ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

موبایل

پیشنهاد دولت در لایحه بودجه 1402: افزایش 3 درصدی تعرفه واردات گوشی‌های پرچمدار

در‌صورت موافقت نمایندگان مجلس با این پیشنهاد، خرید گوشی بالای 600 دلار دور از دسترس‌تر خواهد شد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۱ دی ۱۴۰۱ | ۱۶:۲۸

لایحه پیشنهادی بودجه 1402 از درخواست دولت برای افزایش تعرفه واردات موبایل بالای 600 دلار از 12 درصد به 15 درصد حکایت دارد. به‌نظر می‌رسد با توجه به نرخ فعلی ارز و افزایش تعرفه واردات این مدل‌ها که باعث رشد قیمت مضاعف خواهد شد، خرید گوشی پرچمدار را از همیشه سخت‌تر می‌کند.

تغییر تعرفه گمرکی واردات گوشی‌های بالای 600 دلار از سایر گوشی‌ها، دو سال پیش توسط مجلس مطرح و تصویب شد. حال دولت پیشنهاد داده است تا در سال 1402، تعرفه 12‌ درصدی واردات این گوشی‌ها ۳ درصد افزایش یابد و 15 درصد شود:

«حقوق ورودی رویه تجاری واردات تلفن همراه خارجی بالای 600 دلار برابر 15 درصد تعیین می‌شود. واردات گوشی در سایر رویه‌ها به مآخذ دوبرابر محاسبه و دریافت خواهد شد. وزارت امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران) مکلف است منابع حاصل از اجرای این حکم را به ردیف درآمدی 110410 واریز کند تا صرف حمایت از توسعه زیرساخت‌های صنعت میکروالکترونیک شود. واردات این کالاها از طریق مناطق آزاد تجاری و صنعتی نیز مشمول این حکم می‌شوند. مسئولیت تقسیم کار نهادی وظایف و راهبری تحقق اهداف این بند بر عهده کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال دولت قرار دارد.»

همان‌طور که در متن بودجه آمده، قرار است منابع حاصل از تعرفه واردات گوشی بالای 600 دلار، صرف حمایت از توسعه زیرساخت‌های صنعت میکروالکترونیک شود که احتمالاً یکی از مصادیق آن تولید تلفن همراه بومی است؛ موضوعی که سال‌هاست دولت به‌دنبال آن بوده. به‌تازگی نیز وزارت ارتباطات فراخوانی برای توسعه سیستم‌عامل بومی داده است که شائبه جدی‌ترشدن و گسترده یافتن ساخت موبایل ایرانی را تقویت می‌کند.

لازم به ذکر است پیشنهاد افزایش تعرفه دولت نیاز به تصویب مجلس دارد و بایستی منتظر ماند و دید آیا نمایندگان مجلس به آن در اسفند‌ماه، رأی خواهند داد یا خیر.

بازار موبایل در ماه‌های اخیر با توجه به عدم تخصیص منظم ارز، افزایش قابل‌توجه نرخ دلار و ممنوعیت واردات آیفون‌های جدید، روزهای پرالتهابی را پشت سر می‌گذارد. موضوعی که منجر به رکود بازار شده و تعطیلی‌های گسترده در این صنف را به‌دنبال داشته است. حال با افزایش تعرفه گوشی‌های بالای 600 دلار باید منتظر موج جدید گرانی در بازار باشیم.

گفتنی است لایحه بودجه 1402 کل کشور امروز با یک ماه تأخیر از سوی رئیس‌جمهور به مجلس تقدیم شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohammad amirseifi
    Mohammad amirseifi | ۲۱ دی ۱۴۰۱

    3 درصد کمه یه 300 درصد بذارید به نظرم بهتره چون 3 درصد یا 300 درصد برای قشر ضعیف اونچنان فرقی نداره

مطالب پیشنهادی