ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

گزارش درآمد همراه اول در آذر ماه: خسارت محدودیت‌های اینترنت ادامه دارد

اگرچه همراه اول بخشی از ضرر خود در آبان ماه را جبران کرده، اما هنوز میزان درآمدش با شهریور ماه اختلاف قابل توجهی دارد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۷ دی ۱۴۰۱ | ۱۴:۲۸

صورت‌های مالی همراه اول منتهی به آذر 1401 نشان می‌دهد این شرکت بیش از 2 هزار و 800 میلیارد تومان درآمد کسب کرده است. این رقم اگرچه نسبت به آبان رشد 200 میلیارد تومانی داشته، اما همچنان اختلاف قابل توجهی با شهریورماه دارد. به نظر می‌رسد ادامه دار بودن فیلترینگ و اختلال اینترنت، همچنان به همراه اول خسارت می‌زند.

شرکت‌های پذیرش شده در بورس ملزم هستند درآمدهای خود را ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و یک ساله گزارش کنند. در همین راستا نیز اپراتور همراه اول، صورت‌های مالی منتهی به آذر ماه را روی کدال منتشر کرده است. این گزارش نشان می‌دهد همراه اول توانسته بخشی از ضرر مالی خود در آبان ماه را جبران کند.

این اپراتور درآمد خود از کارکرد مشترکین خطوط دائمی و اعتباری را حدود 2500 میلیارد تومان گزارش کرده است که نسبت به آبان ماه، بیش از 200 میلیارد تومان افزایش دارد. این ارقام شامل درآمدهای همراه اول از سرویس‌های مکالمه، پیام کوتاه، اینترنت و پیامک انبوه مشترکین است.

با توجه به برگزاری مسابقات جام جهانی در طول آذر ماه امسال، احتمال می‌رود مشترکین این شرکت برای مشاهده بازی‌های جام جهانی، بسته‌های اینترنت بیشتری خریداری کرده که منجر به افزایش درآمد این اپراتور نسبت به آبان شده است.

همان طور که گفته شد؛ اگرچه همراه اول بخشی از ضررهای خود نسبت به آبان را جبران کرده، اما درآمد آن هنوز در مقایسه با شهریور نشان از افت قابل توجهی دارد. مجموع درآمد همراه اول از کارکرد مشترکین خطوط دائمی و اعتباری در شهریور ماه بیش از 3200 میلیارد تومان بوده است. این رقم 700 میلیارد تومان بیشتر از درآمد آذرماه اپراتور اول تلفن همراه کشور است.

گزارش مالی همراه اول

با وجود آنکه درآمدهای مربوط به هر سرویس به صورت تفکیکی اعلام نشده اما با توجه به شرایط اخیر کشور می‌توان نتیجه گرفت که این کاهش بیش از همه مرتبط با سرویس اینترنت باشد.

به نظر می‌رسد قطعی و اختلال اینترنت در کنار فیلتر گسترده شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌هایی همچون واتس‌اپ و اینستاگرام در یک ماه گذشته باعث شده تا مشترکین این اپراتور تمایلی برای خرید یا تمدید بسته‌های خود نداشته باشند.

چندی پیش برخی اپراتورها نظیر رایتل، ایرانسل، مبین‌نت و شاتل نیز در نامه‌هایی به وزارت ارتباطات خبر داده بودند که فیلترینگ باعث کاهش درآمد آنها شده و ادامه این روند می‌تواند به آنها آسیب بیشتری بزند. در حال حاضر نیز با اینکه درآمد همراه اول در آذرماه کمی بیشتر شده اما هنوز به درآمد مهر ماه و تابستان هم نرسیده و اختلاف فاحشی با روند توسعه خود دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی