ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

اصول رانندگی در زمستان؛ روش‌هایی برای لذت‌بردن از برف و یخبندان

با توجه به ایمنی ضعیف خودروهای ایرانی و مهارت اندک رانندگان در مواجه با برف،‌ دانستن برخی نکات می‌تواند مهم باشد.

پویا بهرامی
نوشته شده توسط پویا بهرامی | ۱۶ دی ۱۴۰۱ | ۲۰:۳۰

زمستان نه‌چندان زودرس امسال باعث مشکلات بسیاری در نقاط مختلف کشور شد و حوادث متعدد پیش‌آمده هم گواه این امر است که کمبود آمادگی در مواجه با فصل سرما می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.

حتماً تصاویر مربوط به تصادفات اتفاق‌افتاده در بخش‌های شمالی تهران را پس از بارش برف مشاهده کرده‌اید. در اکثر این حوادث خودروی عامل از نوع چهارچرخ متحرک SUV (شاسی‌بلند) مجهز به قفل دیفرانسیل است. شاید جالب باشد که چرا این‌گونه خودروها هم روی سطوح برفی به‌راحتی لیز می‌خورند.

رانندگی برفی

درواقع در اینجا نه مدل خودرو و نه سیستم تعلیق چهارچرخ متحرک کمک بسیاری به راننده نخواهند کرد و تنها راه چاره استفاده از تجهیزات الزامی همچون زنجیر چرخ، تایرهای یخ‌شکن و داشتن آمادگی قبلی برای مواجه با چنین شرایطی است.

جاده برفی

در ادامه نکات مهم و جامعی را برایتان شرح خواهیم داد تا بلکه حین رانندگی در این فصل به کمکتان بیاید. طبق آمار اعلام‌شده بیش از 1300 مرگ بر اثر حوادث بزرگراهی در این فصل در کشور آمریکا اتفاق می‌افتد و 116000 مصدومیت، جبران‌پذیر و جبران‌ناپذیر ماحصل حوادث جاده‌ای است.

این ارقام در کشور ما می‌توانند بسیار متفاوت باشند؛ پس با توجه به یک‌سری نکات بسیار مهم می‌توان تا حد قابل‌قبولی از بروز این حوادث پیشگیری کرد.

آمادگی پیش از حرکت

prepping-620x416-w600-h600

حتماً قبل از آغاز حرکت یک وارسی سریع از تمام نقاط مهم وسیله نقلیه انجام دهید. ضدیخ کافی، شرایط و باد لاستیک و شرایط باتری می‌تواند از مهم‌ترین‌ها باشد.

علاوه بر تجهیزات مکانیکی مورد‌نیاز، یک باتری اضافه و چراغ قوه و همین‌طور پوشش مناسب می‌تواند به شما کمک بسیاری کند. در هنگام بارش برف انعکاس نور خورشید از طریق برف کف جاده بیشتر از فصل تابستان است، پس حتماً از عینک آفتابی در طول روز استفاده کنید.

رانندگی آرام به‌همراه شتاب‌گیری آرام از چرخش بیش‌از‌حد چرخ‌ها جلوگیری می‌کند

driving-winter-onroad-sports-drift-training-austria_1180x559-w600-h600

فرقی نمی‌کند که یک SUV چهارچرخ متحرک را می‌رانید یا یک سدان محور متحرک جلو‌معمولی؛ در شرایط برفی رانندگی با سرعت 130 کیلومتر بر ساعت با هر وسیله نقلیه‌ای خطرناک است.

شتاب‌گیری ناگهانی و همین‌طور ترمزگیری ناگهانی باعث می‌شود تا وسیله نقلیه شما به یک وسیله غیرقابل‌کنترل تبدیل شده و به‌راحتی هرچه تمام‌تر به یک حادثه و برخورد منجر شود.

snowtire-w600-h600

استفاده از دنده‌های سنگین‌تر کمک خوبی به شما می‌کند تا از چرخش بیش‌ازحد چرخ‌ها و همین‌طور احتمال ازدست‌دادن چسبندگی و اصطکاک چرخ‌ها جلوگیری کند.

