ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آب
سلامت

پژوهشی جدید: بسیاری از افراد نیازی به مصرف روزانه هشت لیوان آب ندارند

محققان در این مطالعه متوجه شده‌اند که اکثر انسان‌ها در طول روز فقط به 1.5 تا 1.8 لیتر آب نیاز دارند، نه 2 لیتر.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۷ آذر ۱۴۰۱ | ۲۱:۰۰

به گفته دانشمندان، توصیه به نوشیدن هشت لیوان آب در روز برای بسیاری افراد احتمالاً بیش از اندازه است. در واقع تحقیق آنها نشان می‌دهد که بسیاری از مردم فقط به حدود 1.5 تا 1.8 لیتر آب در روز نیاز دارند که کمتر از دو لیتر توصیه شده است.

«یوسوکه یامادا» از مؤسسه ملی نوآوری زیست‌پزشکی، سلامت و تغذیه ژاپن و یکی از نویسندگان اصلی این مقاله می‌گوید:

«توصیه فعلی به‌هیچ‌وجه از نظر علمی پشتیبانی نمی‌شود. اکثر دانشمندان مطمئن نیستند که این توصیه از کجا آمده است.»

همان‌طور که در گزارش گاردین توضیح داده شده، یکی از مشکلات مقدار توصیه شده قبلی، آب موجود در غذاها است که نادیده گرفته شده و می‌تواند سهم قابل توجهی از مصرف کلی ما را شامل شود.

یامادا در این رابطه توضیح می‌دهد:

«اگر فقط نان و تخم مرغ بخورید، آب زیادی از غذا دریافت نمی‌کنید، اما اگر گوشت، سبزیجات، ماهی، ماکارونی و برنج مصرف کنید، می‌توانید حدود 50 درصد آب مورد نیاز خود را از غذا تأمین کنید.»

اندازه‌گیری میزان مورد نیاز آب توسط انسان‌ها

مصرف آب

این مطالعه که در ژورنال Science منتشر شده است، مصرف آ‌ب 5604 فرد هشت روزه تا 96 ساله از 23 کشور جهان را ارزیابی می‌کند. شرکت‌کنندگان این تحقیق، یک لیوان از آبی نوشیدند که در آن برخی از اتم‌های هیدروژن با دوتریوم، یک ایزوتوپ پایدار هیدروژن که به‌طور طبیعی در بدن انسان یافت می‌شود و بی‌ضرر است، جایگزین شده بود.

میزان دفع دوتریوم اضافی نشان می‌دهد که آب در بدن با چه سرعتی برگردانده می‌شود که این معیار بسته به سن، جنسیت، سطح فعالیت و محیط اطراف فرد بسیار متفاوت است. طبق این مطالعه، کسانی که در آب‌و‌هوای گرم و مرطوب و ارتفاعات زندگی می‌کنند و همچنین ورزشکاران و زنان باردار و شیرده گردش بیشتری داشتند، به این معنی که آنها نیاز بیشتری به نوشیدن آب دارند.

مصرف انرژی بزرگ‌ترین عامل در گردش آ‌ب محسوب می‌شود که بیشترین مقدار آن در مردان 20 تا 35 ساله با میانگین 4.2 لیتر در روز گزارش شده است. این میزان با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند و به‌طور متوسط برای مردان 90 ساله روزانه 2.5 لیتر بوده است. زنان 20 تا 40 ساله نیز به‌طور متوسط 3.3 لیتر گردش آب داشتند که در سن 90 سالگی به 2.5 لیتر کاهش پیدا می‌کند. ورزشکاران حدود یک لیتر بیشتر از غیر ورزشکاران گردش آ‌ب را تجربه می‌کنند. نوزادان تازه متولد شده نیز بیشترین سهم در این زمینه را دارند و هر روز حدود 28 درصد از آب بدن خود را جایگزین می‌کنند.

آب روزانه

پروفسور «جان اسپیکمن»، یکی از محققان این مطالعه از دانشگاه آبردین گفت:

«این مطالعه نشان می‌دهد این پیشنهاد رایج که همه ما باید هشت لیوان آ‌ب بنوشیم - یا حدود دو لیتر در روز - احتمالاً برای اکثر افراد در بیشتر موقعیت‌ها بسیار زیاد است و یک «سیاست یک‌اندازه برای همه» برای مصرف آب توسط این داده‌ها پشتیبانی نمی‌شود.»

محققان در‌نهایت اشاره می‌کنند که هرچند نوشیدن آ‌ب بیشتر از نیاز بدن، بعید به نظر می‌رسد که برای سلامتی ما مضر باشد، اما تولید آب آشامیدنی پاک رایگان نیست.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی