ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سوخت مصنوعی
خودرو

استفاده از سوخت مصنوعی در فراری 360؛ راهکاری برای حفظ خودروهای درون‌سوز

سوخت مصنوعی از ترکیب هیدروژن به‌همراه زیست‌توده ساخته می‌شود. زیست‌توده از محصولات زراعی به دست می‌آید و همانند بنزین می‌سوزد.

پویا بهرامی
نوشته شده توسط پویا بهرامی | ۱۱ آذر ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۰

روزگاری بود که تولید سوخت مصنوعی، تنها در فیلم‌های علمی و تخیلی امکان‌پذیر جلوه می‌کرد. با این حال، سوخت‌های مصنوعی دیگر یک رؤیا نیستند و به واقعیت تبدیل شده‌اند. البته استفاده از سوخت مصنوعی هنوز مناسب خودروهای معمولی نیست، با این حال یک کانال یوتوبی باک فراری 360 را با بنزین مصنوعی پر کرده است.

فراری 360 یک خودروی سواری معمولی نیست، اما همچنان یک اتومبیل تجاری محسوب می‌شود. لازم است توجه داشته باشید که سوخت مصنوعی برای استفاده در خودروهای فرمول یک طراحی شده است و ساختار پیشرانه‌های درون‌سوز معمولی برای تطبیق با آن نیاز به دستکاری دارد.

سوخت مصنوعی از ترکیب هیدروژن به‌همراه زیست توده ساخته می‌شود. زیست‌توده از محصولات زراعی به دست می‌آید و فرایند سوختن آن همانند سوختن بنزین است. بنابراین زیست‌توده همانند بنزین می‌سوزد و کربن آزاد می‌کند. با این حال کربن حاصل از سوختن زیست‌توده با کربن حاصل از سوختن بنزین متفاوت است. این کربن طبیعی است و بنابراین به‌عنوان بخشی از چرخه کربن در طبیعت شناخته می‌شود. کربن طبیعی توسط گیاهان جذب می‌شود و بنابراین آلایندگی حاصل از بنزین مصنوعی در بلندمدت صفر خواهد بود.

سوخت مصنوعی، شانس دوباره خودروهای درون‌سوز

در صورتی که استفاده از سوخت مصنوعی فراگیر شود، شانس دوباره‌ای برای حیات خودروهای درون‌سوز پدید خواهد آمد. این سوخت هم‌اکنون مورد‌توجه برندهای مطرح دنیای سوپراسپرت‌ها همچون لامبورگینی قرار دارد. این شرکت معتقد است که بنزین مصنوعی جایگزینی برای خودروهای الکتریکی خواهد بود. در همین حال پورشه نیز 75 میلیون دلار روی توسعه بنزین مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده است.

پر‌کردن باک این فراری 360 با بنزین مصنوعی، تجربه جدیدی برای مالک این خودرو بوده است. فراری 360 به پیشرانه 3.6 لیتری V8 مجهز است و بنابر گفته‌های مالک، استفاده از بنزین مصنوعی تفاوتی را برای پیشرانه این خودرو ایجاد نکرده است. پیشرانه این خودرو با بنزین مصنوعی به‌خوبی کار کرد و تنها از نظر مسافت پیموده‌شده بین بنزین مصنوعی و معمولی تفاوت مشاهده شد. در حال حاضر سوخت مصنوعی مورد استفاده در خودروهای فرمول یک، توسط شرکت P1 Fuels تأمین می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی