ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

پیشنهاد بودجه 15.6 هزار میلیارد تومانی برای وزارت ارتباطات در لایحه بودجه 1402

در لایحه بودجه 1402، بودجه در نظر گرفته‌شده برای زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات به تفکیک بیان شده است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۱ دی ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۱

دولت در لایحه بودجه 1402 برای وزارت ارتباطات، حدود 15 هزار و 600 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته است. این رقم نسبت به سال گذشته حدود 12 درصد افزایش یافته.

در لایحه بودجه سال آینده، بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حدود 2245 میلیارد تومان اعتبارات هزینه‌ای و 13.3 هزار میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای پیش‌بینی شده است. این رقم درمجموع بالغ بر 15 هزار و 600 میلیارد تومان است که در مقایسه با بودجه 14 هزار میلیارد تومانی سال گذشته، نزدیک به 12 درصد افزایش یافته.

بودجه سال 1402 وزارت ارتباطات

در لایحه پیشنهادی دولت، بودجه دستگاه‌های مختلف زیرمجموعه وزارت ارتباطات نیز به تفکیک اعلام شده است. براین‌اساس برای پژوهشگاه فضایی ایران 229 میلیارد تومان، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات 13.6 هزار میلیارد تومان، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات 165 میلیارد تومان، دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات 3.8 میلیارد تومان، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی 273 میلیارد تومان، سازمان فضایی ایران هزار و 200 میلیارد تومان، پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات 102 میلیارد تومان، شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران 9.7 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

افزایش بودجه مرکز ملی فضای مجازی و حذف بودجه زیرساخت

همچنین بودجه مرکز ملی فضای مجازی نیز 115 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

نکته قابل‌توجه عدم تخصیص بودجه برای شرکت ارتباطات زیرساخت است. به‌نظر می‌رسد با توجه به سودده بودن این شرکت که واردکننده انحصاری اینترنت به کشور است، دولت در سال آینده، بودجه‌ اختصاصی برای آن در نظر نگرفته است.

نکته‌ای که نباید فراموش کرد اینجاست که بودجه وزارت ارتباطات در سال 1401 نسبت به سال 1400 رشدی دوبرابری داشت، اما امسال دولت افزایشی حدوداً 12‌ درصدی را برای وزارت ارتباطات در نظر گرفته است؛ وزارتخانه‌ای که البته طی یک سال اخیر انتقادات بسیاری از سوی نمایندگان مجلس به آن وارد شده است.

گفتنی است رئیس‌جمهور صبح امروز (21 دی) لایحه بودجه را تقدیم مجلس کرد. نمایندگان مجلس نیز در یک فرصت دو‌ماهه قرار است این لایحه را بررسی و بندهای آن را تصویب کنند. بنابراین ارقام اعلام شده تنها پیشنهادی از سوی دولت بوده و بایستی دید درنهایت نمایندگان چه تصمیمی درباره بودجه وزارتخانه‌های مختلف، از جمله وزارت ارتباطات خواهند گرفت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Mohammad amirseifi
  Mohammad amirseifi | ۲۱ دی ۱۴۰۱

  وزارت ارتباطات باید ارتباط ایجاد کنه ولی ما کلا دیدیم که همه چیو فیلتر کردن و حتی اینستاگرام و واتساپ رو هم مسدود کردند
  ما امید داشتیم شما توی دولت جدید بیایید و تلگرام و توییتر و یوتوب و فیسبوک رو رفع فیلتر کنید ولی اینگاری فقط یه خواب و خیال بوده

 • No_one
  No_one | ۲۱ دی ۱۴۰۱

  همه دولت های دنیا واسه پیشرفت هزینه می‌کنند ، اینجا واسه ایجاد محدودیت هزاران میلیارد هزینه میکنن

مطالب پیشنهادی