ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

معاون سازمان سنجش: 5 هزار و 500 دستگاه ابزار تقلب در کنکور کشف شد

سازمان سنجش در پی کشف شبکه‌های تقلب اعلام کرد تصمیم گیرنده اصلی درمورد قطعی اینترنت در روز کنکور بر عهده وزارت ارتباطات است.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲۵ دی ۱۴۰۱ | ۱۳:۱۳

«حسن مروتی»، معاون سازمان سنجش با بیان اینکه یک شبکه تقلب از سوی پلیس کشف شده است، گفت یکی از این شبکه‌ها ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت برای تقلب در کنکور به داوطلبان و خانواده‌ها فروخته است.

سایت مهر گزارش داده حسن مروتی امروز در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به برگزاری کنکور در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی‌ماه ۱۴۰۱ و درخواست از وزارت ارتباطات برای قطعی اینترنت گفت: «قطعی اینترنت یکی از راهکارهای کنترل تقلب در کنکور است، ولی خانواده‌ها بدانند که در پی کشف یکی از شبکه‌های تقلب، در لپ‌تاپ فرد دستگیرشده آماری به‌دست آمد که ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت که برای تقلب در کنکور به‌کار می‌رود، به خانواده‌ها و داوطلبان فروخته شده است.»

او از خانواده‌ها درخواست کرد تا وارد این موضوع نشوند. همچنین عنوان کرد که این دستگاه‌ها بسیار پیشرفته هستند و همگی از مرزهای خارج از ایران وارد کشور می‌شوند.

تصمیم‌گیرنده اصلی قطع اینترنت در زمان کنکور وزارت ارتباطات است

مروتی همچنین درباره قطعی اینترنت در زمان برگزاری کنکور، گفت: «درخواست سازمان سنجش از وزارت ارتباطات این بود که در ساعات برگزاری کنکور به‌ویژه آزمون علوم تجربی اینترنت قطع شود چون پیش از این کارشناسان وزارت ارتباطات گفته بودند که قطع نقطه‌ای چندان مؤثر نیست و امکان دریافت آنتن وجود دارد.»

او با تأکید بر اینکه سازمان سنجش درخواست خود را برای قطعی اینترنت ارائه داده، اما تصمیم‌گیرنده اصلی وزارت ارتباطات است، گفت: «از نظر فنی آن‌ها می‌توانند نظر دهند. ضمن اینکه ما همه راه‌هایی را که امکان تقلب در آن باشد، بررسی کرده‌ایم و قطعی اینترنت نیز یکی از این راه‌هاست.»

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش همچنین با اشاره به شایعه فروش سؤالات در فضای مجازی گفت: «اینکه گفته می‌شود سؤالات در کانال‌ها و فضای مجازی با جواب منتشر شده و برخی خریداری کرده‌اند، قطعاً شیادی است. سؤال فقط در سر جلسه امتحان به‌صورت پلمپ‌شده در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.»

ابزارهای تقلب یا گجت‌های مبتنی بر اینترنت

او با اشاره به گجت‌های ارتباطی موجود در بازار گفت: «متأسفانه وسایل الکترونیکی متنوعی که امکان اتصال به اینترنت را دارند، وارد کشور شده‌اند که ازجمله موبایل‌واره‌هایی هستند که در قالب خودکار، پاک‌کن، عینک و غیره در اختیار افراد است. افراد با این وسایل از سر جلسه از سؤالات عکس می‌گیرند به بیرون می‌فرستند. عده‌ای در بیرون به سؤالات پاسخ می‌دهند و دوباره جواب را به آن افراد بازگو می‌کنند.»

مروتی در ادامه توضیحات خود گفت: «در سنوات گذشته ما سعی کردیم با دستگاه‌های سیگنال‌یاب و آشکارساز برخی را در سر جلسه پیدا کنیم. اما با وجود بیش از ۲ هزار حوزه فرعی ما احتمال می‌دهیم که برخی از داوطلبان این وسایل را همراه داشته باشند. بنابراین با بازرسی بدنی و دستگاه‌های آشکارساز سعی در کشف آن‌ها داریم.»

وی گفت: «راه دیگر بررسی سوابق تحصیلی فرد است که اگر ناهمخوانی داشته باشد، حتماً بررسی شده و با نتایج کنکور فرد آنالیز می‌شود. پاسخنامه‌های داوطلبان در دست ما امانت است و باید میان بچه‌ای که شبانه‌روز درس خوانده و فرد متقلب تفاوت باشد و عدالت آموزشی خدشه‌دار نشود.»

معاون سازمان سنجش از سویی دیگر درباره تفاوت کنکور ۱۴۰۲ با گذشته گفت: «براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۴۰۲ کنکور دوبار برگزار می‌شود و پذیرش یک‌بار انجام می‌شود. ۴۰ درصد سابقه تحصیلی به‌صورت قطعی در نمره فرد مؤثر است. نسبت به گذشته نیز تعداد سؤالات تعدیل شده است و در زمان آزمون فقط دروس تخصصی دارای دفترچه هستند و هر کدام پاسخنامه جداگانه دارند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی