ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

کدام خودروهای فرسوده‌ سهمیه بنزین می‌گیرند؟ 

در این مطلب به بررسی حذف سهمیه خودروهای فرسوده می‌پردازیم.

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۳ آذر ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۰

در حالی طبق مصوبه‌ هیئت دولت سهمیه‌ای به خودروهای فرسوده تعلق نمی‌گیرد که اکثر دارندگان این خودروها از دهک‌های پایین جامعه هستند که با استفاده از این خودروها امرار معاش می‌کنند و تحمل به دوش کشیدن بار افزایش قیمت بنزین را ندارند، این در حالی است که به گفته رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط، تمامی خودروهای پلاک ملی و دارای معاینه فنی، مشمول دریافت سهمیه سوخت می‌شوند. با وجود این اظهارات به نظر می رسد که شماری از خودروهای قدیمی و کلاسیک، از چند سال قبل با عدم شارژ شدن مجدد کارت سوخت و دریافت سهمیه سوخت مواجه شده‌اند.

آمار و ارقام نشان می‌دهد که تعداد دارندگان خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده نیز انگشت‌شمار نیستند و این دسته از افراد استثنا محسوب نشده‌اند و کارگروه تعیین سهمیه سوخت باید سیاست مشخصی را برای حل مشکل این گروه در دستور کار قرار دهد.
رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو‌های فرسوده در خصوص اعطای سهمیه سوخت به خودرو های فرسوده توضیحاتی ارائه داد.

مشهدی شریف رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط گفت: «حدود ۱۰ میلیون موتور سیکلت، ۳/۵میلیون خودرو ۲۵۰ هزارخودرو دیزلی فرسوده در کشور وجود دارد.»

به گفته او: «تمامی خودروهای فرسوده شامل دریافت کارت سوخت و سهمیه هستند، در شرایطی به این وسایل نقلیه سوخت تعلق نمی‌گیرد که دارای پلاک قدیم یا نواقصی در پرونده خود باشند. در غیر این صورت سوخت دریافت خواهند کرد.»
رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو‌های فرسوده گفت: «یکی از مشکلات کشور این است که خودروهایی که تردد هم ندارند، سهمیه سوخت دریافت می‌کنند که به نظر من باید در این زمینه تمهیداتی اندیشید و کارگروه تعیین سهمیه سوخت باید سیاست مشخصی را برای حل این مشکل در دستور کار قرار دهد. در‌واقع، اگر هدف‌گذاری ما این است که هوای پاکی داشته باشیم، سالانه ۱۷ هزار نفر در تصادفات فوت نکنند، ۱۳ هزار نفر به‌خاطر آلودگی هوا کشته نشوند، ۷۰ هزار نفر در تصادفات مجروح نشوند، ۳۰ میلیون لیتر بنزین اضافی که توسط خودروهای فرسوده مصرف می‌شود، صرفه‌جویی شود، مبلمان شهری زیباتری داشته باشیم، بنابراین راهی جز افزایش انگیزه مردم برای اسقاط خودرو نداریم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی