المللی تهیه شده است، آلودگی آب‌وهوا در سال ۲۰۲۲ رکورد جدیدی ثبت می‌کند.

جهان تنها ۹ سال دیگر فرصت دارد تا از فاجعه آب‌و‌هوایی جلوگیری کند، اما همچنان در حال تولید بی‌سابقه آلودگی است و انتشار گازهای گلخانه‌ای در سال ۲۰۲۲ به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده.

بر‌اساس آخرین گزارش بودجه کربن جهانی که توسط تیم بین‌المللی متشکل از بیش از ۱۰۰ محقق تهیه شده است، آلودگی دی‌‌اکسید کربن ناشی از سوخت‌های فسیلی در مسیر فراتر‌رفتن از بالاترین حد قبل تعیین‌شده در سال ۲۰۱۹ است. این گزارش نشان می‌دهد اگر وضعیت به همین روال ادامه پیدا کند، جهان طی ۹ سال آینده در خطر فراتر‌رفتن از حد‌مجاز آلودگی قرار می‌گیرد.

اگر این وضعیت به همین شکل پیش برود، اکثر کلان‌ شهرها تا سال ۲۰۵۰ تحت فشار گرمایش زمین قرار می‌گیرند و این بدان معناست که ۳۵۰ میلیون نفر دیگر در کره زمین باید دمای بالای زمین را تحمل کنند. در چنین وضعیتی حدود ۵۰ درصد مردم در سراسر جهان با کمبود منابع آبی روبه‌رو خواهند شد. محققان می‌گویند با افزایش دو درجه‌ای دمای زمین، ۹۹ درصد از صخره‌های مرجانی جهان از دست خواهند رفت.

بحران آلودگی آب‌وهوا جدی است

به دلیل شرایط آب‌و‌هوایی، نمایندگان اکثر کشورهای جهان این هفته در مصر برای نشست سالانه آب‌و‌هوای سازمان ملل متحد گرد هم می‌آیند. امسال، تأکید زیادی روی این موضوع قرار گرفته که کشورهای ثروتمند جهان که بیشترین آلودگی را به‌وجود می‌آورند، برای جبران خسارت و زیان ناشی از تغییرات آب‌و‌هوایی کاری انجام بدهند.

همچنین قرار است مذاکراتی با کشورهای مختلف انجام شود تا آنها تعهدات خود را برای کاهش آلودگی به انجام برسانند. هدف از انجام این کار محدود‌کردن گرمایش زمین به حدود ۱.۵ درجه سلسیوس است.

گفتنی است آخرین گزارش بودجه کربن جهانی نشان می‌دهد جهان در مسیر رسیدن به این هدف نیست. انتشار دی‌اکسید کربن از سوخت‌های فسیلی در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل حدود یک درصد افزایش یافته است. براساس این گزارش، بزرگ‌ترین عامل این افزایش در سال جاری، آلودگی هوانوردی است و در حالی که پیش‌بینی می‌شود انتشار دی‌اکسید کربن در چین و اتحادیه اروپا در سال جاری کاهش پیدا کند، در همه جای دنیا در حال افزایش است. گفته می‌شود در بین کشورهای جهان، ایالات متحده، مسئول بیشترین آلودگی گازهای گلخانه‌ای در تاریخ است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی