ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

افزایش وزن
علمی

چرا برخی افراد سریع چاق می‌شوند؟ دانشمندان پاسخ می‌دهند

در مطالعه‌ای گفته شده است ترکیبی از میکروب‌های روده باعث می‌شود برخی در برداشت انرژی بهتر عمل کنند و افزایش وزن سریع‌تری داشته باشند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۹ دی ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰

براساس یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه کپنهاگ انجام شده است، برخی افراد دارای ترکیبی از میکروب‌های روده هستند که باعث می‌شود نسبت به دیگران در برداشت انرژی بهتر عمل کنند. درواقع محققان با انجام این مطالعه می‌خواستند متوجه شوند که چرا برخی افراد افزایش وزن سریع‌تری نسبت به دیگران دارند، حتی زمانی که به یک اندازه غذا می‌خورند.

«هنریک روگر»، استادیار گروه تغذیه، تمرین و ورزش دانشگاه کپنهاگ می‌گوید:

«ما ممکن است نکته مهمی را برای درک این موضوع که چرا برخی افراد حتی زمانی که غذای بیشتر یا متفاوتی نمی‌خورند، نسبت به دیگران افزایش وزن سریع‌تری دارند، پیدا کرده باشیم. اما این موضوع باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.»

چرا برخی افراد افزایش وزن سریع‌تری دارند؟

محققان در مطالعه خود، انرژی باقی‌مانده در مدفوع 85 دانمارکی را به‌منظور ارزیابی کارایی میکروب‌های روده آن‌ها در جذب انرژی از غذا بررسی کردند. آن‌ها همچنین ترکیب میکروب‌های روده هر شرکت‌کننده را ترسیم کردند.

براساس یافته‌های آن‌ها، حدود 40 درصد از شرکت‌کنندگان به گروهی تعلق داشتند که به‌طور متوسط نسبت به 60 درصد دیگر انرژی بیشتری از وعده‌های غذایی دریافت می‌کنند. محققان همچنین متوجه شدند افرادی که بیشترین انرژی را از وعده‌های غذایی دریافت می‌کنند، به‌طور متوسط 10 درصد بیشتر وزن دارند که معادل تقریباً 9 کیلوگرم است.

با وجود این نتایج می‌توان گفت که افزایش وزن سریع می‌تواند به چیزی فراتر از میزان تغذیه سالم یا میزان ورزش مرتبط باشد. در‌واقع ترکیب میکروب‌های روده فرد نیز می‌تواند در این امر دخیل باشد.

روگر توضیح می‌دهد:

«این واقعیت که باکتری‌های روده ما در استخراج انرژی از غذا عالی هستند، اساساً چیز خوبی است؛ زیرا متابولیسم باکتری‌ها در غذا انرژی اضافی را به‌شکل اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه، مولکول‌هایی را که بدن ما می‌تواند از آن‌ها استفاده کند، فراهم می‌کند. اما اگر بیشتر از چیزی که می‌سوزانیم، مصرف کنیم، انرژی اضافی که توسط باکتری‌های روده تأمین می‌شود، ممکن است به‌مرور زمان خطر چاقی را افزایش دهد.»

محققان همچنین مدت زمان سفر غذا در بدن ما را برای هر فرد مورد بررسی قرار دادند که تمام آن‌ها الگوهای غذایی مشابهی داشتند. محققان در گذشته این فرضیه را مطرح کرده بودند که افرادی که سفرهای گوارشی طولانی‌تری دارند، بیشترین مواد مغذی را از رژیم غذایی خود دریافت خواهند کرد. بااین‌حال، اکنون محققان دقیقاً خلاف این موضوع را کشف کرده‌اند.

روگر در این رابطه اضافه می‌کند: «ما فکر می‌کردیم یک سفر گوارشی طولانی باعث می‌شود تا انرژی بیشتری استخراج شود. اما در این مطالعه، می‌بینیم که شرکت‌کنندگان با باکتری‌های روده نوع B که بیشترین انرژی را استخراج می‌کنند، سریع‌ترین عبور از سیستم گوارشی را نیز دارند که نکته جدیدی به ما برای فکرکردن ارائه می‌کند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Nnb
    Nnb | ۱۰ دی ۱۴۰۱

    برای افزایش باکتری های روده چه باید کرد؟

مطالب پیشنهادی