ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گرانی خودرو به سبب بورس کالا
خودرو

افزایش قیمت خودرو در بازار در پی عرضه در بورس کالا

بورس کالا به عنوان یک راه‌حل کوتاه‌مدت جهت بهبود وضعیت بازار خودرو مطرح شد. این بستر مزایده‌ای علیرغم مزایای متعدد، از چندین بابت مورد انتقاد قرار گرفته است. گرانی خودرو به سبب بورس کالا یکی ...

زهرا ملکی
نوشته شده توسط زهرا ملکی | ۲۱ آذر ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

بورس کالا به‌عنوان یک راه‌حل کوتاه‌مدت جهت بهبود وضعیت بازار خودرو مطرح شد. این بستر مزایده‌ای علی‌رغم مزایای متعدد، از چندین بابت مورد انتقاد قرار گرفته است. گرانی خودرو به‌سبب بورس کالا یکی از موضوعات مورد انتقاد بوده که به نفع تولیدکننده و به ضرر مصرف‌کننده تمام می‌شود.

حذف ردپای دلالان و واسطهگران از معاملات، یکی از مهم‌ترین اهداف عرضه خودرو در بورس کالا به حساب می‌آید که ظاهراً به خوبی برآورده شده است. از آنجا که خودرو در بورس کالا با قیمت بیشتری نسبت به قیمت پایه به مشتری فروخته می‌شود، تولیدکننده به نحوی توانسته است با زیان ناشی از قیمت‌گذاری دستوری مقابله کرده و به نقدینگی و سود قابل قبولی دست پیدا کند. از طرف دیگر، خودرو در بورس کالا با قیمت کمتری نسبت به بازار آزاد عرضه می‌شود و در‌نتیجه مشتری نیز از خرید خود راضی است.

اما موضوعی که به‌تازگی توجه کارشناسان این حوزه را به خود جلب کرده و موجب نگرانی متقاضیان شده، گرانی خودرو به‌سبب بورس کالا و عرضه این کالای سرمایه‌ای با قیمتی بالاتر نسبت به قیمت پایه است. اگرچه مشتری باز هم نسبت به خرید از بازار آزاد به سود رسیده، ولی در مقایسه با قیمت پایه، هزینه بیشتری را پرداخت می‌کند.

حال که به‌واسطه بورس کالا ردپای دلالان از معاملات خودرویی پاک شده است، به‌نظر می‌رسد سهم آن‌ها تا حد زیادی در جیب تولیدکننده می‌رود. بدین ترتیب، درآمد حاصل از فروش خودرو در بورس، بسیاری از خودروسازان را به عرضه محصولات در این بستر اشتراکی و شفاف ترغیب کرده است.

با این وجود بورس کالا نه‌تنها موجب کاهش قیمت‌ها نشده، بلکه به‌نظر می‌رسد به‌عنوان یک راهکار خاموش و بی‌سروصدا برای افزایش قیمت‌ها و جبران زیان خودروسازان در نظر گرفته شده است. البته این موضوع به‌خودی‌خود چندان بد نیست، چرا که در صورت تداوم و افزایش عرضه، می‌توان به ثبات قیمت در بازار امیدوار بود.

استمرار عرضه در بورس کالا، هم موجب کاهش اختلاف میان عرضه و تقاضا شده و هم نقدینگی شرکت‌های خودروسازی را افزایش می‌دهد. بدون تردید این نقدینگی موجب تسویه بدهی خودروسازان و در‌نهایت افزایش تیراژ محصولات آن‌ها می‌شود. افزایش ظرفیت خودروها نیز نقش مؤثری در بازار داشته و به‌تدریج موجب بهبود قیمت خودروها خواهد شد.  

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی