ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

وزارت ارتباطات: وظیفه ما حمایت از پلتفرم‌های بومی است

روابط عمومی وزارت ارتباطات تأکید کرد وظیفه‌ای که وزارت ارتباطات دارد و بارها آن را اعلام کرده، تأمین زیرساخت و حمایت از پلتفرم‌های داخلی است.

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۷ آذر ۱۴۰۱ | ۱۵:۴۴

مراسم رونمایی از پایگاه و مرکز تماس ۱۶۴۹ امروز برگزار و جزئیات جدیدی از اجرای آیین‌نامه حمایت از کسب‌وکارها و پلتفرم‌های داخلی ارائه شد. در این جلسه نمایندگانی از بخش خصوصی همچون پلتفرم‌های شیپور، کسبینو و ایتا حضور داشتند و مدیر کل روابط عمومی وزارت ارتباطات نیز در پاسخ به سؤالات دیجیاتو تأکید کرد تعامل این وزارتخانه با بخش خصوصی و صنف‌های مرتبط ادامه دارد. او همچنین بیان کرد سیاست و وظیفه‌ای که وزارت ارتباطات دارد و بارها آن را اعلام کردیم، تأمین زیرساخت و حمایت از پلتفرم‌های داخلی است. اینکه پلتفرم دیگری برایش محدودیت ایجاد می‌شود یا خیر، وظیفه آن‌ها نیست.

طبیعتاً بخش خصوصی تنها شامل مدعوین جلسه امروز وزارت ارتباطات نمی‌شوند و بسیار بزرگ‌تر از این‌هاست؛ پس چرا هیچ نماینده‌ای از وزارت ارتباطات در تریبون آزاد صنفی هفته گذشته برای شنیدن صدای فعالین صنف فناوری حاضر نشد؟

«محمد‌احسان خرامید»، مدیرکل روابط عمومی وزارت ارتباطات در پاسخ به این سؤال دیجیاتو گفت:

«در طول روزهای گذشته جلسات بسیاری با صنف داشتیم. روز گذشته هم در خدمت جمع 20 الی 30 نفره‌ای بودیم و صحبت کردیم. حالا یک جلسه که شاید به‌علت عدم هماهنگی در آن حضور نیافتیم، نباید موضوع بحث باشد. عزیزان در این روزها درگیر بودجه و برنامه برای سال آتی هستند، اما این ارتباطات دائمی است و از نظرات فعالین استفاده می‌کنیم.»

وضعیت فعلی فضای مجازی کشور این شائبه را به‌وجود آورده که قرار است با مسدودسازی پلتفرم‌های بین‌المللی، مردم مجبور به استفاده از نسخه‌های داخلی شوند. این در‌حالیست که کسب‌وکارهای داخلی مخالف چنین اقدامی هستند؛ به‌طور مثال اپ‌استورهای ایرانی بارها با فیلتر گوگل پلی مخالفت کرده‌اند.

مدیرکل روابط عمومی وزارت ارتباطات در پاسخ به سؤال دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا سیاست وزارت ارتباطات فیلتر پلتفرم‌های خارجی است، اعلام کرد قرار نیست تمام ارتباطات بین‌المللی قطع شود:

«سیاست و وظیفه‌ای که وزارت ارتباطات دارد و بارها آن را اعلام کردیم، تأمین زیرساخت و حمایت از پلتفرم‌های داخلی است. اینکه پلتفرم دیگری برایش محدودیت ایجاد می‌شود یا نمی‌شود، وظیفه ما نیست. این‌ حمایت‌ها هم مربوط به سه ماه اخیر نیست، چرا که کارگروه اقتصاد دیجیتال از ابتدای دولت سیزدهم تشکیل شده و به‌دنبال حمایت بوده است.»

وی تأکید دارد وزارت ارتباطات بایستی آن چیزی را که متولی آن است، به بهترین نحو پیش ببرد. باقی اتفاقاتی هم که می‌افتند، برای خود متولی داشته و دیگران مسئولش هستند.

با‌این‌حال چنین سؤالی مطرح می‌شود که آیا با فیلتر و مسدود‌سازی پلتفرم‌های خارجی، می‌توان پیام‌رسان‌های داخلی را توسعه داد تا مردم از آن‌ها استفاده کنند؟ این در حالی است که هیچ ساز‌و‌کار و آیین‌نامه مشخصی برای برخورد با محتواهای منتشر‌شده در پلتفرم‌های بومی وجود ندارد و به‌نظر می‌رسد برخوردهای سلیقه‌ای رخ می‌دهد؛ نمونه آن بستن کانال «مهدی نصیری» در پیام‌رسان ایتا است.

خرامید در پاسخ به این سؤال دیجیاتو اظهار داشت در رابطه با پلتفرم‌ها مسائل زیادی مطرح است: «بگذارید طعم شیرین فعلی آن برای کسب‌وکارها بماند و به جلو حرکت کنیم. باقی موارد را در جلسات متعددی که داریم می‌توان پیگیری کرد و روابط عمومی پیام‌رسان‌ها نیز پاسخگوی شما هستند.»

«مینا مهرنوش» بنیان‌گذار کسبینو نیز در‌این‌باره به دیجیاتو گفت:

«پلتفرم‌های خارجی یک سری خدماتی ارائه می‌کنند که به‌علت تحریم‌ها، کسب‌وکارها در ایران از آن‌ها بی‌بهره‌اند. ما روی بخش‌هایی که مردم نمی‌توانند در پلتفرم‌های خارجی از آن‌ها استفاده کنند، تمرکز کردیم تا بتوان این خدمات را به کسب‌وکارها ارائه کرد. پیش‌بینی ما این نبود که این پلتفرم‌ها فیلتر می‌شوند و  اکنون از مقایسه کردن خدماتمان استقبال می‌کنیم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Benefiix
    Benefiix | ۲۸ آذر ۱۴۰۱

    ایتا و بله پیشرفت های زیادی کردند اما هنوز کافی نیست و نیاز به پهنای باند و سرور بهتری دارند
    این نشان میدهد تلاش این وزارت خانه کافی نیست!

مطالب پیشنهادی