ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات MARVEL
تکنولوژی

این ربات چهارپا می‌تواند از دیوارهای آهنی بالا برود [تماشا کنید]

ربات‌های چهارپا قبلاً هم وجود داشتند، اما حالا محققان مؤسسه پیشرفته علم‌وفناوری کره جنوبی به‌همراه همکاران خود در دانشگاه ایلینوی، ربات چهارپا جدیدی به‌نام MARVEL ساخته‌اند که پاهای مغناطیسی دارد و می‌تواند از دیوارهای آهنی ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۷ آذر ۱۴۰۱ | ۲۱:۰۰

ربات‌های چهارپا قبلاً هم وجود داشتند، اما حالا محققان مؤسسه پیشرفته علم‌وفناوری کره جنوبی به‌همراه همکاران خود در دانشگاه ایلینوی، ربات چهارپا جدیدی به نام MARVEL ساخته‌اند که پاهای مغناطیسی دارد و می‌تواند از دیوارهای آهنی بالا رفته و روی سقف‌های آهنی حرکت کند.

دانشمندان این ربات چهارپا را با هدف کمک به انسان‌ها در انجام مأموریت‌های خطرناک مانند نگهداری و تعمیر تانکرهای نفت، پل‌ها و برج‌های آب ساخته‌اند. MARVEL از ترکیبی از الاستومرهای مغناطیسی و آهنرباهای الکتریکی استفاده می‌کند تا در زمان نیاز، خاصیت آهنربایی را در پاهای خود ایجاد کند و در موقع مناسب این خاصیت را از بین ببرد.

با این کار، ربات به‌راحتی می‌تواند روی سطوح آهنی قدم بردارد. MARVEL درست مثل گربه‌ها از پاهای جلویی خود برای آزمایش پایداری سطوح استفاده می‌کند و بعد اگر شرایط مناسب بود، پاهای عقبی خود را به‌دنبال می‌آورد.

ربات MARVEL می‌تواند موانع را پشت سر بگذارد

ربات MARVEL در آزمایشگاه توانسته حتی از شکاف‌هایی با عرض 10 سانتی‌متر و موانع با ارتفاع 5 سانتی‌متر عبور کند. این ربات قادر است از روی زمین به دیوار منتقل شود و بعد از دیوار به سقف برود. حداکثر قابلیت حمل بار در این دستگاه سه کیلوگرم اعلام شده است.

ربات ساخت محققان کره‌ای و آمریکایی در آزمایش‌های جهان واقعی موفق شد از بدنه انحنادار یک تانکر قدیمی که پوسته آن زنگ زده و کهنه شده بود، بدون مشکل با سرعت 0.35 متر بر ثانیه بالا برود. حداکثر سرعت حرکت این ربات به 0.7 متر بر ثانیه می‌رسد و او حتی در آزمایش‌ها نشان داد که می‌تواند موانع احتمالی را دور بزند.

دانشمندان دستاوردهای خود در زمینه تولید ربات MARVEL را در مجله Science Robotics منتشر کرده‌اند. استفاده از ربات‌های چهارپا که ظاهر آن‌ها شبیه سگ به‌نظر می‌رسد، چند سالی است در دنیای رباتیک رواج پیدا کرده و احتمالاً مشهورترین نمونه این ربات‌ها Spot، محصول شرکت بوستون داینامیکس است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی