ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دیابت
علمی

اولین دارویی که شروع دیابت نوع 1 را به تأخیر می‌اندازد، تأییدیه FDA دریافت کرد

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مجوز مصرف اولین دارویی که می‌تواند شروع دیابت نوع 1 را به تأخیر بیندازد، صادر کرد.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، مجوز مصرف اولین دارویی که می‌تواند شروع دیابت نوع 1 را به تأخیر بیندازد، صادر کرد. طبق یک کارآزمایی جدید، دارویی به نام «تپلیزوماب» می‌تواند شروع ابتلا به دیابت نوع یک را به تأخیر بیندازد.

دیابت نوع یک زمانی شروع می‌شود که سیستم ایمنی بیمار، به‌اشتباه به سلول‌های بتا در لوزالمعده که مسئول تولید انسولین هستند، حمله می‌کند. بدون این هورمون حیاتی، بدن دیگر نمی‌تواند سطح قند خون را تنظیم کند و در نتیجه طیف وسیعی از عوارض سلامتی به‌وجود می‌آید. در وضعیتی که فرد دچار بیماری می‌شود، مجبور است به‌صورت مادام‌العمر نظارت دقیقی روی سطح گلوکز خون داشته باشد و گاهی لازم است انسولین دریافت کند.

دیابت نوع 1

دارویی که می‌تواند دیابت نوع 1را به تأخیر بیندازد

داروی تپلیزوماب که با نام تجاری Tzield نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به کند‌کردن پیشرفت دیابت کمک کرده و حتی تا چند سال آن را به‌ تأخیر بیندازد. این دارو در واقع نوعی آنتی بادی اصلاح‌شده است که به مولکولی به نام CD3 در سطح سلول‌های T متصل می‌شود. به‌صورت معمول، هنگامی که CD3 تحریک می‌شود، سلول T را فعال می‌کند. اتصال این مولکول با تپلیزوماب، سلول‌های ایمنی را به‌گونه‌ای تعدیل می‌کند که فرد نیازی به دریافت انسولین نداشته باشد.

برخی نشانه‌های دیابت نوع 1 را می‌توان قبل از شروع بیماری شناسایی کرد. در حال حاضر هیچ درمانی برای چنین مواردی وجود ندارد. داروی تپلیزوماب را می‌توان به بیمار که دارای نشانه‌های اولیه بیماری است، تجویز کرد تا پیشرفت بیماری را به تعویق بیندازد. این دارو به‌صورت تزریق داخل وریدی به مدت ۱۴ روز و روزی یک‌بار تجویز می‌شود.

داروی تپلیزوماب که طی دهه‌های گذشته بارها مورد بررسی قرار گرفته، اکنون و پس از موفقیت در آزمایش‌های جدید و اثبات اثربخشی آن، تأییدیه FDA را دریافت کرده است. در آزمایش این دارو، ۷۶ داوطلب مبتلا به دیابت نوع یک مرحله ۲ حضور داشتند.

بیماران به‌مدت حدود ۵۱ ماه تحت نظر بودند و مشخص شد ۴۴ درصد بیمارانی که داروی تپلیزوماب دریافت کرده‌‌اند، در مقایسه با ۷۲ درصد بیماری که دارونما را دریافت کرده بودند، به دیابت نوع یک مرحله ۳ مبتلا شده‌اند.یعنی مصرف این دارو ابتلا به دیابت مرحله ۳ را حدود ۲۵ ماه به تعویق انداخته بود.

محققان کماکان در حال مطالعه این دارو و داروهای مشابه هستند تا مدت زمان به تعویق انداختن بیماری را افزایش دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی