ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اسکلت تی‌رکس
علمی

بزرگ‌ترین دایناسور تی‌رکس احتمالاً اندازه‌ای دو‌برابر یافته‌های قبلی داشته است

محققان در مدل‌سازی‌های خود پیش‌بینی کرده‌اند که بزرگ‌ترین دایناسور تی‌رکس احتمالاً 70 درصد سنگین‌تر از دانسته‌های پیشین ما بوده است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۹ آبان ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

قابل انکار نیست که تیرانوسوروس رکس یا به‌اختصار تی‌رکس یکی از بزرگ‌ترین و وحشی‌ترین موجوداتی بوده که روی سیاره زمین قدم زده است. ولی محققان در مطالعه‌ای تازه به این نتیجه رسیده‌اند که اندازه این دایناسور در بزرگ‌ترین حالت، ممکن است به دو‌برابر پیش‌بینی‌های قبلی ما برسد.

به گزارش لایوساینس، دیرینه‌شناسان موزه ملی کانادا در انتاریو تخمین می‌زنند که وزن بزرگ‌ترین تی‌رکس شناخته‌شده احتمالاً از 15 هزار کیلوگرم بیشتر بوده است. این یعنی این تی‌رکس از اتوبوس‌های معمولی مدارس که در حدود 11 هزار کیلوگرم وزن دارند، سنگین‌تر بوده است. نتایج این یافته‌ها در کنفرانس سالانه انجمن دیرینه‌شناسی مهره‌داران در تورنتو ارائه شده است.

دایناسور تی‌رکس 70 درصد سنگین‌تر بوده است

تا پیش از این، بزرگ‌ترین نمونه از یک دایناسور تی‌رکس «اسکاتی» نام داشت و وزن آن در حدود 8870 کیلوگرم محاسبه شده بود. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین تی‌رکس شناخته‌شده احتمالاً 70 درصد سنگین‌تر از اسکاتی و اندازه آن تقریباً دوبرابر بوده است.

دانشمندان برای رسیدن به این تخمین‌ها ابتدا اطلاعات فسیل‌ها را بررسی کرده‌اند. این اطلاعات نشان می‌دهد که روزگاری حدود 2.5 میلیارد تی‌رکس روی زمین زندگی می‌کردند، اما تاکنون فقط فسیل 32 تی‌رکس بزرگسال کشف شده است. محققان سپس با بررسی چرخه عمر این موجودات، مدلی از بزرگ‌ترین تی‌رکس تاریخ را به دست آوردند.

«جردن مالون»، محقق و مدیر دیرین‌زیست‌شناسی موزه طبیعی کانادا می‌گوید: «ما در‌نهایت دو مدل ساختیم: یکی بدون احتساب دودیسی جنسی و یکی با قوی‌ترین دودیسی.» دودیسی به تفاوت اندازه در میان جنسیت‌های مختلف یک گونه جانوری گفته می‌شود. دانشمندان در‌نهایت با کمک مدل‌های خود توانستند منحنی رشد تی‌رکس در چرخه عمر را پیدا کنند و تخمین بزنند که چنین موجودی در بزرگسالی چقدر می‌توانسته بزرگ شود.

البته مالون متذکر می‌شود که تا زمان کشف فسیل دایناسور تی‌رکسی که با این مدل هماهنگ باشد، نمی‌توان این نتیجه‌گیری را چیزی فراتر از یک فرضیه در نظر گرفت. با این حال، این تحقیق به دانشمندان یادآوری می‌کند که چقدر اطلاعات و شواهد ملموس کمی درباره دایناسورها داریم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی