ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

وزارت ارتباطات برای تولید سیستم‌عامل بومی تلفن همراه فراخوان داد

وزارت ارتباطات فراخوانی را منتشر و از تولید‌کنندگان داخلی سیستم‌عامل موبایل دعوت به همکاری کرد.

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۷ آذر ۱۴۰۱ | ۱۷:۱۱

معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای مأموریت تولید سیستم‌عاملی تلفن همراه هوشمند، فراخوانی منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات، معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌منظور تولید سیستم‌عامل تلفن همراه هوشمند فراخوان عمومی اعلام کرد.

در فراخوان منتشر‌شده معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، آمده است: «در راستای اجرای بند 18 اهداف عملیاتی سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات و به‌منظور شناسایی ظرفیت‌های فنی و اجرایی تولید و توسعه سیستم‌عامل تلفن همراه هوشمند، از بین اشخاص حقیقی و حقوقی شامل شرکت‌های خصوصی، غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد که تا تاریخ بیستم دی‌ماه 1401 دارای حداقل یک سیستم‌عامل عملیاتی نصب‌شده روی گوشی هوشمند باشند، برای ارزیابی دعوت به‌عمل می‌آید.»

داوطلبان حداکثر تا تاریخ فوق برای دریافت شرایط ارزیابی و حمایت، درخواست های خود را به‌همراه رزومه فنی و سوابق کاری مرتبط به نشانی رایانامه dti@ict.gov.ir ارسال کنند.

طرح سیستم‌عامل بومی از مدت‌ها پیش مطرح شده است و زمانی که حذف تعدادی از برنامه‌های ایرانی از بازارهای بین‌المللی صورت پذیرفت، در دستور وزارت ارتباطات قرار گرفت. «محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر وقت ارتباطات تیرماه 1398 ویدیویی را در حساب توییتری خود منتشر کرد که حکایت از عزم جدی وزارت ارتباطات برای توسعه اندروید ایرانی داشت. ماجرا به حذف نسخه‌های تلگرام طلایی و هاتگرام از روی گوشی‌های کاربران ایرانی باز می‌گشت. در این راستا سیستم‌عاملی برای گوشی‌های اندرویدی تهیه شده بود تا دیگر امکان حذف اپ‌های ایرانی وجود نداشته باشد. رئیس سازمان فناوری اطلاعات وقت هم پیش‌بینی کرده بود که این نسخه می‌تواند 0.5 الی 8 درصد از مخاطبین اندروید در کشور را به خود جذب کند.

این طرح نهایتاً به نتیجه نرسید و حالا دوباره وزارت ارتباطات آن را به جریان انداخته است. باید دید فراخوان وزارت ارتباطات چقدر مورد استقبال شرکت‌ها و تیم‌های نرم‌افزاری قرار خواهد گرفت و آیا در‌نهایت کاربران ایرانی نیز به این موضوع بخت و اقبالی نشان خواهند داد یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (8 مورد)
  • fazel kermani
    fazel kermani | ۱۵ دی ۱۴۰۱

    اخر این ماجرا یه بدوجه کلان گذاشته میشه بعدش هم شکست میخوره

    آفرین به جمهوری اسلامی
    یه موفقیت بزرگ دیگه :/

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی