ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

شرکت ارتباطات زیرساخت طی 6 ماه ابتدایی امسال تقریباً معادل کل سال گذشته سود کرد

وارکننده انحصاری اینترنت به کشور از معدود شرکت‌های دولتی است که روند سودسازی خود را به‌خوبی حفظ کرده است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۷ دی ۱۴۰۱ | ۱۸:۴۶

صورت‌های مالی 6‌ماهه شرکت ارتباطات زیرساخت در کدال نشان از سود خالص 915 میلیارد تومانی و درآمد عملیاتی 2600 میلیارد تومانی این شرکت دارد. جالب است بدانید سود ارتباطات زیرساخت در سال 1400 حدود هزار میلیارد تومان بود و تنها طی 6 ماه، نزدیک به 87 درصد آن را محقق کرده است.

چندی است که براساس تصمیم وزارت اقتصاد و شفافیت بیشتر، صورت‌های مالی حسابرسی‌شده شرکت‌های بخش عمومی در کدال منتشر می‌شود. شرکت ارتباطات زیرساخت به‌عنوان تأمین‌کننده انحصاری اینترنت در کشور نیز یکی از همین شرکت‌هاست.

شرکت ارتباطات زیرساخت که مسئولیت انحصاری واردات اینترنت را به کشور بر عهده دارد، از معدود شرکت‌های دولتی است که روند سودسازی خود را حفظ کرده و حتی رکوردشکنی هم می‌کند. به‌تازگی اطلاعات و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی‌نشده این شرکت منتهی به 31 شهریور 1401 منتشر شده است.

این مجموعه طی 6 ماه ابتدایی امسال موفق به تحقق درآمد عملیاتی 2600 میلیارد تومانی شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 18 درصد افزایش یافته است. اما نکته قابل‌توجه، سود خالص ارتباطات زیرساخت است که بیش از 915 میلیارد تومان گزارش شده، درحالی‌که سود خالص این شرکت برای کل سال 1400 چیزی در حدود 1047 میلیارد تومان بوده است.

صورت سود و زیان شرکت ارتباطات زیرساخت

کاهش بهای تمام‌شده درآمدهای عملیاتی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایش سایر درآمدها از جمله عوامل رشد قابل‌توجه سود خالص این شرکت است.

طبق گزارش‌های سالانه این شرکت، درآمدهای ارتباطات زیرساخت از دو کانال «ارائه زیرساخت برقرای مکالمه» و «ارائه خدمات پهنای باند» است که فروش انحصاری اینترنت، بخش اعظم درآمدهای آن را تشکیل می‌دهد، اما در گزارش شش‌ماهه اشاره‌ای به این ارقام نشده است.

دارایی‌های مشهود و نامشهود این شرکت نیز در مقایسه با سال گذشته، تغییر آنچنانی نداشته و به‌ترتیب 4800 و 52 میلیارد تومان گزارش شده است.

صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده شرکت ارتباطات زیرساخت را می‌توانید از اینجا دریافت و مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی