ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اعصاب
علمی

دانشمندان ماده‌ای به نام «چسب سلولی» ساخته‌اند که می‌تواند زخم‌ها را ترمیم کند

این ماده که چسب سلولی نام دارد، از ترکیب چندین مولکول مهندسی‌شده ساخته شده است و می‌تواند زخم‌ها و اعصاب آسیب‌دیده را ترمیم کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۵ آذر ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۰

محققان دانشگاه کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو از یک نوآوری جذاب خبر داده‌اند که «چسب سلولی» نام گرفته است. آن‌ها ادعا کرده‌اند که با کمک این نوآوری، در آینده دستاوردها و امکانات پزشکی قابل‌توجهی مانند ساختن اندام در آزمایشگاه برای پیوند و بازسازی اعصاب آسیب‌دیده فراهم خواهد شد.

اساساً، این تیم مجموعه‌ای از مولکول‌های مصنوعی را مهندسی کرده است که می‌توان آن‌ها را دستکاری کرد تا سلول‌های درون بدن انسان را به یکدیگر متصل کرده تا با یکدیگر پیوند برقرار کنند. ترکیب این مولکول‌ها همان «چسب سلولی» است و مانند مولکول‌های چسبنده‌ای عمل می‌کنند که به‌طور طبیعی در سلول‌ها و اطراف آن پیدا می‌شوند و بی‌اختیار نحوه ساختار و اتصال بافت‌ها، اعصاب و اندام‌های ما به یکدیگر را کنترل می‌کنند.

نکته مهم اینکه در این مورد، دانشمندان می‌توانند به‌طور داوطلبانه آن‌ها را کنترل کنند.

«آدام استیونز»، محقق مؤسسه طراحی سلولی UCSF و نویسنده این مقاله جدید در بیانیه‌ای گفت:

«خواص یک بافت، مانند پوست شما، تا حد زیادی با نحوه سازماندهی سلول‌های مختلف آن تعیین می‌شود. ما در حال ابداع راه‌هایی برای کنترل سازماندهی سلول‌ها هستیم که برای سنتز‌کردن بافت‌هایی با خواص موردنظرمان، بسیار مهم است.»

بهبود زخم و اعصاب آسیب‌دیده با این نوآوری

در‌نهایت، پزشکان می‌توانند از این ماده چسبنده به‌عنوان مکانیزمی مناسب برای ترمیم زخم‌های بیماران، رشد مجدد اعصاب تخریب‌شده‌ و به‌طور بالقوه حتی برای بازسازی ریه‌ها، کبد و سایر اندام‌های حیاتی بیمار استفاده کنند.

طبیعتاً این امر کمک زیادی به بیماران نیازمند به اهدای عضو خواهد کرد، آن هم در زمانی که اکثر کشورهای جهان با مشکل کاهش سریع اعضای اهدایی مواجه هستند. طبق گزارش اداره منابع و خدمات بهداشتی، روزانه 17 نفر در ایالات متحده در حالی که در لیست انتظار پیوند عضو هستند، جان خود را از دست می‌دهند و هر 10 دقیقه نام یک نفر دیگر به این لیست اضافه می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی