ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

ضوابط پلتفرم‌های مشمول طرح حمایتی وزارت ارتباطات اعلام شد

برخی کارشناسان باور دارند شاخص‌های در نظر گرفته شده می‌تواند منجر به ایجاد فضایی انحصاری برای پلتفرم‌های خاص شود.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۵ آبان ۱۴۰۱ | ۱۹:۴۵

ضوابط و شرایط پلتفرم‌های مشمول آیین‌نامه حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال اعلام شد. سه شاخص برای ارزیابی پلتفرم‌ها در نظر گرفته شده است که برخی کارشناسان معتقدند به انحصارگرایی سکوها منجر خواهد شد.

اواسط آبان ماه امسال، وزارت ارتباطات از آیین‌نامه حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال رونمایی کرد. طرحی که قرار است به اقتصاد دیجیتال کمک کند، آن هم درست در روزهایی که فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنت ضربه بزرگی به کسب‌وکارها زده است.

چندی پیش برای شناسایی پلتفرم‌های علاقمند به حضور در این طرح، فراخوانی منتشر شد. طبق این فراخوان، پلتفرم‌های کاربر محور متقاضی در یکی از چهار دسته «تجارت اجتماعی»، «خدمات ارتباطی و پیام‌رسانی»، «اشتراک محتوای چندرسانه‌ای» و «واسطه عرضه و تقاضا» می‌توانند شرکت کنند.

حال اولین گام اجرای این آیین‌نامه که همان شناسایی پلتفرم‌های مشمول بسته حمایتی است، برداشته شده و ضوابط آن اعلام شده است.

سه شاخص کلی در ارزیابی پلتفرم‌های مد نظر قرار خواهد گرفت که متناسب با میزان اهمیت، امتیاز خاصی نیز برای آن‌ها در نظر گرفته شده است: «پذیرش عمومی سکو برای کاربران، پذیرش عمومی سکو برای کسب‌وکارها و داشتن قابلیت‌های نرم‌افزاری و فنی».

هر 100هزار کاربر، یک امتیاز

در این سند برای پذیرش عمومی سکو، دو عامل «میزان رضایت کاربران» و «تعداد کاربران فعال ماهانه» در نظر گرفته شده است. به ازای هر یکصد هزار کاربر فعال در ماه، معادل یک امتیاز به سکو اضافه می‌شود.

ضوابط پلتفرم‌های مشمول

هم‌چنین معیار پذیرش عمومی سکو برای کسب‌وکارها، سه عنوان پیش بینی شده است که شامل تعداد کسب و کارهای ثبت نام و احراز هویت شده، تعداد فروش کالا یا خدمات در یک سال گذشته و نیز تعداد کانال‌های عمومی عرضه کالا، محتوا و خدمات است.

شاخص‌های فنی و نرم‌افزاری نیز به دو بخش «قابلیت‌های ارتباطات» و «بازارگاه اجتماعی» تقسیم شده است. این شاخص به طور جزئی‌تر شامل انتقال پیام نوشتاری، صوتی، ویدئویی، فایل، داشتن درگاه پرداخت، درگاه حمل و نقل ارسال کالا، تحویل خدمت و سایر خدمات است.

ضوابط پلتفرم‌های مشمول

اما سطح امتیازات برای پذیرش پلتفرم‌ها به چه میزان است؟ چنانچه سکوهای مشمول موفق به کسب سطح امتیاز 65 درصد و بالاتر شوند از کلیه حمایت‌های آیین‌نامه برخوردار می‌شوند. اما سکوهای مشمول با سطح امتیاز بین 50 تا 65 درصد، صرفا از بخشی از حمایت‌‌ها برخوردار خواهند بود.

بنابر اعلام وزارت ارتباطات، پلتفرم‌های متقاضی بایستی پیش از شرکت در فراخوان، خودارزیابی داشته سپس تقاضای خود را حداکثر تا 5 آذرماه برای این وزارتخانه ارسال کنند.

گفتنی است برخی کارشناسان باور دارند شاخص‌های در نظر گرفته شده می‌تواند منجر به ایجاد فضایی انحصاری برای پلتفرم‌های خاص شود. «عطا خلیقی» رئیس کمیسیون تجارت الکترونیکی نصر تهران با انتشار توییتی اظهار داشت با این ضوابط عملا فقط چند سرویس خاص، می‌توانند از این حمایت‌ها برخوردار شوند.

متن کامل ضوابط شناسایی سکوهای مشمول را می‌توانید از اینجا دریافت و مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی