ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوگل پلی استور
تکنولوژی

ادعای اپیک علیه گوگل؛ پرداخت صدها میلیون دلار برای جلوگیری از ظهور رقبای گوگل پلی

اپیک مدعی شده گوگل 360 میلیون دلار به اکتیویژن و 30 میلیون دلار به Riot پول داده تا فروشگاه‌های اپ خود را راه‌اندازی نکنند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۸ آبان ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰

اپیک گیمز در اسناد جدیدی فاش کرده است که دو شرکت اکتیویژن بلیزارد و Riot Games در مقطعی به گوگل گفته بودند که ممکن است فروشگاه اپلیکیشن‌های موبایلی خودشان را راه‌اندازی کنند. در ادامه، گوگل پذیرفت که 360 میلیون دلار به اکتیویژن و 30 میلیون دلار به Riot پول بدهد تا آنها را از تصمیمات خود منصرف سازد.

به گزارش ورج، یکی از مدیران گوگل به‌نام «کارن آویرام بیتی» به‌دنبال گفتگویی با «آرمین زرزا» که حالا مدیر ارشد مالی اکتیویژن بلیزارد شده است، حدود یک ماه قبل از عقد تفاهم‌نامه میان این دو شرکت گفته بود: «اگر این توافق صورت نگیرد، [زرزا] ادعا می‌کند که آنها پلتفرم توزیع موبایلی خود را (با یک شرکت موبایلی بزرگ دیگر که احتمالاً اپیک باشد) راه‌اندازی می‌کنند. برای خدمات ابری و مسابقات ورزش‌های الکترونیکی با آمازون / توییچ (یا مایکروسافت) همکاری می‌کنند و از استادیا خارج می‌شوند.»

در یک سند دیگر شهادت یک شاهد بی‌نام را می‌بینیم که ظاهراً در برنامه گوگل برای تشویق و حمایت از توسعه‌دهندگان گوگل پلی موسوم به Project Hug مشارکت داشته است. در این شهادت آمده که Riot Games به گوگل گفته است آنها در نظر دارند یک اپ استور اندرویدی جدید راه‌اندازی کنند.

شکایت جدید اپیک از گوگل بابت Project Hug

پروژه Hug اولین‌بار در ماه اوت 2021 در حین دادگاه اپیک برملا شد. ولی اپیک حالا در شکایت جدید خود مدعی شده است که این پروژه طراحی شده تا مانع از راه‌اندازی فروشگاه‌های جدید یا توزیع اپلیکیشن‌ها در خارج از گوگل پلی استور شود.

گوگل در واکنش به این شکایت می‌گوید برنامه‌هایی مثل پروژه Hug مانع از ساخت اپ استورهای جدید نمی‌شوند. سخنگوی گوگل اضافه می‌کند: «Project Hug مشوق‌هایی را برای توسعه‌دهندگان در نظر می‌گیرد تا مزایا و دسترسی زودهنگام به آپدیت‌های جدید را برای کاربران گوگل پلی فراهم کند. برخلاف ادعای کذب اپیک، این برنامه مانع از ساخت فروشگاه‌های اپلیکیشن رقیب نمی‌شود. در حقیقت، این برنامه گواهی می‌دهد که گوگل پلی منصفانه با رقبا برای توسعه‌دهندگان رقابت می‌کند.»

اکتیویژن هم می‌گوید گوگل آنها را مجبور نکرده که توافقی برای عدم رقابت با گوگل پلی امضا کنند. سخنگوی این شرکت مدعی است: «اکتیویژن در دادگاه شهادت داد که گوگل و اکتیویژن هرگز وارد توافقی نشدند که اکتیویژن نتواند اپ استور خود را راه‌اندازی کند. گوگل هرگز از ما نخواسته، به ما فشار نیاورده یا ما را به امضای توافقی برای عدم رقابت با گوگل پلی وادار نکرده است. ما اسناد و شهادت خود را برای اثبات این مسئله ارائه کرده‌ایم. اتهامات وارده از سوی اپیک نادرست هستند.»

در یکی از اسناد گوگل از شرکت‌هایی دیگری مثل EA، نینتندو، Niantic، تنسنت و یوبی‌سافت هم به‌عنوان دیگر برندهایی نام برده شده که در Project Hug مشارکت داشته‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی