ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

شورای رقابت به فسخ یکی‌شدن مالکیت تخفیفان و نت‌برگ رأی داد

با شکایت شرکت پارسی مهر نامی ایرانیان که با نام تجاری «تخفیش» فعالیت داشت؛ شورای رقابت شرکت آرمان فناوری هوشمند آریا که با نام‌های تجاری تخفیفان و نت برگ فعالیت دارد را به دلیل ارتکاب ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۴ دی ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۹

با شکایت شرکت پارسی مهر نامی ایرانیان که با نام تجاری «تخفیش» فعالیت داشت، شورای رقابت شرکت آرمان فناوری هوشمند آریا که با نام‌های تجاری تخفیفان و نت برگ فعالیت دارد را به‌دلیل ارتکاب رویه ضد‌رقابتی جریمه کرد. شورای رقابت همچنین دستور به توقف رویه ضد‌رقابتی داده است و بر این اساس یکی‌شدن مالکیت دو نام تجاری نت برگ و تخفیفان را فسخ‌شده اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی رقابت، شورای رقابت دو وب‌سایت تخفیفان و نت برگ را به‌دلیل وادار کردن شرکای تجاری مشترک با تخفیش به‌دلیل استنکاف از معامله، به ارتکاب رویه ضد‌رقابتی محکوم و بر‌اساس بند ۱۲ ماده ۶۱ فصل نهم اصل ۴۴ قانونی اساسی، به پرداخت جریمه نقدی ملزم کرد. به‌نظر می‌رسد که تخفیفان و نت برگ با کسب‌و‌کارهایی که با وب‌سایت تخفیش همکاری داشته‌اند، وارد قراردادهایی شده که مانع از ادامه همکاری آن‌ها با وب‌سایت تخفیش شده است.

در همین راستا، شورای رقابت یکی‌شدن مالکیت دو نام تجاری تخفیفان و نت برگ را موجب افزایش بیشتر تمرکز در بازار تخفیف گروهی دانسته است؛ بازاری که در‌حال‌حاضر تقریباً هیچ بازیگر دیگری به‌جز همین دو وب‌سایت ندارد و از آنجایی که مالکیت هر دو مجموعه پس از ادغامشان با یک شرکت است، شورای رقابت این موضوع را ضدرقابتی دانسته. این شورا به فسخ انتقال مالکیت نام تجاری نت برگ به آرمان فناوری هوشمند آریا و بازگرداندن سهام واگذار‌شده، رأی داده است. اینکه سهام واگذار‌شده قرار است دقیقاً به چه شخص یا نهادی برگردد، هنوز مشخص نیست.

بازار وب‌سایت‌های خرید گروهی در اوایل دهه نود بسیار داغ شده بود و وب‌سایت‌های مختلف زیادی در این زمینه فعالیت داشتند. دو بازیگر بزرگ این حوزه نت برگ و تخفیفان نام داشتند و در‌نهایت از بین بازیگران متعدد این حوزه، این دو بازیگر اصلی توانستند به مسیر خود ادامه دهند و وب‌سایت‌هایی مانند شادیاب و تخفیف‌گروهی و... به تعطیلی کشیده شدند.

لازم به ذکر است وب‌سایت تخفیش بیش از دو سال پیش فعالیت خود را آغاز کرد، اما در‌حال‌حاضر به‌نظر می‌رسد که فعالیتی ندارد. مجموعه تخفیش شکایتی را که از نت برگ و تخفیفان داشته، پیگیری کرده و تا به اینجا منجر به فسخ ادغام تخفیفان و نت برگ شده است. ادغام نت برگ و تخفیفان در بهمن‌ماه ۹۸ و چند هفته پیش از شیوع ویروس کرونا صورت گرفت.

در آن زمان مدیریت هر دو مجموعه به «نازنین دانشور» واگذار شد و «علیرضا صادقیان» که مدیریت نت برگ را برعهده داشت نیز در‌حال‌حاضر در گروه اسنپ و در بخش اسنپ ونچرز به فعالیت مشغول است.

گفتنی است بر‌اساس آخرین گفت‌وگوی مدیرعامل این دو مجموعه با دیجیاتو، تمرکز تخفیفان طی سال‌های اخیر خارج‌شدن از فضای وب‌سایت تخفیف گروهی بوده و این وظیفه بر دوش نت برگ گذاشته شده که حالا مشخص نیست سرنوشت این استراتژی چه خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی