ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

وزیر ارتباطات: در‌حال بررسی خسارات مالی وارد‌شده به اپراتورهای موبایل هستیم

زارع‌پور از پیشنهاد طرحی برای جبران ضرر اپراتورها در شورای عالی فضای مجازی خبر داد که قرار است در جلسه آتی شورا مطرح شود.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۷ دی ۱۴۰۱ | ۱۳:۱۰

وزیر ارتباطات با اشاره به خسارت‌هایی که فیلترینگ به اپراتورهای موبایل زده است، گفت در‌حال بررسی این موضوع هستند. زارع‌پور همچنین از پیشنهاد طرحی برای جبران ضرر اپراتورها در شورای عالی فضای مجازی خبر داد.

سه ماه از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ می‌گذرد و این امر خسارات زیادی به کسب‌وکارها و اپراتورهای تلفن همراه وارد کرده است. «عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره ضرر وارد‌شده به اپراتورهای موبایل گفت تنها رایتل به «ورشکستگی» اشاره کرده و اپراتوری است که مشکلات زیادی دارد: «اما در مورد باقی اپراتورها، نامه‌هایی که در‌این‌باره نوشته‌اند را بررسی می‌کنیم.»

به گفته وی دو پلتفرم فیلتر‌شده کنونی (اینستاگرام و واتس‌اپ) سهمی جدی در ترافیک بین‌الملل اپراتورها داشته‌اند و محدود‌شدن آن‌ها باعث کاهش ترافیک بین‌الملل اپراتورها شده است: «درآمد اپراتورها که فقط از ترافیک بین‌الملل نیست؛ درآمد از طریق صوت، خدمات ارزش افزوده و ترافیک داخل نیز حاصل می‌شود.»

زارع‌پور در ادامه گفت مجموع ترافیک داخل و خارج کشور در این ایام نسبت به قبل بیشتر هم شده و تولید و مصرف ترافیک در داخل کشور افزایش پیدا کرده: «این درست است که تعرفه ترافیک داخلی کمتر و نیم‌بها‌ست، اما به‌هر‌حال درآمدی برای اپراتورها به‌همراه دارد.‌ ضمن اینکه درآمد از صوت و مکالمات مردم هم طی این مدت افزایش یافته است.»

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه آن‌ها متولی این حوزه هستند و نباید بگذارند مشکلی جدی برای اپراتورها پیش بیاید، گفت اپراتورها پیشران اقتصاد دیجیتال هستند و اگر مشکل پیدا کنند، بقیه هم مشکل پیدا می‌کنند.

او در پایان اعلام کرد مصوبه‌ای را در جلسه آتی شورای عالی فضای مجازی پیشنهاد خواهند کرد که مدل جدیدی در زنجیره اقتصاد دیجیتال ایجاد می‌کند و اوضاع اپراتورها را تا حدودی بهبود می‌بخشد.

گفتنی است شرکت‌های شاتل، ایرانسل و مبین‌نت در نامه‌هایی جداگانه به وزارت ارتباطات، از کاهش درآمد خود به‌دلیل افزایش فیلترینگ سخن گفته‌اند. این نامه‌ها به‌تازگی از سوی یک گروه هکری موسوم به «ZZA» منتشر شده‌ بود و وزیر ارتباطات امروز به‌طور تلویحی آن‌ها را تأیید کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی