ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

چشم
علمی

محققان: سرعت حرکات چشم‌ها می‌تواند تصمیمات شما را برملا کند

محققان در مطالعه جدیدی فهمیده‌اند که اندازه‌گیری سرعت حرکت چشم می‌توان فهمید که فرد بین دو گزینه، کدام یک را انتخاب می‌کند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۳ دی ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۰

دانشمندان در پژوهشی متوجه شده‌اند که چشم‌ها شاید واقعاً بتوانند پنجره‌ای به روح انسان باشند. آن‌ها در پژوهش خود نشان داده‌اند که چگونگی حرکات چشم‌ها می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را درباره تصمیمات فردی ارائه کند.

محققان دانشگاه کلرادو بولدر با همکاری دانشمندان دانشگاه جانز هاپکینز می‌گویند وقتی به یک نفر انتخابی بین دو گزینه داده می‌شود، پیش از آنکه فرد تصمیم نهایی خود را اعلام کند، با توجه به سرعت حرکت چشم او نسبت به هر گزینه، می‌توان تشخیص داد که او کدام یک را ترجیح می‌دهد.

دانشمندان در تحقیق خود از 22 نفر خواستند تا برای حرکت روی تردمیل بین دو گزینه انتخاب داشته باشند. آن‌ها می‌توانستند یک پیاده‌روی کوتاه در یک سربالایی یا یک پیاده‌روی طولانی در یک زمین مسطح را انتخاب کنند. محققان در‌نهایت فهمیدند که سرعت حرکت چشم افراد به سمت گزینه‌ای که مایلند انتخابش کنند، بیشتر از گزینه دیگر است. در‌واقع، هرچه چشم فرد با سرعت بیشتری به سمت یک گزینه حرکت کند، نشان می‌دهد که او ترجیح بیشتری برای انتخاب آن گزینه دارد.

تنظیم سرعت حرکات چشم غیرارادی است

«کالین کوربیش»، دانشجوی دکترای دانشگاه کلرادو بولدر و نویسنده اصلی مقاله حاضر می‌گوید: «حرکات چشم‌ها مبحث شگفت‌انگیزی برای مطالعه محسوب می‌شود. سرعت حرکات چشم‌ها برخلاف دست و پا تقریباً به‌طور کامل غیرارادی است. این سرعت به‌نحوی بیانگر محاسبات مربوط به فرایندهای ناخودآگاه در مغز شماست.»

«الا احمد»، دیگر نویسنده ارشد این مقاله و استادیار مهندسی مکانیک دانشگاه کلرادو بولدر می‌گوید: «ما روش اندازه‌گیریِ در دسترسی را پیدا کردیم که ظرف چند ثانیه نه‌تنها گزینه ترجیحی شما را هویدا می‌کند، بلکه نشان می‌دهد که چقدر آن گزینه را ترجیح می‌دهید.»

الا احمد می‌گوید چشم ما از طریق فرایندی موسوم به «حرکات جهشی چشم» تکان می‌خورد. این فرایند به جابه‌جایی سریع چشم از یک نقطه به یک نقطه دیگر گفته می‌شود. محققان می‌گویند شناسایی این روش نه‌تنها می‌تواند در پیش‌بینی تصمیمات انسان‌ها مؤثر باشد، بلکه می‌تواند به شناسایی بیماری‌هایی مثل پارکینسون، افسردگی و شیزوفرنی کمک کند، چرا که کاهش سرعت حرکت چشم یکی از نشانه‌های این بیماری‌ها به‌حساب می‌آید و افزایش شدت آن می‌تواند گواهی بر پیشرفت بیماری باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی