ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تصویر روز ناسا: سحابی «بچه قورباغه»
نجوم و فضا

تصویر روز ناسا: سحابی «بچه قورباغه» مشغول چه کاری است؟

با مشاهده تصویر امروز ناسا این سؤال به ذهن می‌رسد که چه چیزی باعث آشفتگی در سحابی بچه قورباغه (Tadpole Nebula) شده است؟ جواب احتمالاً به دلیل «تشکیل ستاره» است. در تصویر امروز ناسا چه ...

مهدیس نصراله زاده
نوشته شده توسط مهدیس نصراله زاده | ۲۸ آذر ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

با مشاهده تصویر امروز ناسا این سؤال به ذهن می‌رسد که چه چیزی باعث آشفتگی در سحابی بچه قورباغه (Tadpole Nebula) شده است؟ جواب احتمالاً به‌دلیل «تشکیل ستاره» است.

در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟

سحابی بچه قورباغه یا همان IC ۴۱۰ در فاصله حدود دوازده سال نوری از ما در صورت فلکی شمالی ارابه‌ران (Auriga) قرار دارد. این ابر گاز و غبار درخشان که بیش از صد سال نوری وسعت دارد، توسط بادهای ستاره‌ای و تشعشعات خوشه ستاره‌ای باز NGC ۱۸۹۳ تشکیل شده است.

ستارگان خوشه‌ای درخشان بسیار جوان که در اطراف سحابی ستاره‌زا دیده می‌شوند، تنها ۴ میلیون سال پیش در ابر بین ستاره‌ای شکل گرفته‌اند.

در سمت راست پایین تصویر، دو جریان نسبتاً متراکم از مواد که از مناطق مرکزی سحابی دور می‌شوند، مورد‌توجه هستند. شکل‌ قورباغه کیهانی که احتمالاً مکان‌ شکل‌گیری ستاره‌ای در IC ۴۱۰ است، حدود ۱۰ سال نوری طول دارد.

تصویر با برجسته‌کردن گاز منتشرشده گوگرد (قرمز)، هیدروژن (سبز) و اکسیژن (آبی) پردازش شده است؛ گرچه ستاره‌ها به‌صورت دیجیتالی از تصویر حذف شده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی