ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تبدیل موتورسیکلت به کالای لوکس
اخبار خودرو

موتورسیکلت هم کالای لوکس شد؛ ۴۰۰ میلیون تومان برای یک موتور مجاز دو سیلندر!

محدوده قیمت موتورسیکلت در بازار بین ۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان قرار گرفته و دیگر نه یک کالای ارزان‌قیمت، بلکه کالایی لوکس و سرمایه‌ای است.

زهرا ملکی
نوشته شده توسط زهرا ملکی | ۳۰ آبان ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

به سبب گرانی بیش از حد خودروهای سواری در بازار، بسیاری از افراد به خرید موتورسیکلت روی آورده‌اند. به دنبال افزایش تقاضا، قیمت این وسایل نقلیه دوچرخ نیز بیشتر شده و برچسب قیمت ۴۰۰ میلیون تومان روی برخی از آن‌ها، موجب تبدیل موتورسیکلت به کالای لوکس و سرمایه‌ای شده است.

به گفته عضو انجمن موتورسیکلت ایران: «استقبال زیاد از موتورسیکلت به دلایل مختلف از جمله قیمت پایین در مقایسه با خودروی سواری، مانور راحت در ترافیک و... باعث شده تنوع این وسیله نقلیه در کشور افزایش یابد و در عین حال، شمار متقاضیان روز‌به‌روز بیشتر شود. به دنبال این شرایط، هم‌اکنون محدوده قیمت موتورسیکلت در بازار بین ۵۰ الی ۴۰۰ میلیون تومان قرار گرفته و موتورسیکلت دیگر نه به‌عنوان یک کالای ارزان‌قیمت و مصرفی، بلکه به یک کالای لوکس و سرمایه‌ای تبدیل شده است.»

البته تبدیل موتورسیکلت به کالای لوکس چندان موضوع عجیبی نیست. این وسیله نقلیه قبلاً در بازه ۳ الی ۵ میلیون تومان به فروش می‌رسید و به چشم کالای سرمایه‌ای دیده نمی‌شد. اما حالا که قیمت برخی موتورسیکلت‌ها به ۴۰۰ میلیون تومان رسیده و از قیمت خودروهای سواری اقتصادی و پرتیراژ موجود در بازار، مثل تیبا، ساینا و سمند بیشتر شده، این محصول را می‌توان به‌عنوان یک کالای لوکس در نظر گرفت.

بنلی TNT 135

استقبال خریداران همچنین باعث شده شرکت‌های بیشتری پا به عرصه تولید موتورسیکلت بگذارند. هم‌اکنون ۱۵ کارخانه در کشور مشغول ساخت موتورسیکلت هستند و البته یکی از پیامدهای مثبت این موضوع، افزایش اشتغال‌زایی در صنعت موتورسازی است.

با این حال، افزایش تقاضای موتورسیکلت پیامدهای منفی نیز به همراه دارد. در صورت تداوم افزایش تقاضا، بازار موتورسیکلت نیز ممکن است به عاقبت بازار خودرو دچار شود. با کاهش عرضه، تعادل بازار از بین می‌رود و بعید نیست که بساط رانت و رانت‌خواری برای موتورسیکلت نیز مهیا شود.

به هر حال طبق اظهارات عضو انجمن موتورسیکلت ایران، از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۱۲۰ هزار موتورسیکلت پلاک‌گذاری و روانه بازار شده‌اند. ظاهراً حدود ۷۰ هزار دستگاه هم‌اینک در انبار تولیدکنندگان هستند که قرار است اواسط بهمن‌ماه در بازار توزیع شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Rezahan
    Rezahan | ۱ آذر ۱۴۰۱

    انحصار و مدیریت ناکارآمد بهتر از این هم نمیشه
    دولت ورشکسته دستش تو جیب مردمشه

مطالب پیشنهادی