در شرایطی که جاده لغزنده است، رانندگی آرام‌تر می‌تواند فرصت بیشتری به شما بدهد تا عکس‌العمل بهتری داشته باشید. ترمزگیری، چرخش و حتی شتاب‌گیری به میزان بسیار بیشتری در کنترل شما خواهد بود.

فضای بسیار بیشتری را به ترمزگیری اختصاص دهید

در مقایسه با شرایط رانندگی روی مسیر خشک، باید 3 برابر فضای بیشتری برای ترمزگیری به خود دهید و این رقم حتی در سرازیری‌ها می‌تواند بیشتر از این هم باشد. فاصله خود را با اتومبیل جلویی به مقدار بسیار مناسبی حفظ کنید؛ زیرا خطر برخورد تحت چنین شرایطی بسیار بالاست.

how-to-drive-in-snow-2-1200x450-c-w600-h600

حتی اگر این برخورد تنها منجر به شکسته‌شدن سپر شما شود، باز هم ارزشش را ندارد که تحت چنین شرایطی تصادف را تجربه کنید. اگر فکر می‌کنید که اتومبیل جلویی بیش‌ازحد کند حرکت می‌کند با صبر و فراهم‌شدن موقعیت مناسب سبقت‌گیری را انجام دهید.

سیستم تک‌مرحله‌ای را حین پیچیدن اجرا کنید

mercedes-benz-driving-events-10-1140x677-w600-h600

در چنین شرایطی انجام دو کار مختلف همچون، ترمزگرفتن و چرخیدن چندان توصیه نمی‌شود. پس حین گذر از پیچ‌ها تمامی مراحل را تک‌به‌تک انجام دهید؛ سرعت را کم کنید و سپس پا را از روی پدال ترمز بردارید. فرمان را به مقدار گردش پیچ بچرخانید و از پیچ گذر کنید. پس از آن مجاز به شتاب‌گیری هستید.

حین گذر از پیچ‌ها از اقدامات ناگهانی اجتناب کنید

رانندگی برفی

یک مانور ناگهانی، ترمز‌گیری ناگهانی، چرخش سریع فرمان و حتی شتاب‌گیری ناگهانی می‌تواند باعث برهم‌خوردن دینامیک وسیله نقلیه شود و جابه‌جایی وزن خودرو به‌راحتی تعادل آن را برهم خواهد زد. این مورد خود را به‌خصوص در شرایط گذر از سطوح لغزنده نشان خواهد داد.

آمادگی هرگونه لیز‌خوردن را داشته باشید

مهارت رانندگی در برف

هنگامی که شروع به لیزخوردن می‌کنید و یا حتی محور عقب خودرو شروع به لیزخوردن می‌کند، هر دو پای خود را از روی پدال گاز و ترمز بردارید. فرمان را به‌سمت جهت لیزخوردن بچرخانید تا زمانی که خودرو به مسیر مورد‌نظر شما باز گردد. سیستم کنترل پایداری در چنین شرایطی می‌تواند به شما کمک کند، اما توانایی غلبه بر قوانین فیزیک را ندارد.

سیستم‌های چهارچرخ متحرک کمکی به شما نخواهند کرد

رانندگی در برف

به‌طور کلی می‌توان گفت که سیستم‌های چهارچرخ متحرک همچون 4WD یا AWD تنها ترکشن یا اصطکاک بیشتری حین شتاب‌گیری را برای شما فراهم می‌کند و کمکی بزرگی در زمینه ترمزگیری یا پیچیدن بهتر به شما نخواهد کرد. ازاین‌رو بهتر است در شرایط آب‌و‌هوایی سخت حساب ویژه‌ای روی خودروی دو دیفرانسیل خود باز نکنید و درست مانند یک خودرو تک‌دیفرانسیل محتاطانه رفتار کنید.

از کروز کنترل استفاده نکنید

استفاده از کروز کنترل تبدیل به عادت بسیاری از افراد حین سفرهای طولانی و خارج شهری شده است. اما استفاده از آن در فصل زمستان شرایط خطرناکی را برای شما به‌وجود خواهد آورد. استفاده از این سیستم در شرایط برفی، یخی و حتی بارانی خطرناک است.

اگر خودرو دچار لیزخوردگی شود، به‌طور دائمی سعی در حفظ سرعت خودرو دارد و این باعث می‌شود تنها چرخ‌های شما بیش‌ازحد چرخش کنند و کنترل را به‌راحتی از دست خواهید داد.

در فصل زمستان هم به‌دلیل سردی هوا، چسبندگی چرخ‌ها (اصطکاک) به میزان زیادی به نسبت دیگر فصل‌ها کم می‌شود.

بنابراین درصورت برودت هوا حتی بدون بارش باران یا برف باید نسبت به شرایط دمایی متعادل محتاطانه‌تر رانندگی کنید.

رانندگی زمستانی

در پایان دانستن نکات زیر را هم مهم ارزیابی می‌کنیم. نکاتی که می‌تواند در نحوه رانندگی شما در فصل سرما تأثیرگذار باشد:

1. میزان مصرف سوخت در دمای 6- درجه سانتی‌گراد می‌تواند تا 12 درصد بیشتر از دمای 25 درجه باشد.

2. میزان اصطکاک بین موتور و جعبه‌دنده در هوای سرد افزایش می‌یابد؛ زیرا مجموعه روغن‌کاری موتور و جعبه‌دنده و دیگر مایعات هم به مقدار بسیار زیادی دور از شرایط دمای کاری خود هستند.

3. موتور برای رسیدن به بهترین شرایط دمایی زمان بسیار بیشتری را لازم خواهد داشت. این مسئله به‌خصوص خود را در سفرهای کوتاه شهری نشان خواهد داد؛ زیرا خودرو در طی گذر از مسیر به شرایط دمایی مطلوب خود نرسیده است.

4. گرمکن صندلی‌ها، المنت گرم‌کن شیشه عقب و آینه‌ها، فن بخاری و همه این‌ها نیروی بیشتری را از باتری خودرو طلب می‌‌کنند، پس باتری‌ها در این مورد هم بیشتر تحت فشار قرار خواهند گرفت.

5. هوای سرد متراکم‌تر است، پس این باعث افزایش نیروی درگ حین حرکت در سرعت‌های بزرگراهی می‌شود و خود عاملی برای افزایش مصرف سوخت است.

6. فشار لاستیک‌ها در هوای سرد کاهش پیدا می‌کند و این مقاومت غلتشی را افزایش می‌دهد.

7. باتری‌ها عملکرد ضعیف‌تری در آب‌وهوای سرد دارند، پس دینام برای شارژ باتری‌ها در شرایط کاری سخت‌تری قرار می‌گیرد.

مطلب مربوط به آماده‌سازی خودرو در فصل زمستان را می‌توانید از طریق این لینک مطالعه کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
 • dark season
  dark season | ۱۰ آذر ۱۳۹۵

  بسیار مفید بود. تشکر

 • حسین
  حسین | ۱۰ آذر ۱۳۹۵

  عال :digi:

 • moein
  moein | ۱۰ آذر ۱۳۹۵

  حاجی اونی که عکسشو گذاشتی داره تو برفا اسکی میره بنزه...متوجه هستی؟؟؟...بنزززز....شما لطفا یه دور حرفاتو برا ما پراید سوارا تصییح کن...با تشکر

 • behnam
  behnam | ۹ آذر ۱۳۹۵

  کاری به چیزی ندارم اما اینکه خودت جواب خودت میدی
  خود گوییم و خود خندیم و خود مرد هنرمندیم

 • omid
  omid | ۹ آذر ۱۳۹۵

  من که ترجیح میدم تو این شرایط اصلا بیرون نرم چون حتی اگه منم احتیاط کنم باز امکانش خیلی زیاده یه نفر با بی احتیاطی بزنه جمعمم کنم خخخ اخه پرایده پراید ?

  • Mobin Ahmadi
   Mobin Ahmadi | ۹ آذر ۱۳۹۵

   بابا پراید که تو رنج قیمت ۶ هزار دلاری بهترین ماشین جهانه ? ? ? ? ? ? ? برید خدارو شکر کنید که از پراید بدتر نداریم ? البته حالا که فکر می‌کنم می‌بینم مگه از پراید بدتر هم هست؟‌:))

مطالب پیشنهادی