ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

باغبانی
علمی

مطالعه‌ جدید: باغبانی می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان و افزایش سلامت روان کمک کند

به گفته محققان، باغبانی باعث می‌شود تا افراد فیبر بیشتری مصرف کنند و فعالیت‌های بیشتری داشته باشند؛ دو عاملی که با بیماری‌های مزمن مقابله می‌کنند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۳ دی ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

دانشمندان با انجام یک کارآزمایی تصادفی و کنترل‌شده روی افرادی که باغبانی می‌کنند، نشان داده‌اند که این دسته از افراد فیبر بیشتری می‌خورند و فعالیت بدنی بیشتری دارند؛ دو عامل شناخته‌شده‌ای که باعث کاهش خطر سرطان و بیماری‌های مزمن می‌شوند. آن‌ها همچنین شاهد کاهش چشمگیر سطح استرس و اضطراب این دسته از افراد نیز بوده‌اند.

همان‌طور که دانشمندان درحال تهیه فهرستی از راه‌حل‌ها با هدف بهبود سلامت جسمی و روانی در سال 2023 هستند، تحقیقات جدید محققان دانشگاه کلرادو بولدر نشان می‌دهد که یک مورد می‌تواند تأثیر قدرتمندی داشته باشد: باغبانی.

نویسنده ارشد این مطالعه، «جیل لیت»، استاد دپارتمان مطالعات محیطی دانشگاه کلرادو بولدر یادداشت می‌کند:

«این یافته‌ها شواهد محسوسی را ارائه می‌کنند که نشان می‌دهد باغبانی مشارکتی می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از سرطان، بیماری‌های مزمن و اختلالا سلامت روان ایفا کند.»

نحوه تأثیر باغبانی بر سلامت انسان‌ها

برای انجام این آزمایش، لیت 291 بزرگسال غیر‌باغبان با میانگین سنی 41 سال را استخدام کرد. بیش از یک‌سوم شرکت‌کنندگان اسپانیایی تبار بوده و بیشتر از نصف آن‌ها عضو خانواده‌های کم‌درآمد بوده‌اند.

پس از آخرین یخبندان بهاری، نیمی از آن‌ها به گروه باغبانی و نیمی دیگر به گروه کنترل اختصاص داده شدند و از گروه دوم خواسته شد تا یک سال برای شروع باغبانی صبر کنند. همچنین هر دو گروه در مورد میزان تغذیه و سلامت روان خود نظرسنجی‌های دوره‌ای را انجام دادند، تحت اندازه‌گیری بدن قرار گرفتند و از مانیتورهای ردیاب فعالیت استفاده کردند.

تا زمان فرا‌رسیدن پاییز، آن‌هایی که در گروه باغبانی قرار داشتند، به‌طور متوسط 1.4 گرم فیبر بیشتر در روز نسبت به گروه کنترل مصرف می‌کردند. محققان توضیح می‌دهند که فیبر تأثیر عمیقی بر پاسخ‌های التهابی و ایمنی دارد و از نحوه متابولیسم غذا گرفته تا میزان سالم‌بودن میکروبیوم روده و ابتلا به دیابت و نیز برخی از سرطان‌ها تأثیر می‌گذارد.

علاوه‌بر‌این، میزان فعالیت بدنی گروه باغبانی نیز حدود 42 دقیقه در هفته افزایش داشته است. شرکت‌کنندگان این مطالعه همچنین شاهد کاهش سطح استرس و اضطراب خود بودند.

درنهایت، لیت با اشاره به نتایج تحقیق خود گفت که امیدوار است این یافته‌ها متخصصان سلامت، سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان زمین را تشویق کند تا آن‌ها نیز بتوانند مردم را به استفاده از باغ‌های اجتماعی و دیگر فضاها در طبیعت که می‌توانند در آنجا به دور یکدیگر جمع شوند، تشویق کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی