ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اقیانوس
علمی

تیم دانشمندان بین‌المللی: اقیانوس‌ها با ثبت گرم‌ترین دما در طول تاریخ، رکورد جدیدی ثبت کردند

دمای اقیانوس‌ها در سال ۲۰۲۲ به بالاترین میزان خود در طول تاریخ رسیده است که می‌تواند تهدیدی جدی برای محیط‌زیست محسوب شود.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۲ دی ۱۴۰۱ | ۲۳:۳۰

تیمی از دانشمندان بین‌المللی در مورد افزایش دمای اقیانوس‌ها در سال ۲۰۲۲ هشدار داده و می‌گویند دمای اقیانوس‌ها در سالی که گذشت به بالاترین میزان خود در طول تاریخ رسیده است که می‌تواند تهدیدی جدی برای محیط‌زیست محسوب شود.

بحران شرایط آب‌‌و‌هوایی موضوع جدیدی نیست و دانشمندان بارها نسبت به آن هشدار داده‌اند. محققان می‌گویند ۲۰۲۲، هفتمین سال متوالی است که دمای اقیانوس‌ها به اوج جدیدی رسیده. محققان دولتی ایالات متحده و محققان چینی، طی دو دهه گذشته موضوع دمای اقیانوس‌ها را مورد بررسی قرار داده‌‌اند. داده‌های هر دو تیم تحقیقاتی تأیید می‌کنند که آب اقیانوس‌ها تا عمق ۲۰۰۰ متری اکنون ۱۰ زتاژول گرمای بیشتری نسبت به سال ۲۰۲۱ جذب می‌کند. این انرژی صد برابر بیشتر از مصرف برق جهان در یک سال است.

آب، ویژگی به نام ظرفیت گرمایی ویژه دارد که می‌تواند مقادیر زیادی انرژی گرمایی را جذب کند. اقیانوس‌ها حاوی مقادیر زیادی آب هستند. اقیانوس‌های جهان حدود ۹۰ درصد گرمای اضافی جو را جذب می‌کنند. درواقع شبیه به اسفنجی که آب را جذب می‌کند، اقیانوس‌ها نیز گرمای اضافی جو را دریافت کرده که منجر به تغییر چگالی، دینامیک و ساختار دریاها می‌شود.

وضعیت بحرانی اقیانوس‌ها جدی است

دانشمندان می‌گویند در اقیانوس آرام و شرق اقیانوس هند، آب دریاها بسیار تازه‌تر ولی در اقیانوس اطلس، دریای مدیترانه و اقیانوس هند غربی، آب دریا بسیار شورتر است. «لیجینگ چنگ»، دانشمند علوم آب‌و‌هوا از آکادمی علوم چین توضیح می‌دهد:

«مناطق نمکی، شورتر و مناطق تازه، تازه‌تر می‌شوند و بنابراین شدت چرخه هیدرولوژیکی افزایش می‌یابد»

درواقع این بدان معنا است که لایه‌های آب اقیانوس مانند گذشته با یکدیگر مخلوط نمی‌شوند و این باعث اختلال در گردش طبیعی گرما، کربن و اکسیژن از جو بالا می‌شود.

شواهد نشان می‌دهند که در سال ۲۰۲۲ میزان گرمای اقیانوس‌ها برای سومین‌بار رکورد جدیدی را ثبت کرده است. اقیانوس و جو ارتباط نزدیکی با هم دارند، به این معنی که آب‌های گرم‌تر یا شورتر می‌توانند به‌شدت بر الگوهای آب‌و‌هوای جهانی و افزایش دمای سطح دریا تأثیر بگذارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی