ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوشت آزمایشگاهی
علمی

تحولی در صنعت غذایی: برای اولین‌بار FDA برای گوشت آزمایشگاهی مجوز صادر کرد

FDA با این اقدام، رسماً تأیید کرده که روش تولید گوشت آزمایشگاهی یک شرکت به نام UPSIDE Foods کاملا ایمن است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۶ آبان ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

گوشت تولید-شده در آزمایشگاه‌ها یک گام مهم دیگر به حضور در فروشگاه‌های مواد غذایی و سرو به‌عنوان وعده غذایی نزدیک‌تر شد. سازمان غذا و دارو (FDA)، اولین تأییدیه‌ خود را برای یک شرکت پرورش گوشت آزمایشگاهی با نام UPSIDE Foods اعلام کرد که با این وجود، می‌توان گفت آژانس غذایی هیچ دلیلی برای شک در ادعاهای ایمنی محصولات این شرکت پیدا نکرده است.

تأیید روش تولید گوشت آزمایشگاهی توسط FDA

هرچند از نظر فنی این یک «فرایند تأیید» محسوب نمی‌شود، از تأییدیه‌ FDA برای UPSIDE Foods به‌عنوان یک چراغ‌سبز برای روش تولید این شرکت یاد شده است که از مقادیر کمی سلول مرغ همراه با یک محیط رشد برای کشت گوشت بدون کشتار استفاده می‌کند.

سازمان غذا و دارو ایالات متحده در نامه خود به این شرکت نوشت:

«ما در حال حاضر هیچ سؤالی درباره نتیجه‌گیری UPSIDE نداریم که غذاهایی که توسط مواد سلولی مرغ پرورش یافته‌اند، به اندازه غذاهای تولید‌شده با روش‌های دیگر ایمن هستند.»

گوشت پرورشی

ایده گوشت آزمایشگاهی و پرورشی از سال‌ها قبل به‌عنوان یک راه‌حل بالقوه برای بسیاری از معایب زیست‌محیطی گوشت‌های استاندارد و حیوانی مطرح شده است. شرکت‌های این زمینه نیز از مدت‌ها قبل برای دریافت تأییدیه‌ در ایالات متحده با یکدیگر رقابت می‌کنند، اما تاکنون این تلاش‌ها هیچ فایده‌ای نداشته است. بدون موافقت FDA، هیچ تولید‌کننده‌ای عملاً نمی‌تواند محصول خود را برای فروش تولید انبوه کند.

در مورد گوشت پرورشی، عوامل مهمی مانند زمین مورد استفاده برای رشد غلات موجود در محیط رشد سلولی و نیز انرژی مورد نیاز برای اجرای این تأسیسات، علامت سؤال‌های بزرگی هستند که در دریافت تأییدیه‌ نقش دارند. هرچند تخمین‌های زیادی وجود دارد، اما تا زمانی که یک شرکت واقعاً موفق به کسب درآمد از این طریق نشود، نمی‌توان گفت که ردپای زیست‌محیطی گوشت پرورش‌یافته در مقایسه با دام‌های پرورش‌یافته در کارخانه چقدر است.

در حالی که با وجود این اعلامیه، احتمالاً گوشت‌های تولید‌شده در آزمایشگاه یک قدم دیگر به حضور در فروشگاه‌های مواد غذایی نزدیک‌تر شده‌اند، اما هنوز تأییدیه‌های مهم دیگری، به‌ویژه از نظر وزارت کشاورزی ایالات متحده برای دریافت وجود دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی