ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واگذاری یکی از خودروسازها به بخش خصوصی
اخبار خودرو

واگذاری پارس خودرو به‌عنوان عرضه اولین خودروساز دولتی نهایی شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور در مصاحبه اخیر خود به امکان واگذاری یکی از خودروسازها به بخش خصوصی در آینده نزدیک اشاره کرد.

سپهر زنگنه
نوشته شده توسط سپهر زنگنه | ۱۹ آذر ۱۴۰۱ | ۱۸:۴۵

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور در مصاحبه اخیر خود به امکان واگذاری یکی از خودروسازها به بخش خصوصی در آینده نزدیک اشاره کرد. به گفته این مسئول، قیمت‌گذاری نهایی انجام و مجوز لازم برای واگذاری صادر شده است. براساس اطلاعات منابع آگاه به‌نظر می‌رسد که این خودروساز، پارس خودرو باشد که احتمالاً به‌عنوان اولین شرکت خودروسازی از زیر سیطره دولت خارج خواهد شد.

به‌دنبال فرمان رئیس‌جمهور مبنی بر خصوصی‌سازی کامل خودروسازی، قرار شد سهام دو خودروسازی اصلی کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا به بخش خصوصی واگذار شود. با واگذاری سهام این دو شرکت، سهم و نفوذ دولت روی صنعت خودروسازی به صفر می‌رسد.

به گفته وزیر صمت: «هر نوع خصوصی‌سازی به کسب مجوز از سوی وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی احتیاج دارد. خصوصی‌سازی صنعت خودروسازی نیز یک فرایند یک‌باره نیست و طی چندین مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول، قیمت شرکت خودروساز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و از آنجا که خودروسازهای اصلی کشور دارایی گسترده‌ای دارند، قیمت‌گذاری آن‌ها طول می‌کشد. به هر حال پس از تعیین قیمت، صدور ابلاغیه‌های کارشناس رسمی دادگستری و طی مراحل قانونی، جواز واگذاری یکی از خودروسازها به بخش خصوصی صادر شده و سهام آن به‌زودی به مزایده گذاشته می‌شود.»

ناگفته نماند که دولت چندان موافق خصوصی‌سازی صنعت خودروسازی نیست و بارها آن را مخالف با قوانین فعلی دانسته و حتی مدعی شده است که نفوذ و دخالت‌های خود در این صنعت را کاهش می‌دهد. به هر حال، خبر واگذاری یکی از خودروسازها به بخش خصوصی نشان می‌دهد که دولت فعلاً به هر دلیلی از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است.

به‌علاوه، چالش خصوصی‌سازی تاکنون با شایعات و گمانه‌زنی‌های زیادی همراه بوده که اکثر آن‌ها به قطعیت توسط وزارت صمت رد شده‌اند. فروش سهام ایران‌خودرو و سایپا به شرکت‌های چینی و همین‌طور واگذاری سهام خودروسازها به نیروی مسلح، از جمله این شایعات بوده‌اند که حرف و حدیث‌های بسیاری به‌همراه داشتند. با این وجود، تا زمان برگزاری مزایده و رسیدن به نتیجه نهایی، نمی‌توان در مورد مالکان جدید این شرکت‌ها اظهارنظر کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی