ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تمساح غول‌پیکر
علمی

دانشمندان یک تمساح غول‌پیکر ماقبل تاریخ در برزیل کشف کردند

دانشمندان موفق به کشف یک گونه جدید از تمساح های غول‌پیکر شده‌اند که ده‌ها میلیون سال پیش همراه با دایناسورها در آمریکای جنوبی زندگی می‌کرده‌اند. این گونه تمساح که «Titanochampsa iorii» نام دارد، نزدیک به ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۸ دی ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۰

دانشمندان موفق به کشف یک گونه جدید از تمساح های غول‌پیکر شده‌اند که ده‌ها میلیون سال پیش همراه با دایناسورها در آمریکای جنوبی زندگی می‌کرده‌اند.

این گونه تمساح که «Titanochampsa iorii» نام دارد، نزدیک به 70 میلیون سال پیش روی زمین وجود داشته و هم‌دوره دایناسورهای غول‌پیکر علف‌خوار «تیتاناسور» بوده است. به گفته پژوهشگران، این گونه از تمساح‌ها اندازه‌ای بین 3 تا 6 متر و قدرت گازگرفتن فوق‌العاده بالایی داشته‌اند.

این حیوان از طریق یک فسیل که 35 سال پیش در برزیل کشف شد، شناسایی شده است. این فسیل شامل بخشی از جمجمه و همچنین اکثر بخش سمت راست این تمساح می‌شد. اما در آن زمان به علت ابعاد بزرگ جمجمه، دانشمندان آن را دایناسور درنظر گرفتند. اما حالا به‌لطف بررسی‌های مجدد، مشخص شده است که با یک تمساح غول‌پیکر ماقبل تاریخ روبه‌رو هستیم.

تمساح غول‌پیکر

کشف تمساح غول‌پیکر از خانواده نوسوسماران

به باور متخصصان در دانشگاه «سائوپائولو» برزیل، این تمساح غول‌پیکر به خانواده «نوسوسماران» تعلق دارد؛ گروهی از تمساح‌ها که شامل تمساح‌های مدرن هم می‌شود. همچنین ظاهراً این موجود ماقبل تاریخی، نیمه‌آبزی بوده، یعنی هم در آب و هم در خشکی زندگی می‌کرده است.

دانشمندان امیدوارند با این کشف، به این موضوع پی ببرند که تمساح‌ها چگونه تکامل پیدا کرده‌اند و اینکه چرا گونه‌های مربوط به نوسوسماران روی زمین باقی مانده‌اند، در‌حالی‌که سایر گونه‌های تمساح‌ها در اواخر دوره کرتاسه منقرض شدند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی