ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جیمز وب
علمی

اکتشاف جدید جیمز وب: شناسایی جو سمی یک سیاره فراخورشیدی در فاصله ۷۰۰ سال نوری

سیاره فراخورشیدی WASP-39b با زمین 700 سال نوری فاصله دارد و اکنون تلسکوپ جیمز وب موفق شده جو سمی و خطرناک آن را نشان دهد.

اخترفیزیکدانان در گذشته با WASP-39b آشنا شده‌اند، یک سیاره فراخورشیدی که به دور ستاره‌ای در فاصله 700 سال نوری از زمین می‌چرخد. با این حال، هنوز موفق نشده‌اند تا آن را از نزدیک بررسی کنند. حالا، تلسکوپ فضایی جیمز وب اطلاعات جدیدی از این سیاره ارائه کرده است که به جو سمی آن اشاره دارند.

WASP-39b یک غول گازی به جرم زحل و اندازه مشتری است، اما در همان فاصله بین عطارد و خورشید به دور ستاره خود می‌چرخد که این امر سیاره فراخورشیدی را بسیار داغ می‌کند. این سیاره فراخورشیدی در سال 2011 کشف شده بود و در تابستان سال جاری، مشاهدات تلسکوپ جیمز وب وجود دی‌اکسیدکربن در جو آن را نشان داده بود.

ترکیبات سمی کشف‌شده توسط جیمز وب

سیاره فراخورشیدی

اکنون مولکول‌ها و ترکیبات شیمیایی بیشتری در WASP-39b مانند آب، گوگرد دی‌اکسید، کربن مونوکسید، سدیم و پتاسیم شناسایی شده است. «شانگ-مین تسای»، محقق دانشگاه آکسفورد و نویسنده اصلی این مقاله در بیانیه آژانس فضایی اروپا در توضیح حضور گوگرد دی‌اکسید در جو سیاره توضیح می‌دهد:

«این اولین‌باری است که شواهد محسوسی از فتوشیمی (واکنشی‌های شیمیایی آغاز‌شده توسط نور پر انرژی ستاره‌ای) در سیارات فراخورشیدی را مشاهده می‌کنیم. من از آن به‌عنوان یک چشم‌انداز واقعاً امیدوار‌کننده برای ارتقای درک ما از جو سیارات فراخورشیدی یاد می‌کنم.»

اطلاع پیدا کردن از مواد شیمیایی شناور در جو دنیایی در دور دست‌ها کار کوچکی نیست. نزدیک‌ترین سیاره فراخورشیدی تأیید‌شده، 24.9 تریلیون مایل از ما دورتر است، اما جیمز وب موفق شده است تا چندین مولکول بی‌نهایت کوچک را در WASP-39b شناسایی کند.

جیمز وب برای ثبت این اطلاعات از سیاره، منتظر عبور آن از مقابل ستاره میزبانش بوده است. زمانی که این اتفاق افتاد، نور آن ستاره، سیاره را از پشت روشن کرد. سپس تلسکوپ جیمز وب طول موج‌های فروسرخ آن نور را دریافت کرد و دانشمندان بر این اساس، متوجه شده‌اند که کدام ماده شیمیایی در جو آن وجود دارد.

WASP-39b با گرمای شدید و ترکیبات گازی خود، مطمئناً برای انسان‌ها قابل سکونت نخواهد بود، اما این یافته‌ها نوع تحلیل‌های تلسکوپ جیمز وب در سطح مولکولی را نشان می‌دهد که می‌تواند این کار را در جهان‌های بسیار دور نیز انجام دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی