ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوگل کروم
تکنولوژی

نتیجه یک تحقیق: ۵۰ درصد افزونه‌های گوگل کروم، اطلاعات شخصی کاربران را جمع‌آوری می‌کنند

همچنین در این تحقیق گفته شده افزونه‌های قابل نگارش مانند Grammarly می‌توانند بیشترین داده‌ها را از کاربران جمع‌آوری کنند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۶ آبان ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

شرکت مدیریت ریسک داده Incogni با انجام تحقیقات خود متوجه شده که نیمی از افزونه‌های مرورگر محبوب گوگل کروم خطر زیادی در زمینه جمع‌آوری داده‌های شخصی کاربران دارند که این موضوع به تعداد مجوزهای اعطا‌شده به آنها مربوط می‌شود.

Incogni پس از تجزیه و تحلیل 1237 افزونه کروم موجود در استور وب کروم، یافته‌های نگران‌کننده‌ای را در این زمینه کشف کرده است. طبق گزارش‌های منتشر‌شده بر‌اساس این تحقیق، تقریباً نیمی (48.7 درصد) از افزونه‌ها به‌طور بالقوه می‌توانند اطلاعات شخصی کاربران را افشا کنند، بدافزارها و ابزارهای تبلیغاتی مزاحم را منتشر کنند و رمز عبور یا اطلاعات مالی آنها را ضبط نمایند.

افزونه مرورگر

خطرناک‌ترین افزونه‌های گوگل کروم

همچنین هنگامی که Incogni یافته‌های خود را برای تعیین تأثیر خطر مجوزهای اعطا‌شده به افزونه‌های گوگل کروم در حین نصب بررسی کرد، متوجه شد که یک مورد از چهار مورد (27 درصد) منجر به جمع‌آوری داده‌ها شده است. نکته قابل توجه اینکه افزونه‌های قابل نوشتن مانند Grammarly و Compose AI، بیشتر تشنه دریافت داده هستند و تقریباً 80 درصد از آنها حداقل یک نقطه داده را در یک زمان دریافت می‌کنند.

افزونه‌های نوشتنی همچنین بیشترین مجوزها را از کاربران درخواست می‌کنند و بالاترین امتیاز خطر یعنی 3.7 از 5.0 را به دست آورده‌اند. بنابراین اگر آنها را نصب دارید، بهتر است اختیاراتشان را یک‌بار دیگر بررسی کنید.

در گالری زیر لیست افزونه‌هایی که بیشترین داده را جمع‌آوری می‌کنند و لیست خطرناک‌ترین افزونه‌های نوشتنی آمده است:

با توجه به اینکه اکثر کاربران نمی‌دانند هر مجوز اعطا‌شده چه خطراتی را به‌همراه دارد یا اینکه افزونه‌ها نمی‌توانند بدون مجوزهای خاص کاری انجام دهند، توصیه می‌شود که آنها را فقط از توسعه‌دهندگان مورد اعتماد نصب و دریافت کنید. با این حال، حتی توسعه‌دهندگان قابل اعتماد نیز سطح محافظت کامل را تضمین نمی‌کنند. پس بهتر است هنگام اعطای مجوزها دقت بیشتری داشته باشید.

همان‌طور که «الکساندراس والنتیج»، مدیر امنیت اطلاعات Surfshark توضیح می‌دهد، «چرا یک افزونه مسدود‌کننده تبلیغات به دسترسی ضبط صدا یا سیستم فایل شما نیاز دارد؟ اگر شک دارید، به‌سادگی می‌توانید از آن افزونه خاص استفاده نکنید. جایگزین‌های بسیار زیادی برای هر افزونه وجود دارد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی