ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

مرکز ملی فضای مجازی به زاکربرگ اولتیماتوم داد: 10 روز مهلت دارید در ایران نماینده معرفی کنید

نامه‌نگاری مرکز ملی فضای مجازی با مدیرعامل متا نشان می‌دهد طرح صیانت بدون تصویب در حال اجرا است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۶ آذر ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۳

مرکز ملی فضای مجازی با مدیرعامل شرکت متا نامه‌نگاری کرد. در این نامه رسمی ضمن اعتراض به نقش پلتفرم‌های این شرکت در ناآرامی‌های اخیر و عدم پاسخگویی به نامه‌های پیشین، حداکثر 10 روز به متا مهلت داده شده است تا نماینده رسمی مسئولیت‌پذیر مستقر در ایران را معرفی کند. آن‌طور که در این نامه آمده، معرفی نماینده شرط ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران است؛ خواسته‌ای که پیش از این به صراحت در طرح صیانت پیگیری می‌شد.

بیش از دو ماه از فیلتر اینستاگرام می‌گذرد و شرط تقریباً محال وزیر ارتباطات برای ادامه فعالیت این پلتفرم رنگ واقعیت به خود گرفته است.

به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، این مرکز در راستای عدم رعایت قوانین مصوبه جمهوری اسلامی ایران، نامه رسمی خطاب به «مارک زاکربرگ» مدیر ارشد شرکت متا ارسال و نسبت به عملکرد پلتفرم‌های این شرکت اعتراض کرده است.

در این نامه که از طریق دفتر حافظ منافع کشور جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن برای مدیرعامل متا ارسال شده است، به این شرکت فرصت داده شده تا حداکثر ظرف 10 روز آینده، نماینده رسمی مسئولیت‌پذیر مستقر در ایران معرفی کند تا امکان فعالیت پایدار پلتفرم‌هایش (اینستاگرام و واتس‌اپ) فراهم شود.

نامه مرکز ملی فضای مجازی به متا

زارع‌پور چندی پیش شرط رفع فیلتر این دو پلتفرم را تغییر رفتار آن‌ها و پذیرفتن قوانین جمهوری اسلامی عنوان کرده بود؛ موضوعی که طرح صیانت با جدیت به‌دنبال آن بود و با وجود آنکه هیچ‌گاه به‌صورت رسمی مصوب نشد، اما به‌نظر می‌رسد در حال اجرایی‌شدن از سوی مرکز ملی فضای مجازی است.

گفتنی است در نامه اعتراضی مرکز ملی فضای مجازی به مدیرعامل متا، مواردی همچون: انتشار سازمان‌یافته اخبار خلاف واقع، ترویج رفتارهای تبعیض‌آمیز و نفرت‌پراکنی، ترغیب خشونت و ناآرامی‌های اجتماعی، نقض حاکمیت ملی و نقض حقوق کاربران از طریق اعمال استانداردهای دوگانه، زمینه‌سازی فعالیت تبلیغی و عملیاتی گروه‌های تروریستی روی پلتفرم‌های وابسته به شرکت متا، تعمیق شکاف‌های اجتماعی و تبعیض نژادی و قومی، تجزیه‌طلبی و زمینه‌سازی برای جرائم سازمان‌یافته از جمله نقل‌و‌انتقال و معامله سلاح جنگی و مواد مخدر مطرح شده است.

همچنین این مرکز، ترویج رفتارهای نامناسب جنسی در قبال کودکان و نوجوانان، عدم ممانعت از پخش لایوهای جنسی، ارائه خدمات جنسی، آموزش رفتارهای ناهنجار و خلاف قوانین کشور را از دیگر موارد مورد اشاره در‌خصوص نقض اصول اخلاقی در این پلتفرم‌ها بر شمرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (7 مورد)
 • amir021hasani
  amir021hasani | ۱۷ آذر ۱۴۰۱

  مسخره کننده های این اقدام بیان بگن در مقابل نقض حقوق ایران توسط های شرکت های چند ملیتی و بزرگ دولت ایران چه کند؟ اصلا یه دولت در مقابل این چنین سکو هایی چه ابزاری جز نامه نگاری رسمی و مسدودی دارد؟ بشینه نگاه کنه حق حاکمیت ملی ایران در فجازیش به فلان جای غربی های مغرور هم نیست؟ اصلا مهم نیست توجه کنند یا نکنند بستر برای اقدام قانونی تشکیل میشه و اگر همین کار ها هم نشه ایران تبدیل میشه به کشوری تو سری خور دسته چندم. اگر فکر می کنید ایران با این تعداد کاربر مجازی عددی نیست که بهش توجه بشه در دانسته هاتون تجدید نظر کنید.

  • realtime
   realtime | ۲۰ آذر ۱۴۰۱

   ایران تو سری خور نیست. ایران عصبیه از فساد داخلش.

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی