ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بودجه دو میلیارد یورویی برای واردات خودرو
خودرو

دو‌برابر‌شدن بودجه واردات خودرو برای سال 1402؛ آیا بازار خودرو آرام می‌گیرد؟

در آیین‌نامه واردات خودرو در سال جاری، ۱ میلیارد یورو بودجه برای این فرایند مهم تخصیص یافته است که در سال آینده دوبرابر می‌شود.

زهرا ملکی
نوشته شده توسط زهرا ملکی | ۱۰ دی ۱۴۰۱ | ۱۸:۳۰

در آیین‌نامه واردات خودرو در سال جاری، ۱ میلیارد یورو بودجه برای این فرایند مهم تخصیص یافته است. البته بارها گفته شده که این بودجه برای سال ۱۴۰۱ بوده و بسته به شرایط، ممکن است بودجه بیشتری برای سال‌های آینده لحاظ شود. حال رسانه‌های خبری متعدد از تخصیص بودجه دو میلیارد یورویی برای واردات خودرو در سال ۱۴۰۲ خبر می‌دهند. وزارت صمت هدف از این رویکرد را ارائه حدود 900 هزار الی 1 میلیون خودرو طی شش ماه آینده و سیراب‌کردن عطش بازار خودرو می‌داند، اما با شرایط فعلی، تحقق این رؤیا کمی دور از دسترس به‌نظر می‌رسد.

گفته می‌شود هدف از دو‌برابر‌کردن بودجه واردات، عرضه هر‌چه بیشتر خودروهای متنوع خارجی به بازار ایران است تا مگر بدین‌وسیله، تعادل بین عرضه و تقاضا برقرار شود. ناگفته نماند که با توجه به فرایند فعلی واردات و وعده ورود بیش از ۲۰۰ هزار خودرو ظرف شش ماه آینده، انتظار می‌رفت که دولت بخواهد بودجه واردات را افزایش دهد.

با‌این‌حال تخصیص بودجه دو میلیارد یورویی برای واردات خودرو در سال آینده کمی جای بحث دارد. اینکه منشأ ارز لازم برای واردات خودرو از خارج تأمین می‌شود. به بیان بهتر، بانک مرکزی همکاری چندانی برای تخصیص ارز از خود نشان نمی‌دهد. سخنگوی وزارت صمت نیز چندی پیش به‌طور واضح بیان کرد که ارز مربوط به واردات خودرو از منشأ خارجی تأمین می‌شود.

از طرف دیگر، دولتی که بارها مخالف واردات خودروهای سواری بوده است، حالا به‌واسطه بورس کالا و بندهای قید‌شده در آیین‌نامه، سهم بسزایی از سود این فرایند را به حساب خود واریز می‌کند. دولت رئیسی علاوه بر درآمدهای حاصل از تعرفه و عوارض، روش‌های جدیدی را به‌کار گرفته است تا شراکت بیشتری در سود واردات داشته باشد. بنابراین جای تعجبی نیست که بخواهد با سرمایه‌گذاری بیشتر، سهم آینده خود را از واردات خودرو افزایش دهد.

منابع خبری گزارش می‌دهند که بودجه ۲ میلیارد یورویی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ پیشنهاد شده است. هرچند عملیاتی‌شدن آن با توجه به شرایط فعلی و عدم تعیین تکلیف ارز از سوی بانک مرکزی کمی بعید و دور از دسترس به‌نظر می‌رسد. در روزهای آتی بدون‌شک اخبار بیشتری در این خصوص منتشر خواهد شد تا قضیه را روشن‌تر کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی