ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سرطان
علمی

توسعه آزمایش خون جدیدی که می‌تواند 14 نوع سرطان را قبل از گسترش تشخیص دهد

انتظار می‌رود این آزمایش خون برای تشخیص زودهنگام سرطان بتواند با هزینه کمتر از 50 دلار در دسترس مردم قرار بگیرد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۱ آذر ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰

سرطان از جمله مهم‌ترین دلایل مرگ‌و‌میر انسان‌ها محسوب می‌شود و از هر شش مورد مرگ، یک نفر به‌دلیل این بیماری جان خود را از دست می‌دهد. مؤثرترین راه برای درمان سرطان، تشخیص زودهنگام آن است و حالا دانشمندان آزمایش خون جدید و ارزانی را توسعه داده‌اند که نتایج امیدبخشی را در این زمینه به‌همراه دارد.

به گفته مؤسسه خیریه تحقیقات سرطان بریتانیا، بیش از 90 درصد بیماران مبتلا به سرطان روده، سرطان سینه یا سرطان تخمدان در صورت تشخیص و درمان بیماری در مراحل اولیه، حداقل پنج سال زنده می‌مانند. مشکلی اصلی این است که بیماری اکثر بیماران دیر تشخیص داده می‌شود که این امر موفقیت درمان را دشوارتر می‌کند.

با این حال، چندین چالش قابل‌توجه برای تشخیص زودهنگام وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به آزمایش‌های تهاجمی و پرهزینه، دریافت نتیجه مثبت کاذب و همچنین این واقعیت ساده اشاره کرد که در حال حاضر هیچ روش غربالگری استانداردی برای برخی سرطان‌ها مانند تومورهای مغزی و سرطان کلیه وجود ندارد.

تشخیص سرطان

توسعه آزمایش خون جدید برای تشخیص سرطان

اکنون محققان دانشگاه فناوری چالمرز سوئد یک آزمایش ساده و غیرتهاجمی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند 14 نوع سرطان مختلف را در مرحله اولیه خود به‌دقت تشخیص دهد.

آن‌ها از یادگیری ماشینی برای ردیابی سطح گلیکوزآمینوگلیکان (نوعی قند) به‌عنوان نشانگرهای زیستی تشخیص سرطان در نمونه‌های خون و ادرار 1260 داوطلب استفاده کردند. دانشمندان در مقاله خود که توسط مجله علمی PNAS منتشر شده است، ادعا کردند که روش آن‌ها می‌تواند سرطان مرحله اول را با 62 درصد دقت تشخیص دهد.

آن‌ها همچنین ادعا کرده‌اند این آزمایش می‌تواند محل قرارگیری تومورها را با دقت 89 درصد پیش‌بینی کند.

نویسندگان مقاله انتظار دارند که این آزمایش ساده بتواند با هزینه کمتر از 50 دلار تجاری‌سازی شود که 5 تا 10 برابر ارزان‌تر از میانگین هزینه آزمایش خون بافت‌برداری مایع است.

آزمایش خون

با این حال، همان‌طور که «فرانچسکو گاتو»، محقق مؤسسه کارولینسکا در سوئد و نویسنده اصلی این مطالعه توضیح می‌دهد، هنوز چند مرحله تا تبدیل‌شدن این آزمایش به یک عمل پزشکی استاندارد وجود دارد. او همچنین توضیح داده که در مرحله بعدی، باید این آزمایش با بیش از 10 هزار شرکت‌کننده انجام شود تا شرایط و نتایج آن به‌طور دقیق در گروه بزرگ‌تری بررسی شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی