ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خورشید
علمی

دانشمندان برای اولین‌بار با تکنیکی جدید داخل تاج خورشیدی میانه را رصد کردند

محققان با کمک پرتو فرابنفش توانسته‌اند تاج خورشیدی میانه را ببینند و حالا درک بهتری از شکل‌گیری طوفان‌های خورشیدی خواهند داشت.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۰ دی ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

گروهی از محققان می‌گویند برای اولین‌بار توانسته‌اند ساختارهای پلاسمای تارمانندی را در تاج خورشیدیِ میانه مشاهده کنند که می‌تواند اطلاعات مهمی را درباره منشأ طوفان‌های خورشیدی ارائه کند. این تکنیک رصدی جدید احتمالاً به افزایش آگاهی دانشمندان درباره سازوکارهای تاج خورشیدی کمک خواهد کرد.

پژوهشگران مؤسسه تحقیقاتی ساوت‌وست (SwRI)، ناسا و واحد تحقیقات منظومه شمسی مؤسسه ماکس پلانک (MPS) در مقاله‌ای که در مجله Nature Astronomy منتشر شده است، از تکنیک جدیدی برای رصد خورشید پرده برداشته‌اند که شامل ثبت تصاویر فرابنفش از تاج خورشیدی میانه می‌شود.

تاکنون فضاپیمای رصدخانه خورشیدی و هورسپهری (SOHO) متعلق به ناسا و سازمان فضایی اروپا با کمک ابزاری به نام «تاج‌نگار طیف‌سنجی و زاویه بزرگ» (LASCO) طوفان‌های خورشیدی را زیر‌نظر داشت، اما این ابزار نمی‌توانست تاج خورشیدی میانه، یعنی محل شکل‌گیری طوفان‌ها را ببیند. از‌این‌رو، دانشمندان به‌سراغ ابزار دیگری به نام «تصویربردار فرابنفش خورشیدی» (SUVI) رفته‌اند تا تاج خورشید را دقیق‌تر بررسی کنند.

تاج خورشیدی میانه چگونه است؟

آن‌ها با کمک این ابزار که البته استفاده از آن با چالش‌هایی همراه است، متوجه شدند که در تاج خورشیدی میانه ساختارهایی پلاسمایی وجود دارند که شبیه تار و درازند. محققان می‌گویند طوفان‌های خورشیدی در قالب ذرات، با تعاملات همین ساختارها که انرژی مغناطیسی ذخیره‌شده آزاد می‌کنند، به فضا پرتاب می‌شوند.

دکتر «دن سیتون»، دانشمند ارشد SwRI می‌گوید: «نتایج این پژوهش بسیار جذاب بود؛ برای نخستین‌بار رصدهایی را با کیفیت بالا انجام دادیم که به‌طور کامل مشاهدات ما از خورشید و هورسپهر را به‌عنوان یک سیستم منفرد، یکپارچه می‌کند.»

سیتون باور دارد که این روش رصدی جدید می‌تواند درک‌وفهم ما را عمیق‌تر کند و به مأموریت‌های اکتشافی هیجان‌انگیزتری منجر شود. ناسا قرار است در سال 2023 مأموریتی به نام PUNCH را پرتاب کند تا از فرایند شکل‌گیری طوفان‌های خورشیدی از بخش‌های بیرونی تاج عکس بگیرد. سیتون می‌گوید: «حالا که می‌توانیم تصویر تاج خورشیدی میانه را داشته باشیم، می‌توانیم آنچه را که مأموریت PUNCH خواهد دید، با منبع آن پیوند دهیم و دید کامل‌تری نسبت به نحوه تعامل طوفان‌های خورشیدی با سایر بخش‌های خورشید داشته باشیم.»

تاج خورشیدی میانه بخشی با فاصله 1 میلیون کیلومتری از سطح این ستاره است که تاکنون توجه خاصی به آن نشده بود؛ چرا که دانشمندان نمی‌توانستند فواصل کمتر از 2 میلیون کیلومتر را رصد کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی