ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مشکل نبود بنزین سوپر در جایگاه
خودرو

بعد از 5 هفته، هنوز خبری از بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت نیست

نبود بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت‌رسانی به یک مشکل بزرگ برای مالکین خودروهای جدید تبدیل شده است.

زهرا ملکی
نوشته شده توسط زهرا ملکی | ۱۱ آذر ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰
تداوم مشکل نبود بنزین سوپر در پمپ بنزین‌ها

خودروهای جدید به سبب تجهیز به موتورهای توربوشارژ به بنزین باکیفیت احتیاج دارند. ولی با گذشت حدوداً پنج هفته از کم‌شدن این سوخت در کشور، هنوز هم بنزین سوپر در پمپ‌بنزین‌ها پیدا نمی‌شود. مشکل نبود بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت‌رسانی موجب نگرانی مالکین خودروهای جدید شده است، چرا که بنزین‌های معمولی مخرب تدریجی پیشرانه‌های مدرن هستند.

صنعت خودروی کشور رو به پیشرفت است و در حال حاضر اکثر خودروهای موجود در بازار برای پیروی از استانداردهای آلایندگی به موتورهای توربوشارژ مجهز شده‌اند. اما به سبب محدودیت در پیشرفت موتورها، نه‌تنها خودروهای داخلی، بلکه عمده ماشین‌های وارداتی چینی نیز با موتورهای ۱.۵ لیتری توربو عرضه شده‌اند. فناوری توربوشارژ راه‌حلی برای بهبود عملکرد موتور از لحاظ کاهش مصرف سوخت و افزایش قدرت به حساب می‌آید.

با این وجود، پیشرانه‌های توربوشارژ برای عملکرد بهینه به سوخت باکیفیت با عدد اکتان بالا مثل بنزین سوپر احتیاج دارند. ولی حدود ۵ ماه است که این ماده حیاتی در پمپ‌بنزین‌ها یافت نمی‌شود و به نظر نمی‌رسد شرایط رو به بهبود باشد. 

ناگفته نماند که رویکردهای کوتاه‌مدتی برای جبران مشکل نبود بنزین سوپر در جایگاه های سوخت پیشنهاد شده که از جمله آن‌ها می‌توان به کاربرد ادتیوهای بنزین یا اکتان بوسترها اشاره کرد. ولی این پیشنهادها به نوبه خود مشکلات بیشتری را برای مالکین خودروها به همراه دارند. به‌عنوان مثال، بازار مملو از اکتان بوسترهای تقلبی است که موجب تخریب زودهنگام موتور می‌شوند.

مشکل نبود بنزین سوپر در جایگاه های سوخت در حالی مطرح است که خودروسازان ملزم به تولید محصول مطابق با استاندارد آلایندگی یورو ۶ هستند و در‌واقع اجازه ساخت خودروی دیگری را ندارند. بدیهی است که رعایت هر الزامی منوط به فراهم‌آوردن شرایط از سوی قانون‌گذار است. تولید خودروهایی که سوخت مناسب آن‌ها در کشور یافت نمی‌شود، هرچند با خواست قانون‌گذار مطابقت دارد، ولی در‌نهایت ضرر بزرگی را به مصرف‌کننده و تولیدکننده وارد می‌کند، چرا که موتورهای توربوشارژ به کیفیت سوخت حساس هستند و بنزین معمولی برای آن‌ها حکم سم دارد!

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی