ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

اتاق بازرگانی ایران: فیلترینگ، 150 هزار میلیارد تومان به کسب‌وکارهای آنلاین زیان زد

عامری با اشاره به اینکه معیشت حدود 9 میلیون نفر وابسته به شبکه‌های اجتماعی است تاکید کرد اینترنت یک ابزار اصلی برای کسب‌وکار است.

رئیس مرکز بهبود محیط کسب‌و‌کار اتاق بازرگانی ایران گفت محدودیت 2 ماه است که اینترنت بیش از 150هزار میلیارد تومان به کسب‌و‌کارها خسارت زده. به گفته «محسن عامری» با قرار‌گرفتن اینستاگرام و واتساپ به لیست شبکه‌های اجتماعی فیلتر‌شده، عملاً هیچ شبکه اجتماعی بین‌المللی در اختیار کسب‌وکارها نیست.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از اتاق ایران آنلاین، عامری با اشاره به اینکه تا یک هفته آینده، دو‌ماه است که با محدودیت اینترنت در اتصال به شبکه‌های اجتماعی مواجه هستیم، گفت: «بالغ بر 50 میلیون کاربر ایرانی از این شبکه‌های استفاده می‌کردند. همچنین بر‌اساس گزارش مراجع تخصصی، 500 تا 700 هزار کسب‌وکار در شبکه‌هایی مثل اینستاگرام فعالیت می‌کردند.»

به گفته او بر‌اساس همین آمار تا 3 میلیون کسب‌وکار در این شبکه‌ها اطلاع‌رسانی می‌کردند و معیشت حدود 9 میلیون نفر از شهروندان به شبکه‌های اجتماعی وابستگی داشت.

عامری با تأکید بر اینکه نارسایی‌های اینترنتی نزدیک به دو‌ماه گذشته خسارت‌های قابل توجهی ایجاد کرده است، گفت: «آمارها بیانگر آن است که فقط در مهر‌ماه، بیش از 80 هزار میلیارد تومان خسارت به کسب‌وکارها وارد شده.»

رئیس مرکز بهبود کسب‌وکار اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه تخمین این آمار برای دو‌ماه به معنی دو‌برابر شدن ضرر و زیان وارده به کسب‌وکارهاست، گفت: «شبکه‌های اجتماعی جذاب برای کسب‌وکارها مثل یوتوب، تلگرام و توییتر از قبل فیلتر بودند و اینستاگرام و واتس‌اپ به لیست این شبکه‌های اجتماعی تحت فیلتر اضافه شدند. با نگاهی به این شرایط عملاً می‌توان گفت، هیچ شبکه اجتماعی بین‌المللی در اختیار کسب‌وکارها نیست.»

اینترنت ابزار جانبی نیست

او با تأکید بر اینکه از منظر فضای کسب‌وکار، اینترنت یک ابزار جانبی توسعه کسب‌وکار نیست، گفت: «اینترنت یکی از ابزارهای اصلی توسعه کسب‌وکار است. در حال حاضر هم گزارش (شامخ) مربوط به گزارش شاخص مدیران خرید که توسط اتاق بازرگانی ایران تولید می‌شود، بیانگر افت این شاخص در ماه گذشته است.»

عامری با تأکید بر اینکه افت این شاخص همراه با کاهش فروش و درخواست خرید برای واحدهای صنعتی بوده است، گفت: «این موضوع به‌طور عمده مربوط به نارسایی‌های اینترنت بوده که بر توزیع کانال فروش، تأمین مواد اولیه و بازاریابی کسب‌وکارها اثر گذاشته است.»

به باور عامری مشوق‌هایی مثل پخش آگهی در صدا‌و‌سیما برای کسب‌وکارهای کوچک کارساز نیست.

او با تأکید بر اهمیت حضور مخاطب تبلیغات صدا‌و‌سیما برای کسب‌وکار کوچک و همچنین تأمین هزینه تولید محتوای تبلیغاتی در صدا‌و‌سیما گفت: «متأسفانه این طرح حمایتی هم مثل بسیاری از طرح‌های حمایتی پیشین تعاملی با کسب‌وکارها ایجاد نخواهد کرد.»

رئیس مرکز بهبود کسب‌وکار اتاق بازرگانی ایران با یادآوری اظهار نظر مسئولان در دو‌ماه گذشته که ادعا داشتند اینترنت باز و در دسترس است و صرفاً برخی پلتفرم‌ها فیلتر شده‌اند، گفت: «این اظهار نظر مثل آن است که بگوییم جاده باز است و با درشکه به مقصد برسید. حقیقت این است که با این شرایط امکان استفاده از اینترنت وجود ندارد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی