ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سرطان
علمی

دستاورد جدید دانشمندان: توسعه درمانی برای سرطان مغز استخوان با عملکرد موفق روی 73 درصد بیماران

دانشمندان درمان جدیدی برای سرطان مغز استخوان توسعه داده‌اند که در کارآزمایی‌های بالینی خود، در 73 درصد بیماران عملکرد موفقی داشته است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۵ آذر ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

گزارش‌هایی درباره یک درمان امیدوارکننده جدید منتشر شده است که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن، سلول‌های سرطان مغز استخوان را از بین ببرد. طبق گزارشی که توسط محققان مؤسسه سرطان Tisch در مدرسه پزشکی آیکان در مانت ساینای منتشر شده، تاکنون این روش در 73 درصد از بیماران دو آزمایش بالینی موفق بوده است.

درمان جدید که تالکاتاماب (talquetamab) نام دارد به سلول‌های T و مولتیپل میلوما متصل شده است و باعث می‌شود سلول‌های T، سلول‌های مولتیپل میلوما را از بین ببرند. Talquetamab تاکنون در فاز 1 و فاز 2 آزمایش شده است و همه شرکت‌کنندگان این مطالعه، قبلاً با حداقل سه روش درمانی مختلف بدون اینکه به بهبودی پایداری برسند، درمان شده بودند.

«دکتر آجای چاری»، مدیر تحقیقات بالینی در برنامه مولتیپل میلوما در مؤسسه سرطان Tisch و نویسنده اصلی هر دو مطالعه گفت:

«Talquetamab پاسخ قابل‌توجهی را در بین بیماران مبتلا به میلوم مولتیپل (دومین سرطان شایع خون) پیش‌درمان‌شده، عودکننده یا مقاوم به درمان ایجاد کرد. این اولین عامل دو‌میزبانه است که پروتئین GPRC5d را در بیماران میلوم مولتیپل هدف قرار می‌دهد.»

سرطان مغز استخوان

سرطان میلوم مولتیپل به‌طور مداوم عود می‌کند و اغلب پیش‌آگهی بسیار بدی دارد. به همین دلیل انجام درمان‌های اضافی آن به هرچه سریع‌تر مورد‌نیاز است. هرچند این آزمایش جدید هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد، گام مهمی در برآوردن این تقاضا است.

عملکرد درمان جدید سرطان مغز استخوان

کارآزمایی بالینی فاز 1 درمان جدید شامل 232 بیمار بود، در حالی که کارآزمایی فاز 2 آن با 143 بیمار تحت درمان با دوز هفتگی و 145 بیمار تحت درمان با دوز بالاتر دوهفته‌ای انجام شده است. میزان پاسخ کلی این دو گروه حدود 73 درصد بوده است.

علاوه بر این، بیش از 30 درصد بیماران هر دو گروه پاسخ کامل (عدم شناسایی نشانگرهای اختصاصی میلوم) یا بهتر داشتند و تقریباً 60 درصد «پاسخ نسبی بسیار خوب» یا بهتر داشتند که نشان می‌دهد سرطان به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است.

زمان دریافت پاسخ نیز به‌طور متوسط 1.2 ماه در هر دو گروه بوده و متوسط مدت زمان پاسخ تا به امروز با دوز هفتگی 9.3 ماه بوده است.

البته باید اشاره کرد که این درمان عوارض جانبی خفیفی به‌همراه دارد. حدود سه چهارم بیماران سندرم آزادسازی سیتوکین را تجربه کردند، در‌حالی‌که 60 درصد عوارض جانبی مرتبط با پوست را گزارش کرده‌اند. همچنین 5 تا 6 درصد از شرکت‌کنندگان مجبور شده‌اند تا تالکاتاماب را به‌دلیل عوارض جانبی آن قطع کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی