ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

رئیس مرکز ملی فضای مجازی: عدم پاسخ متا به نامه ایران مقدمه‌ای برای فیلتر قانونی اینستاگرام است

با پایان یافتن اولتیماتوم 10 روزه مرکز ملی فضای مجازی به متا، مجدداً این فرصت تا 10 روز دیگر تمدید شد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۶ آذر ۱۴۰۱ | ۱۳:۲۰

در‌حالی‌که از اولتیماتوم 10 روزه مرکز ملی فضای مجازی به متا برای معرفی نماینده در ایران می‌گذرد، فیروزآبادی اعلام کرد عدم پاسخ متا به نامه ایران، مقدمه‌ای برای فیلتر قانونی اینستاگرام است. او همچنین بار دیگر 10 روز به این شرکت فرصت داد تا به خواست ایران جواب مثبت دهد.

«ابوالحسن فیروزآبادی»، رئیس مرکز ملی فضای مجازی در گفت‌وگو با هفت صبح درباره فیلتر اخیر اینستاگرام و واتس‌اپ گفت: «تا الان مجوزی برای بستن اینستاگرام در هیچ جا به تصویب نرسیده است. آن چیزی که منجر به محدودسازی دسترسی به پیام‌رسان‌های متا شده، درخواست شورای امنیت کشور بوده و به شرایط خاص امنیتی کشور برمی‌گردد.»

او در ادامه به نامه‌نگاری صورت گرفته با زاکربرگ، مدیرعامل متا اشاره کرد و گفت:

«محتوای نامه‌ای که ارسال شده، دعوت متا به معرفی نماینده خود در ایران بوده است. در این نامه به موارد قابل‌بحثی که بین ما و متا وجود دارد، اشاره شده است. به آن‌ها اعلام کرده‌ایم که ما حتی بر‌اساس اصولی که خود متا دارد، شاهد تخطی‌های اینستاگرام هستیم. در هفته اول بعد از حادثه مهسا امینی، هزاران عکس خشونت‌آمیز در اینستاگرام منتشر شد. در همین اینستاگرام تعداد خیلی بالایی از صفحات با محتوای ساخت مواد انفجاری وجود دارد. طبق آنچه شمارش شده است و در نامه هم به آن اشاره شده، بیش از سه میلیون و 500 هزار پست با محتواهایی در حوزه‌های خرید، فروش و آموزش استفاده از سلاح و مواد مخدر وجود دارد. همچنین تعداد صفحه‌های غیراخلاقی اینستاگرام فارسی به حدود 11 میلیون می‌رسد.»

فیروزآبادی تأکید دارد آن‌ها به‌دنبال راهی هستند که منجر به ادامه فعالیت پایدار پلتفرم‌های خارجی از جمله اینستاگرام شود. او در پاسخ به این سؤال که اگر متا به درخواست ایران جواب ندهد، چه سرنوشتی در انتظارش هست، اظهار داشت: «فعلاً تصمیمی درباره آن نگرفته‌ایم. این نامه را بر‌اساس مصوبه سال 1396 شورای عالی فضای مجازی فرستادیم که پیام‌رسان‌های خارجی را ملزم به داشتن نماینده در کشور می‌کند؛ اگر جواب ندهند در‌حقیقت مقدمه‌ای برای مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است.»

مرکز ملی فضای مجازی

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به چرایی ارائه مهلت 10 روزه به این شرکت نیز عنوان کرد: «ما موضوعمان کمک به مردم است. می‌خواهیم کسی که فعالیت خبری، اقتصادی یا فعالیت‌های دیگر دارد، مطمئن باشد که می‌توان از جرم در این فضا جلوگیری کرد.»

اولتیماتوم مرکز ملی فضای مجازی تمدید شد

به گفته فیروزآبادی نامه‌نگاری با متا در دو مرحله صورت گرفته است. نسخه الکترونیکی آن هجدهم اکتبر (26 مهر) ارسال شده و نامه فیزیکی نیز 23 نوامبر (2 آذر) به دستشان رسیده است. این در حالی است که مرکز ملی فضای مجازی چهارشنبه 16 آذر‌ماه این نامه‌نگاری را رسانه‌ای کرده.

او با تأکید بر اینکه ده روز فرصت داده شده به اتمام رسیده است، بار دیگر 10 روز به متا فرصت داد تا نماینده معرفی کنند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سؤال که مطمئن هستید نامه به دستشان رسیده است، اظهار داشت: «بله رسیدی که از طریق پست به دستمان آمده، تأیید می‌کند که تحویل آن‌ها داده شده است.»

خسارت فیلترینگ به کسب‌وکارها بر هیچ‌کس پوشیده نیست، آیا این موضوع در تصمیم مرکز برای فیلتر دائمی اینستاگرام تأثیرگذار است؟ فیروزآبادی در پاسخ به این سؤال گفت:

«قطعاً این ضرر و زیان در تصمیم گیری‌ها مؤثر است. این پیام‌رسان برخلاف قوانین کشور ما فعالیت می‌کند و اگر خسارتی در میان نبود که ما مقابلش احتیاط نمی‌کردیم. احتیاطات ما به این دلیل است که می‌خواهیم همه تبعات قضیه را در نظر بگیریم و کمترین خسارت مادی و معنوی برای مردم داشته باشد. مسئولان باید درباره فیلتر دائمی تصمیم بگیرند. الان از لحاظ امنیتی به این نتیجه رسیده‌اند که به‌دلیل زیان‌های امنیتی، همان بهتر که فعلاً بسته باشد؛ چرا که چیزی که در واتساپ و اینستاگرام اتفاق می‌افتد، ارتباط مستقیمی با خشونت دارد.»

به گفته وی انسداد فعلی اینستاگرام تاریخ انقضایی ندارد و به شرایط خیابان بستگی دارد.

فیلتر قانونی اینستاگرام

اولویت‌های درخواست از متا

فیروزآبادی مهم‌ترین موضوع در مذاکره با متا را سیاست‌های متعارض با جمهوری اسلامی و جهت‌گیری‌ها دانست و گفت: «ما مشکلی با پیام‌رسانی که فقط می‌خواهد به کارش برسد، نداریم. حتی استقبال می‌کنیم که پلتفرم‌های خارجی در کنار ایرانی‌ها فعالیت کنند، ولی اینستاگرام که پست‌های تشییع جنازه را حذف می‌کرد، الان تصاویر خشونت‌های خیابانی را منتشر می‌کند. فقط در دو هفته اول پنج هزار و 600 فیلم خشونت‌آمیز که در آن خون، آتش و سلاح وجود دارد، منتشر شد. این تصاویر نه‌تنها برداشته نمی‌شوند، بلکه به کاربران پیشنهاد داده می‌شوند.»

وی تأکید کرد در فاز اول مذاکره اول می‌خواهند که آن‌ها (شرکت متا) استاندارد دوگانه نداشته باشند و دوم اینکه الگوریتم‌هایشان را علیه جمهوری اسلامی دستکاری نکنند.

فیروزآبادی همچنین گفت بخش اعظمی از هشتگ‌های توییتر کار ربات‌هاست: «مؤسسات بخش خصوصی که کار داده‌کاوی را انجام می‌دهند، اطلاع داده‌اند که 83 درصد از هشتگ‌ها در توییتر مربوط به کسانی است که در ماه بیش از دو هزار توییت دارند و این رفتاری است که ربات‌ها انجام می‌دهند.»

او در پاسخ به این سؤال که موضع مرکز ملی فضای مجازی درباره حق ناشناس ماندن در پیام رسانه‌ای بومی چیست؟ گفت:

«گاهی این حق ناشناس ماندن برای جامعه است و گاهی برای حکومت. اولی را می‌شود به رسمیت شناخت، اما ناشناس ماندن برای حکومت معنی ندارد؛ یعنی برای حکومت فرد باید مشخص باشد. پلتفرم‌های خارجی در همه کشورها این سرویس را به دولت‌ها می‌دهند، اما از همکاری با ایران خودداری می‌کنند. همین اینستاگرام با ترکیه و هند همکاری کامل دارد. واتس‌اپ امکانی را در اختیار هند قرار داده است که خود دولت می‌تواند مطلبی را در کانال و گروه پاک کند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (16 مورد)
 • roham
  roham | ۱ دی ۱۴۰۱

  بله دیگه مارک فاکینگبرگ پول میخواست که ج.م.ه.و.ر.ی ا.س.ل‌.ا.م.ی نداده الان هم جواب نمیده فیشبوگ

 • realtime
  realtime | ۲۷ آذر ۱۴۰۱

  ای کاش این قانون یکم نفع مردم مد نظرش بود.

  • Mohammad Mahdi farzanegan
   Mohammad Mahdi farzanegan | ۲۸ آذر ۱۴۰۱

   شما که اول آخر می خواهید ببنید،پس سعی نکنید با این جور کارها هزینه بستنش را پایین بیاورید،ببندید و هزینشو به جون بخرید،همه می دانند این نامه نگاری چیزی جز یک نمایش مضخرف نیست.

   • realtime
    realtime | ۲۸ آذر ۱۴۰۱

    چی میگی واسه خودت؟ میگم ای کاش یه بار هم که شده خواسته مردم توی این قانونی که اینا ازش حرف میزنن مدنظر بود. کی گفته من میخوام بسته بشه؟

 • itookan
  itookan | ۲۷ آذر ۱۴۰۱

  پاسخ داد که. گفت اهمتی به نامه شما نمیده!

 • Mamad Mehrad
  Mamad Mehrad | ۲۶ آذر ۱۴۰۱

  بله همیشه کل دنیا اشتباه میکنن غلط بزرگ میکنن و این جمهوری اسلامیه که مثل جنتلمن ها کار درست رو انجام میده و کار غلط نمیکنه.همیشه حق با جمهوری اسلامیه همیشه
  فقط ایندفعه ج.ا اشتباه بزرگ رو کرده فقط فکر میکنید که مردم با شمان.این یک فکر بزرگ و غلطه.شاهد هم تا دلتون بخواد چند ده میلیون نفر انسان ولی بدیِ اینا اینه که نه میخوان بشنون و نه ببینن که صدالبته کر و کور بودن به نفع شونه
  به قول شاعر بزرگ : خوشا آنکه خر ندارد از کاه و یونجه خبر ندارد

  • Amirhoseinsh
   Amirhoseinsh | ۲۷ آذر ۱۴۰۱

   آمریکا تیک تاک رو فیلتر کنه و بگه جوونای ما رو فاسد می‌کنه و اطلاعات مون میفته دست چینی ها ‌و نصب اونو برای کارمندای دولت ممنوع کنه اشکال ندارع
   ولی اینا همون حرفو بزنن میشن اخ
   چرا احساس علامه دهر بودن می‌کنی برادر

   • realtime
    realtime | ۲۷ آذر ۱۴۰۱

    آمریکا تیک تاک رو فیلتر نکرده، گفته دولتی هاش حق استفاده ازش رو ندارن. چین هم که چه سابقه درخشانی داره توی آزادی بیان! یه زمانی اردک نمیتونستی سرچ کنی سر اون قضیه تانک. توقع نداشتم بعد اون حرکت چین اینقدر قشنگ بازم نگران شرکت های چینی باشی;)

  • M.R.J
   M.R.J | ۲۷ آذر ۱۴۰۱

   درستش اینه که آسوده کسی که خر نداره از کاه و جوش خبر نداره

 • diman
  diman | ۲۶ آذر ۱۴۰۱

  خوش به حالتون که عقل ندارید راحتید.

  • Amirhoseinsh
   Amirhoseinsh | ۲۷ آذر ۱۴۰۱

   آمریکا تیک تاک رو فیلتر کنه و بگه جوونای ما رو فاسد می‌کنه و اطلاعات مون میفته دست چینی ها ‌و نصب اونو برای کارمندای دولت ممنوع کنه اشکال ندارع
   ولی اینا همون حرفو بزنن میشن اخ
   چرا احساس علامه دهر بودن می‌کنی برادر

   • SM
    SM | ۲۸ آذر ۱۴۰۱

    1 امریکا کشور های تکه و اصلا با ایران قابل مقایسه نیست(اخه ما چه اطلاعات مهمی داریم تسلا و اف 35 داریم؟)
    2 در صورتی میتونه فیلتر کنه که نمونه داخلیش باشه

    • Farzin Farzini
     Farzin Farzini | ۳۰ آذر ۱۴۰۱

     هرچی حرف‌های خالی بندیه به ایران می‌بندین! با این حجم از غیظ و کینه معلومه ایرانی نیستید. بله ایران مثل آمریکا قاتل بیش از ۱۰۰ میلیون مردم بیگناه جهان نیست، ایران مثل آمریکا استکبار نیست و.... در نهایت ایران طرفدارهای نادانی مثل آمریکا نداره. لااقل به شعور بقیه احترام بذارید و دست از دروغگویی بردارید

     • realtime
      realtime | ۵ دی ۱۴۰۱

      جالبه هر کسی که انتقادی هم داره ایرانی نیست توی دید شما. آمریکا تیک تاک رو فیلتر نکرده. گفته دولتی ها حق استفاده ازش رو ندارن چون خود تیک تاک اعتراف کرده به جاسوسی. خود تیک تاک اعتراف کرده ها، حالا شما هی بیا دروغ بباف که آرررره همه چیز اوکیه و هر کی مخالفه اصلا ایرانی نیست.

   • Subject123we
    Subject123we | ۲۹ آذر ۱۴۰۱

    😐🫥🫤😒

   • diman
    diman | ۱ دی ۱۴۰۱

    باشه خیلی وقته فهمیدیم شما خوبید و کل هستی بد تشریف دارن.

مطالب پیشنهادی