ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سلول خورشیدی
علمی

ساخت سلول‌های خورشیدی نازکی که می‌توانند هر سطحی را به منبع انرژی تبدیل کنند

محققان MIT موفق به ساخت سلول خورشیدی فوق‌العاده نازک، انعطاف‌پذیر، بادوام و سبکی شده‌اند که می‌تواند روی هر سطحی بچسبد.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۲ آذر ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

محققان MIT موفق به ساخت سلول خورشیدی فوق‌العاده نازک، انعطاف‌پذیر، بادوام و سبکی شده‌اند که می‌تواند روی هر سطحی بچسبد و آن را به منبع انرژی تبدیل کند.

این سلول‌های خورشیدی حدود یک‌صدم سلول‌های معمولی وزن دارند و در عین حال حدود 18 برابر بیشتر در هر کیلوگرم انرژی تولید می‌‌کنند. همچنین گفتنی است این سلول‌های خورشیدی بادوام و انعطاف‌پذیر که بسیار نازک‌تر از موی انسان هستند، به پارچه‌ای محکم و سبک چسبانده شده‌اند که نصب آن‌‌ها روی هر سطحی را آسان می‌کند.

چنین فناوری می‌تواند برای تأمین انرژی در مکان‌های دورافتاده و شرایط اضطراری گزینه مناسبی باشد. وزن سبک و انعطاف‌پذیربودن این سلول‌های خورشیدی پارچه‌ای باعث می‌شود برای برخی شرایط انتخاب خوبی باشند.

ساخت سلول خورشیدی پارچه‌ای نازک و انعطاف‌پذیر

همان‌طور که گفته شد، سلول‌های خورشیدی پارچه‌ای وزن بسیار کم و در حدود یک‌صدم پنل‌های خورشیدی معمول وزن دارند. انرژی تولید‌شده توسط آن‌ها نیز بیشتر از پنل‌های معمولی است. با توجه به اینکه دستاورد جدید پژوهشگران MIT بسیار نازک و سبک است، به‌راحتی روی سطوح مختلف لمینت می‌شود. برای مثال، می‌توان آن‌ها را به‌راحتی روی بادبان‌های قایق نصب کرد تا انرژی موردنیاز را تأمین کنند. همچنین این سلول‌های خورشیدی به‌راحتی می‌توانند روی بال‌های هواپیماهای بدون سرنشین چسبانده شوند.

یکی از موضوعات مهمی که در تولید سلول‌های خورشیدی مورد‌توجه قرار می‌گیرد، راندمان تولید انرژی و هزینه تولید آن‌هاست. سلول‌های خورشیدی پارچه‌ای ظاهراً می‌توانند راندمان انرژی بالاتری نسبت به نمونه‌های فعلی داشته باشند.

سلول‌های خورشیدی سیلیکونی سنتی شکننده هستند، لذا باید در شیشه محصور شده و در قاب آلومینیومی سنگین و ضخیم بسته‌بندی شوند که مکان و نحوه استقرار آن‌ها را محدود می‌کند.

شش سال پیش، این تیم تحقیقاتی سلول‌های خورشیدی را با استفاده از موادی نوظهور تولید کردند که آنقدر سبک بود که می‌توانست بالای حباب صابون قرار بگیرد. اما این سلول‌های خورشیدی فوق نازک با استفاده از فرایندهای پیچیده و مبتنی بر خلأ ساخته می‌شدند و قیمت آن‌ها نیز بسیار بالا بود.

در تولید سلول‌های خورشیدی جدید از نانومواد استفاده می‌شود که به‌شکل جوهر الکترونیکی قابل چاپ هستند. امید آن می‌رود چنین دستاوردهایی بتواند تولید انرژی ارزان با دسترسی ساده‌تر را فراهم کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی