ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سیگار الکترونیکی
علمی

پژوهش جدید دانشمندان: سیگار الکترونیکی خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد

کاملاً برای همه مشخص شده که سیگار کشیدن برای دندان‌ها خوب نیست. اما این موضوع در مورد سیگار الکترونیکی یا ویپ نیز وجود دارد؟ تحقیقات جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه تافتس انجام شده، نشان می‌دهد ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ آذر ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

کاملاً برای همه مشخص شده است که سیگار کشیدن برای دندان‌ها خوب نیست، اما این موضوع در مورد سیگار الکترونیکی یا ویپ نیز وجود دارد؟ تحقیقات جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه تافتس انجام شده است، نشان می‌دهد که استفاده از سیگارهای الکترونیکی ممکن است چندان بهتر نباشد؛ زیرا ارتباطی بین افزایش خطر پوسیدگی دندان و آنها وجود دارد.

تحقیق جدید که در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا منتشر شده، سوابق دندانپزشکی حدود 13 هزار بیمار مراجعه‌کننده به کلینیک‌های تافتس را در یک دوره سه‌ساله تا سال 2022 بررسی کرده است. طبق توضیحات تحقیق، بیمارانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده کرده بودند، 79.1 درصد در معرض خطر بالای ایجاد پوسیدگی دندان قرار گرفتند. برای مقایسه، این میزان در افرادی که از سیگار الکترونیکی استفاده نمی‌کردند، 59.6 درصد بوده است.

ویپ

البته نتایج این مطالعه دقیق و بهترین در نوع خود محسوب نمی‌شود؛ زیرا درصد کمی از بیماران از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند. در واقع از کل شرکت‌کنندگان، فقط 136 بیمار استفاده از ویپ را گزارش کرده‌اند، یعنی کمتر از یک درصد کل گروه. همچنین از افرادی که سیگار الکترونیکی استفاده می‌کردند، پرسیده نشد که آیا دستگاه آنها حاوی نیکوتین بوده یا THC.

«کارینا ایروسا»، محقق اصلی این پژوهش از محدودیت‌های نتایج تحقیق خود آگاه است. ایروسا در صحبت با ABC News استرالیا گفت که این یافته‌ها بر این فرض استوار است که سوابق دندانپزشکی تجزیه و تحلیل شده دقیق بوده و بیماران صادقانه رفتارهای خود را گزارش کرده‌اند.

او گفت:

«درک این موضوع مهم است که این داده‌های اولیه هستند. هرچند این داده‌ها 100 درصد قطعی نیستند، اما مردم باید از چیزی که مشاهده کرده‌ایم، آگاه باشند.»

نحوه اثرگذاری سیگار الکترونیکی بر دندان

پوسیدگی دندان

اینکه دود ناشی از سیگار الکترونیکی چگونه می‌تواند به دندان‌های افراد آسیب برساند، هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. با این حال در تحقیقات قبلی گفته شده بود که محتویات قندی و ویسکوزیته مایع سیگار الکتریکی هنگامی که از طریق دهان استنشاق می‌شود، به دندان می‌چسبد. مطالعه جدید همچنین نشان می‌دهد که استفاده از ویپ باعث پوسیدگی در نواحی مانند لبه‌های پایینی دندان‌های جلویی می‌شود.

هرچند این مطالعه برای اولین‌بار ارتباط بین ویپ و خطر پوسیدگی دندان را بررسی کرده است، اما اولین موردی نیست که نشان می‌دهد استفاده از سیگار الکترونیکی می‌تواند تأثیرات مضری بر سلامت دهان داشته باشد. سال گذشته در مطالعه دیگری نشان داده شد کسانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند، بیشتر از بیمارانی که از آنها استفاده نمی‌کنند، دچار پوسیدگی دندان شده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی