ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هواپیما
علمی

برای اولین‌بار در جهان؛ یک هواپیمای نظامی با روغن پخت‌وپز به‌عنوان سوخت پرواز کرد

این اولین پرواز یک هواپیما در جهان با 100 درصد سوخت تجدیدپذیر محسوب می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۹ آبان ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا (RAF) پرواز آزمایشی یک هواپیمای حمل‌ونقل نظامی غول‌پیکر را که در آن از روغن پخت‌وپز به‌عنوان یک سوخت کاملاً تجدید‌پذیر استفاده شده بود، با موفقیت با پایان رساند.

براساس بیانیه مطبوعاتی دولت بریتانیا، RAF یک هواپیمای ترابری نظامی را با 100 درصد سوخت پایدار و تجدیدپذیر به پرواز درآورده است که این، اولین پرواز هر نوع هواپیمایی در جهان با چنین سوختی محسوب می‌شود.

«بارونس گلدی»، وزیر دفاع بریتانیا گفت:

«آنها باید به این دستاورد بزرگ افتخار کنند؛ این یک پیشرفت بزرگ برای RAF و یک پیشرفت هیجان‌انگیز برای وزارت دفاع است.»

هواپیمای نظامی

کاهش انتشار کربن با هواپیما نظامی RAF Voyager

نسخه نظامی هواپیما ایرباس A330 با نام RAF Voyager، در این آزمایش بر فراز شهرستان آکسفوردشر پرواز کرد؛ در حالی که برای تمام موتورهای آن صرفاً از سوخت پایدار هوانوردی (SAF) استفاده شده بود. این امر قابلیت‌های فراوانی را برای آینده پروازهای نظامی و غیرنظامی فراهم می‌کند.

انتشار کربن سوخت پایدار هوانوردی که از مواد اولیه پایدار مبتنی بر ضایعات مانند روغن پخت‌و‌پز تولید می‌شود، معمولاً تا 80 درصد کمتر از سوخت جت معمولی است. این آزمایش موفقیت‌آمیز همچنین منجر به کاهش وابستگی RAF به زنجیره‌های تأمین جهانی و افزایش انعطاف‌پذیری عملیات‌ها و کاهش ردپای کربن آن می‌شود.

«مایکل ویگستون»، فرمانده نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا گفت:

«تغییر آب‌و‌هوا یک چالش فراملی است که انعطاف‌پذیری، امنیت و رفاه جمعی ما را تهدید می‌کند. به همین دلیل، قصد داریم تا سال 2040، RAF را به اولین نیروهای هوایی بدون انتشار کربن جهان تبدیل کنیم.»

طبق مقررات ایالتی بریتانیا، تا سال 2050 انتشار گازهای گلخانه‌ای باید به صفر برسد. برای رسیدن به این امر در صنعت هوانوردی، یک استراتژی با نام Jet Zero Strategy تعریف شده که تأکید زیادی بر پیشرفت سریع فناوری برای کربن‌زدایی دارد؛ به‌گونه‌ای که مزیت‌های سفر هوایی حفظ شود و در عین حال پتانسیل کربن‌زدایی به حداکثر برسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی