ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سرطان
علمی

نتیجه یک مطالعه جدید: آنزیم خاصی که می‌تواند در درمان سرطان نقش داشته باشد

در این تحقیق گفته شده که یک آنزیم انسانی به نام APOBEC3G تعداد جهش‌های سلول‌های تومور را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۱ دی ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۰

محققان Weill Cornell Medicine از دانشگاه کرنل، کشف شگفت‌انگیزی را اعلام کرده‌اند: آنزیمی که به‌طور معمول از سلول‌های انسانی در برابر ویروس‌ها دفاع می‌کند و می‌تواند در بدخیم‌شدن سرطان نقش داشته باشد. هدف تازه‌شناسایی‌شده دانشمندان با توانایی خود در ایجاد جهش در سلول‌های سرطانی، پتانسیلی برای درمان‌های جدید مبارزه با بیماری‌های کشنده مانند سرطان ارائه می‌کند.

در این مطالعه جدید که به‌منظور بررسی نقش آنزیم‌ها انجام شده است، دانشمندان از یک مدل پیش‌بالینی سرطان مثانه به نام APOBEC3G استفاده کردند. آن‌ها کشف کردند که این آنزیم به‌طور قابل‌توجهی تعداد جهش‌ها را در سلول‌های تومور افزایش می‌دهد.

مشخص‌شدن نقش آنزیم در درمان سرطان

از آنجایی که موش‌ها فاقد آنزیم انسانی APOBEC3G هستند، دانشمندان برای انجام این تحقیق، ژن آنزیمی APOBEC3 موش‌ها را با ژن APOBEC3G انسانی جایگزین کردند.

آن‌ها متوجه شدند در این موش‌ها نسبت به موش‌هایی که دارای ژن APOBEC هستند، 76 درصد احتمال بیشتری وجود دارد که به این نوع سرطان مبتلا شوند. همچنین این موش‌ها زمانی که در معرض نوعی ماده شیمیایی قرار می‌گرفتند که سرطان مثانه را تقویت می‌کند، از بین می‌رفتند.

دکتر «بیشوی ام. فالتوس»، نویسنده ارشد این مطالعه، تأکید دارد که APOBEC3G نقش بزرگی در نشان‌دادن تکامل سرطان مثانه ایفا می‌کند.

با بررسی دقیق نحوه جهش آنزیم APOBEC3G، محققان به این نتیجه مهم دست یافتند که این آنزیم خاص به‌طور مستقیم در افزایش میزان بدخیمی و میزان مرگ و میر در موش‌ها ارتباط دارد. درنهایت، آن‌ها با بررسی پایگاه داده DNA تومور انسان، متوجه شدند که این جهش‌ها در سرطان مثانه رایج است و می‌توانند بدترین عواقب را به‌همراه داشته باشند.

برای نتیجه‌گیری، این یافته‌های هشداردهنده به تحقیقات آینده برای مهار یا محدودکردن تکامل تومور کمک می‌کند. درواقع، محققان امیدوار هستند که با هدف قرار دادن آنزیم‌های APOBEC3 با داروهای مناسب، بتوانند این کار را انجام دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی