ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

توسعه پوست هوشمندی که روی دست اسپری می‌شود و حرکات را به کامپیوتر منتقل می‌کند

پوست هوشمند جدیدی که توسط محققان دانشگاه استنفورد ساخته شده است، می‌تواند روی پوست شما اسپری شود و به‌سرعت با توجه به حرکت دست شما کارهایی مثل تایپ‌کردن، زبان اشاره و حتی شکل اشیا را ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۲ دی ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۰

پوست هوشمند جدیدی که توسط محققان دانشگاه استنفورد ساخته شده است، می‌تواند روی پوست شما اسپری شود و به‌سرعت با توجه به حرکت دست شما کارهایی مثل تایپ‌کردن، زبان اشاره و حتی شکل اشیا را تشخیص دهد. پژوهشگران می‌گویند این فناوری می‌تواند در حوزه‌های مختلفی مثل گیمینگ، ورزش، پزشکی از راه دور و رباتیک کاربرد داشته باشد.

دانشمندان در مقاله جدیدی که در مجله Nature Electronics منتشر کرده‌اند، به توصیف یک نوع ماده زیست‌سازگارپذیر و کشسان پرداخته‌اند که روی پشت دست اسپری می‌شود. این ماده با برخورداری از یک شبکه الکتریکی بسیار کوچک می‌تواند کشش و خمیدگی پوست را احساس و با استفاده از هوش مصنوعی، حرکات دست را تفسیر کند.

این فناوری اولین نمونه عملی از پوست‌های هوشمند است که در شکلی نازک و با عملکردی ارائه می‌شود که تقریباً برای همه کاربران تطبیق‌پذیر است. همچنین این فناوری رویکرد ساده‌تری را از نظر نرم‌افزاری در پیش گرفته و اجازه می‌دهد تا فراگیری سریع‌تری داشته باشد. این رویکرد دقیق می‌تواند در حوزه‌های واقعیت مجازی که نیازمند انتقال صحیح حرکات است، مفید باشد و تجربه واقع‌گرایانه‌تری را به‌وجود بیاورد.

پوست هوشمند محققان دانشگاه استنفورد چگونه است؟

شبکه الکتریکی در این فناوری درون ماده‌ای به نام پلی‌اورتان قرار گرفته است که معمولاً روی چوب‌های ساختمانی قرار داده می‌شود تا از آن‌ها در برابر آسیب محافظت کند. این شبکه میلیون‌ها نانوسیم نقره‌ای دارد که روی آن‌ها با طلا پوشانده می‌شود. این نانوسیم‌ها از طریق ارتباطاتی که با هم دارند، مسیرهای الکتریکی پویا را می‌سازند.

این شبکه به‌لحاظ الکتریکی فعال، از لحاظ زیستی سازگار و تنفس‌پذیر است و تا زمانی که با آب و صابون شسته نشود، به فعالیت خود ادامه می‌دهد. در کنار این شبکه الکتریکی، می‌توان از یک ماژول بلوتوث استفاده کرد تا تغییر سیگنال‌ها را به‌صورت بی‌سیم به کامپیوتر منتقل کند.

از آنجایی که این فناوری از طریق اسپری استفاده می‌شود، دانشمندان می‌توانند روی هر دستی با هر شکل و اندازه از آن استفاده کنند. به‌علاوه، این سازوکار می‌تواند در آینده امکان استفاده از این پوست هوشمند روی صورت را فراهم و احساسات کاربر را به آواتارهای دیجیتالی او منتقل کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی