ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

نماینده مجلس: ظاهرا مسئولین قصدی برای رفع فیلتر پلتفرم‌ها ندارند

سلیمی معتقد است با رفع مسائل امنیتی باید اینستاگرام و واتس‌اپ رفع فیلتر و سپس با مدیرانشان مذاکره شود.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۳۰ آبان ۱۴۰۱ | ۱۰:۱۹

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید دارد با رفع مسائل امنیتی باید اینستاگرام و واتس‌اپ رفع فیلتر و سپس با مدیرانشان مذاکره شود. «اصغر سلیمی» اما اعتقاد دارد ظاهرا قصدی برای رفع فیلتر از سوی مراجع تصمیم‌گیر وجود ندارد.

نزدیک به دو ماه از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ و محدودیت‌های اینترنتی در کشور می‌گذرد، اما با وجود خسارات زیاد به کسب‌وکارها، هنوز این شرایط ادامه دارد. سلیمی در گفت‌وگو با دیده‌بان ایران با اشاره به ضربه سنگین قطعی اینترنت به کسب‌وکارهای مجازی، گفت:

«قبول داریم که یک سری مسائل امنیتی سبب شد تا تصمیم به محدودیت‌های اینترنتی و فیلترینگ گرفته شود، ولی می‌توان از تکنولوژی‌های نوین بهره‌مند شویم. این درست نیست که 9 میلیون کسب‌وکار با بلاتکلیفی روبه‌رو باشند و تعطیل شوند.»

او معتقد است پیش از مذاکره با مدیران این پلتفرم‌ها، ابتدا بایستی آن‌ها رفع فیلتر شوند: «به محض رفع مسائل امنیتی، باید واتس‌اپ و اینستاگرام رفع فیلتر شود. سپس با مدیران این اپلیکیشن‌ها برای ایجاد نمایندگی در ایران مذاکره شود یا در رابطه با برخی مسائل امنیتی با آن‌ها اتمام حجت کنند.»

اما این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس باور دارد که نهادهای تصمیم‌گیر، ظاهرا قصدی برای رفع فیلتر ندارند: «نمایندگان مجلس از زمان رفع فیلتر، اطلاع دقیقی ندارند؛ زیرا شورای عالی فضای مجازی و سیستم‌های امنیتی تصمیم‌گیر هستند، ولی ظاهرا قصدی برای رفع فیلتر ندارند.»

با شرط تقریبا محالی که وزیر ارتباطات و سایر مقامات برای رفع فیلتر این پلتفرم‌ها گذاشتند، این احتمال می‌رفت که مسئولان اراده‌ای مبنی بر پایان محدودیت‌ها ندارند.

«مردم تقصیری بابت استفاده از اپلیکیشن‌های بین‌المللی ندارند»

سمیعی در بخش دیگر سخنان خود به اظهار نظر برخی مسئولان بابت انتقاد از مردم جهت فعالیت در پلتفرم‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت:

«زیرساخت‌های لازم را برای ایجاد پلتفرم‌های فضای مجازی نداشتیم، از همین رو مردم مجبور هستند که از پلتفرم‌های خارجی استفاده کنند. بنابراین اظهارنظر برخی از مسئولین در رابطه با مقصر دانستن مردم برای استفاده از اپلیکیشن‌های خارجی بیهوده است.»

وی تاکید دارد به یک باره نمی‌توان اینترنت را قطع کرد و انتظار داشت همه به سمت پلتفرم‌های داخلی سرازیر شوند: «باید مهلت 6 ماهه یا یک ساله این امکان را هم برای فعالین فضای مجازی و هم شرکت‌های داخلی برای آماده‌سازی زیرساخت‌ها در نظر گرفت.»

این نماینده مجلس، نبود زیرساخت را بزرگترین مسئله موجود دانست: «در ناآرامی‌های سال 1398 که به دلیل مسائل امنیتی اینترنت قطع شد، برای ایجاد و تشویق مردم جهت استفاده از برنامه های داخلی، پلتفرم‌های داخلی مثل سروش، بله و ایتا هزینه‌های زیادی دریافت کردند ولی نتوانستند زیرساخت‌ها را آماده کنند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی