ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی: امکان دریافت هم‌زمان اینماد و کد مالیاتی فراهم شد

کسب‌وکارهای اینترنتی برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی و دریافت اینماد و کد رهگیری مالیاتی بعد از این از پنجره واحد الکترونیکی استفاده خواهند کرد.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۱۰ دی ۱۴۰۱ | ۱۲:۵۵

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرد با پنجره واحد تجارت الکترونیکی قصد دارد روند دریافت اینماد و کد رهگیری مالیاتی را به‌صورت یکپارچه مدیریت کند. بر‌اساس توضیحات مرکز تتا، کسب‌وکارهای اینترنتی با ورود به پنجره واحد تجارت الکترونیکی، به پیش‌نیازهای درگاه پرداخت الکترونیکی به‌طور هم‌زمان دسترسی خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)، بر‌اساس اطلاعیه‌ای که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی منتشر کرده است، با یکپارچه‌سازی فرایندهای پنجره واحد تجارت الکترونیکی ecsw.ir و درگاه خدمات مالیاتی (my.tax.gov.ir)، پیش‌نیازهای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی برای کسب‌وکارهای اینترنتی شامل اینماد و کد رهگیری مالیاتی، به‌صورت هم‌زمان و بدون نیاز به ورود و ثبت مجدد اطلاعات امکان‌پذیر خواهد شد.

بر‌اساس توضیحات مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، کسب‌وکارهای اینترنتی برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی و فعالیت خود طبق قوانین و مقررات نیازمند دریافت اینماد و کد رهگیری مالیاتی هستند.

در این زمینه طبق ماده 11 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان مصوب 1398 «بانک مرکزی موظف است با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور ظرف مدت یک سال پس از ابلاغ این قانون، نسبت به ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان بانکی و یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی اقدام نموده و با ایجاد تناظر بین آن‌ها با مجوز فعالیت و شماره اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی به هر یک از پایانه‌های فروش، شناسه یکتا اختصاص دهد» که مراتب توسط سازمان امور مالیاتی کشور به‌عنوان متولی اجرای قانون مذکور طی نامه‌های مورخ 21 اردیبهشت و 4 مهرماه سال 1400 به بانک مرکزی ابلاغ شده است.

انجام این الزامات قبلاً نیازمند ثبت‌نام و ورود مجزای متقاضی به سامانه اینماد متعلق به مرکز تتا و درگاه خدمات مالیاتی متعلق به سازمان امور مالیاتی کشور و بعضاً ثبت مجدد اطلاعات در آن‌ها بود.

از سال گذشته هم‌زمان با الزام کد رهگیری مالیاتی برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی، با اتصال سامانه اینماد به سامانه‌های سازمان امور مالیاتی طبق ماده 16 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، تشکیل پرونده و صدور کد رهگیری مالیاتی هم‌زمان با دریافت اینماد اجرایی شد، ولی به‌دلیل وجود دو درگاه عملیاتی، همچنان نیازمند ورود مجدد متقاضی برای تکمیل برخی مراحل جهت دریافت درگاه پرداخت اینترنتی بود.

با ایجاد پنجره واحد تجارت الکترونیکی توسط مرکز تتا از سال جاری و اقدامات فنی انجام‌شده طی ماه‌های اخیر توسط دو دستگاه با رعایت کامل ملاحظات امنیتی طرفین، یکپارچه‌سازی فرایندهای مربوط به اینماد و تکمیل پرونده مالیاتی در قالب ورود یکپارچه (SSO) انجام و تسهیل حداکثری دریافت درگاه پرداخت اینترنتی توسط کسب‌وکارهای اینترنتی فراهم شد.

به این ترتیب کسب‌وکارهای اینترنتی از طریق پنجره واحد تجارت الکترونیکی به نشانی ecsw.ir علاوه بر دریافت اینماد، درخواست پرداخت اینترنتی و... ، امکان انتقال به درگاه خدمات مالیاتی و تکمیل پرونده مالیاتی خود را نیز به‌سادگی خواهند داشت.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی همچنین بر این موضوع تأکید کرده است که پیش از این یکپارچه‌سازی فرایند اعطای اینماد و درخواست درگاه پرداخت اینترنتی از طریق پنجره واحد تجارت الکترونیکی اجرایی و تاکنون بیش از 15 شرکت خدمات پرداخت (PSP) و پرداخت‌یار با اتصال به پنجره واحد تجارت الکترونیکی، امکان دریافت هم‌زمان اینماد و درگاه پرداخت را از طریق پنجره واحد تجارت الکترونیکی حسب انتخاب متقاضی ایجاد کرده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی