ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خوشه پروین
نجوم و فضا

تصویر روز ناسا: هفت خواهر در کجای آسمان می‌رقصند؟

خوشه پروین (The Pleiades) را می‌توان معروف‌ترین خوشه ستاره‌ای در آسمان شب دانست.

مهدیس نصراله زاده
نوشته شده توسط مهدیس نصراله زاده | ۱۴ آذر ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

کسانی که خوشه ستاره‌ای پروین را برای اولین‌بار در تاریخ ثبت کردند، احتمالاً حتی نمی‌توانستند حدس بزنند که روزی این خوشه ستاره‌ای زیبا را با این وضوح و شفافیت مشاهده خواهیم کرد.

در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟

خوشه پروین (The Pleiades) را می‌توان معروف‌ترین خوشه ستاره‌ای در آسمان شب دانست که حتی در شهری با آلودگی نوری بالا هم با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است.

خوشه پروین منطقه‌ای از آسمان را چند برابر اندازه ماه کامل پوشش می‌دهد. این خوشه که با نام‌های هفت خواهر و M۴۵ نیز شناخته می‌شود، در فاصله ۴۰۰ سال نوری و در سمت صورت فلکی ثور (گاو) قرار دارد.

خوشه پروین

با نوردهی طولانی از یک مکان تاریک، ابر غبار اطراف خوشه ستاره‌ای آشکار می‌شود. در تصویر امروز ناسا، عکس با نوردهی ۱۱ ساعته از رصدخانه سایدینگ اسپرینگ استرالیا (Siding Spring Observatory) گرفته شده است.

یک افسانه درباره خوشه پروین با چاشنی مدرن رایج است که می‌گوید یکی از ستارگان درخشان‌تر، از زمان نامگذاری خوشه محو شده و تنها شش خواهر با چشم غیرمسلح قابل مشاهده باقی مانده است. با این حال تعداد واقعی ستارگان قابل مشاهده، بسته به تاریکی آسمان اطراف و وضوح دید ناظر، ممکن است بیشتر یا کمتر از هفت باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی