ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

راهکار وزارت آموزش و پرورش برای مقابله با تقلب در آزمون: اینترنت حوزه‌های امتحان نهایی کشور را محدود کنید

قطع اینترنت در محدوده‌های برگزاری کنکور سراسری تبدیل به رویه‌ای عادی شده و به‌نظر می‌رسد برای امتحانات نهایی هم در‌حال تکرار است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۷ دی ۱۴۰۱ | ۱۰:۴۵

مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش از وزارت کشور خواستار قطع و محدودیت اینترنت در حوزه‌های برگزاری امتحانات نهایی مدارس شد. این درخواست در پی انتشار پاسخ سؤالات امتحانات نهایی در‌حین آزمون مطرح شده است.

قطع اینترنت حوزه‌های امتحانی موضوع تازه‌ای نیست و طی سالیان اخیر تبدیل به یکی از راهکارهای مسئولین برای مقابله با تقلب شده است. «محسن زارعی»، رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد برای افزایش امنیت امتحانات نهایی، درخواست قطع اینترنت را داده‌اند:

«اگر این اتفاق بیفتد بحث انتشار سؤالات انجام نمی‌شود. واقعیتش این است که تاکنون می‌خواستیم مردم آسیب نبینند. به همین جهت خیلی اصرار نداشتیم؛ ولی می‌بینیم راهی نیست. به همین دلیل به وزارت کشور درخواست دادیم که اینترنت حوزه‌های امتحانی محدود شود و نتوانند انتشار تصاویر را انجام دهند.»

اما علت چنین درخواستی به لو‌رفتن سؤالات امتحان نهایی باز می‌گردد. امتحانات نهایی نوبت اول دانش‌آموزان که تأثیر بسزایی در کنکور سراسری آن‌ها دارد، از سوم دی‌ماه آغاز شده است. روز شنبه و در‌حالی‌که هنوز امتحان شروع نشده بود، سؤالات و پاسخ‌های آزمون در کانال‌های فضای مجازی منتشر شد؛ اگرچه مرکز ارزشیابی نظام آموزش و پرورش از اشتباه بودن سؤالات و جواب‌ها خبر داد، اما 20 دقیقه پس از شروع امتحان نهایی مجدداً سؤالات و پاسخ‌های صحیح در فضای مجازی پخش شد.

بررسی‌ها نشان داد داوطلبی در‌حین برگزاری امتحان از سؤالات عکس گرفته و آن‌ها را ارسال کرده است. همین موضوع موجب شده تا مسئولان آموزش و پرورش خواهان قطع اینترنت در ایام برگزاری امتحانات نهایی شوند.

زارعی همچنین با تأکید بر اینکه کارگروه تقلب، فعال‌تر از قبل شده است، اظهار داشت از پلیس فتا خواسته‌اند تا کانال‌های فضای مجازی را در‌حین امتحانات رصد و مدیران آن‌ها را شناسایی کنند.

گفتنی است چند سالی است که در ایام برگزاری کنکور سراسری، اینترنت در محدوده‌های برگزاری آزمون قطع می‌شود؛ موضوعی که با انتقاد مردم و ساکنین این مناطق روبه‌رو شده است. وزیر ارتباطات نیز پیش از این در واکنش به این قطعی‌ها، گفته بود که وزارت علوم مسئول این تصمیم است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی